Naročam se na e-novice

K U L T U R N A   V Z G O J A

Programi kulturne vzgoje in izobraževanja v okviru Društva ŠKUC so brezplačna za uporabnike in vsebinsko raznolika, s tem dosegamo široko dostopnost in mladostnikom privlačen program. Spoznavanje raznolikih vsebin in kulturne produkcije mladim omogoča razumevanje sodobne umetnosti in kulture, spodbujanje ustvarjalnosti in inovativnosti, osebnostno rast in splošno kulturno razgledanost. Hkrati pa vzgajamo prihodnje generacije v takšne, ki bodo znale ceniti kulturo in kulturno izročilo raznolikosti, strpnosti in solidarnosti, ter sposobnost kritično vrednotiti in presojati svoje okolje.

 

SKUPAJ POVEZANI V SODOBNI UMETNOSTI IN KULTURI

 Skupaj-povezani logo

Društvo ŠKUC je aktivno na različnih poljih kulture, posreduje umetniško-kulturne vsebine in pripravlja ter izvaja programe v svojih enotah za likovno, glasbeno, gledališko, filmsko, video, založniško, izobraževalno in informacijsko-svetovalno dejavnost, v enoti za mladinski in otroški program ter v enoti za enake možnosti ranljivejših družbenih skupin. Kljub vsebinski samostojnosti posameznih področij umetniške produkcije pa ostaja stična točka kulturno umetniške produkcije društva zavezana svojim temeljnim vrednotam od nastanka društva - vzpostavljanje prostorov neinstitucionalnega in avtonomnega delovanja, v katerih se omogoča razvoj kritičnega, subkulturnega in družbeno angažiranega delovanja umetnikov in drugih delavcev v kulturi.

Posebno pozornost v svojem delu na področju kulture namenjamo tudi ranljivim skupinam. Menimo, da je nujno ustvarjati kulturne vsebine tudi zanje, saj so ravno mladi, ki se soočajo s kakršnokoli oviranostjo, velikokrat izključeni. Zavedamo se tudi, da obstaja pomanjkanje delavcev v kulturi, ki so usposobljeni za delo z ranljivimi skupinami, saj je vsaka taka skupina specifična glede dela z njo, ima svoje potrebe, zato je potrebno do njih pristopati na različne načine. Cilj našega projekta je, da ustvarimo močno podporno okolje, v katerem bodo umetniki in kulturniki pridobili znanja za delo z ranljivimi mladimi. Namen projekta je, da umetniki_ce in delavci v kulturi pridobijo dodatna znanja, ki jih potrebujemo za delo z ranljivimi mladimi, ter spoznamo, kaj umetnost tem občinstvu pomeni.

1. Izkustveno učenje – delavnice

2. Posveti

3. Blog

4. Priporočila 

Projekt omogoča: Ministrstvo za kulturo

 

 

POKUKAJMO SKUPAJ V SVET UMETNOSTI 

je kulturno-izobraževalni program namenjen otrokom in mladostnikom. Skozi različne programe kulturne vzgoje, ki jih že vrsto let v Društvu ŠKUC razvijamo v sodelovanju z umetniki, pedagogi in različnimi izobraževalnimi institucijami, si prizadevamo približati sodobno umetnost mladim in otrokom, kot tudi njihovim staršem. S spoznavanjem različnih kulturno-umetniških veščin bodo pridobili samozavest za aktiven in kreativen način življenja. Večdnevni potek delavnic jim bo pomagal navezati tudi poglobljene stike s svojimi vrstniki, ki jih druži sorodni interes po ustvarjanju. Raznoliki kulturno-izobraževalni program smo razdelili v šest sklopov:

Ustvarjajmo s Packom, sklop zanimivih delavnic in vodstev po aktualnih razstavah v Galeriji Škuc, ki nas bodo popeljale v svet umetnosti in spoznavanja različnih likovnih tehnik: ilustracije, grafike, kolaža, fotografije, akvarela, kiparstva, sitotiska ... Zanimive in atraktivne delavnice bo skozi leto vodila akademska slikarka Nevena Aleksovski, pridružili pa se bodo tudi umetnik_ca. Tovrstni programi
so izrednega pomena glede na to, da je sodobna umetnost premalo prisotna v šolskih kurikulih. Ustvarjalne delavnice potekajo v skupinah do 20 udeležencev. Začnejo se z ogledom razstave, prilagojenim starosti udeležencev, sledijo pogovor, predstavitev delavnice in spoznavanje tehnike, ki se zaključi z ustvarjanjem udeležencev.

Na obisku, vodeni ogledi ateljejev umetnikov_ic, ki ustvarjajo v različnih umetniških zvrsteh in medijih. Otrokom in mladostnikom želimo omogočiti, da umetnike_ce spoznajo osebno in se skozi druženje in ustvarjanje z njimi bližje seznanijo z umetniškim poklicem in umetnostjo. Obiskali bomo naslednje umetnike: Kolektiv Kela, Adrijana Praznika, Danila Milovanovića, Miho Permeta, Marka Drpića in
Mateja Stupico. Po ogledu ateljeja in pogovora z umetnikom sledi ustvarjalna delavnica.  

Impro glasbene gibalnice, v ustvarjalnem gibalnem vzdušju otroci raziskujejo in ozaveščajo svoje telo, njegove zaznave, raziskujejo svoje gibalne zmožnosti in neskončne globine lastne domišljije. Navdihe za ustvarjalni del uric črpamo iz umetnosti, zgodb, pravljic, naravnih pojavov in seveda našega vsakdana. Med vsem tem ustvarjanjem otroci razvijajo tudi smisel in občutek za so-raziskovalce, ki jih obkrožajo. Pri uricah namreč raste in se razvija tako ljubezen do glasbe, gibanja, improvizacije, plesa, kot tudi do sočloveka. Ravno to nam dovoljuje, da se lahko povezujemo, skupaj rastemo in skupaj ustvarjamo. Z delavnicami razvijamo motorične sposobnosti, osebnostne lastnosti (ustvarjalnost, vztrajnost, zbranost, motivacija) in socialne veščine (povezanost s skupino, zaupanje, sodelovanje, komunikacija).

Pravljična druženja je sklop dogodkov, kjer se v živo družimo, pogovarjamo in ustvarjamo z mladinskimi pisatelji in ilustratorji. Del našega projekta se bo nanašal na otroke z manj priložnostmi. Tukaj imamo v mislih različne skupine otrok (otroci s posebnimi potrebami, otroci priseljencev, Romi...). Z branjem in pripovedovanjem slovenskih pravljic želimo promovirati slovenski jezik, literaturo ter slovensko kulturo skozi različna mladinska literarna dela, ki jim jo predstavijo sami literati. Otrokom želimo omogočiti prostor vstopanja v svet literature in odkrivanja njegovih »skrivnosti« preko stika z avtorji na področju otroške in mladinske literature tako s pisatelji kot tudi ilustratorji, prevajalci in pravljičarji.  Pogovore z literati vodi Maša Ogrizek.

Reciklirani uporabni izdelki, izdelovali in predelovali bomo odpadne materiale (obleke, karton, plastenke, vrečke, knjige …) in iz jih dobili nove uporabne izdelke (igrače, glasbila, okvirje za slike, stole, družabne igre, darila ...). Na ustvarjalnih delavnicah bomo z uporabo številnih umetniških tehnik ter raznovrstnih materialov spodbujali ustvarjalnost in iznajdljivost. Udeležence bomo pozivali k zbiranju
odpadnih materialov in jih ozaveščali o pomembnosti varovanja okolja. Na ustvarjalnih delavnicah imajo mladi možnost samostojnega ustvarjanja.

Interaktivne predstave, Škucove packarije - sklop predstav lutkovnih, igranih, pripovedovalskih in kamišibaj, kjer se otroci aktivno vključijo v predstavo in tako skupaj z igralci razvijejo zgodbo. Otroci in mladi tako skozi igro poslušajo in doživljajo knjižni jezik ter bogatijo svoj besedni zaklad. Po predstavi sledi pogovor z ustvarjalci. Raznoliki dogodki so za uporabnike brezplačni, s tem pa povsem dostopni tudi tistim z manj priložnostmi. Spoznavanje raznolikih vsebin in kulturne produkcije omogoča mladostnikom osebnostno rast in splošno kulturno razgledanost. Otroci in mladostniki bodo tako na zanimiv in igriv način vstopali v pester svet kulture in umetnosti. Z zanimivimi vsebinami, ki segajo na različna kulturno-umetniška področja bodo lahko pridobili nove veščine, ki jim bodo omogočale samozavesten nastop v šolskem in družbenem okolju.

 

USTVARJALNO2  

je pedagoški program pripravljen na podlagi razstav v Galeriji Škuc in namenjen mladim. S projektom želimo nadaljevati ter ga še naprej razvijati in izpopolnjevati. Preko vodstev in praktičnih delavnic mladi spoznavajo sodobno umetniško produkcijo domačih in tujih avtorjev. Udeleženci se srečajo z vsebino razstave, mentorja predstavita razstavljena dela, opozorita na umetnikove koncepte, ideje in vsebine, ki jih je realiziral v lastnem mediju. Po pogovoru in vodstvu po razstavi sledi še kreativni del delavnice, kjer se formalno vselej navežemo na pričujočo razstavo. Vselej se poizkušamo navezati tudi na različne vsakdanje teme, ki nas obkrožajo in so del naše vsakdanjosti. Cilj našega dela je približati in predstaviti sodobno umetnost mladim in otrokom. Zato naš program pripravljamo v dialogu z mentorji, umetniki in profesorji, da bi lahko kar se da kvalitetno predstavili in posredovali nova znanja mladim. K sodelovanju pri zasnovi in izvajanju dejavnosti poleg že priznanih umetnikov povabimo tudi mlade, manj ali še ne-uveljavljene ustvarjalce. Na ta način v kulturno-vzgojne dejavnosti vključujemo metodo vrstniškega učenja, ki omogoča še celovitejše vključevanje potreb in interesov mladih udeležencev, na drugi strani pa omogoča mladim animatorjem pridobivanje novih pedagoških izkušenj. Eden izmed glavnih ciljev tega projekta je torej razbijanje hermetičnosti, ki obkroža sodobna umetniška dela, jih približati mladi populaciji ter tako ustvarjati pogoje za razvoj nove publike ter tudi ustvarjalcev in ustvarjalk, v prihodnosti.

 

BRANJE JE POVEZOVANJE

Projekt Branje je povezovanje je nastal v želji po spodbujanju branja med mladimi in otroki ter želji vključevanja mladih z manj priložnostmi. Osredotočili smo se na spodbujanje bralne kulture s pomočjo sklopa dogodkov, namenjenega mladim in otrokom, saj menimo, da sta ti dve skupini na prehodu odraščanja, ko je pomembno kakšen odnos do knjig in branja bodo privzeli. Knjiga bo ključni element povezovanja različnih ljudi, s katerim želimo spodbuditi aktivno preživljanje časa mladih in promovirati bralno kulturo v Sloveniji. Knjiga je ključni element povezovanja različnih ljudi, s katerim želimo spodbuditi aktivno preživljanje časa mladih in promovirati bralno kulturo. Projekt Branje je povezovanje je sestavljen iz petih sklopov, ki pa se vsi povezujejo med seboj in v ospredje postavljajo knjigo ter spodbujajo branje med različnimi populacijami. Sklopi se med seboj povezujejo in nadgrajujejo:

Bralni klub za mlade 

V prvi vrsti se bomo osredotočili na mlade z manj priložnostmi, saj menimo, da so ravno oni tista skupina, ki je v obdobju odraščanja v ključnem trenutku ali bo bralno kulturo razvila in ohranila tudi kasneje v odrasli dobi ali ne. Mladim bomo z aktivnostmi poskušali privzgojiti bralne navade, jih spodbujali, da posegajo po knjigah, hkrati pa jim bomo nudili prostor in aktivnosti, kjer bodo lahko preživljali svoj prosti čas ter spoznali nove ljudi ter na ta način zmanjšali občutek odtujenosti in osamljenosti, ki je pri mladih vedno pogostejši. Glavni fokus bo na mesečnih srečanjih, na katerih se bomo z mladimi dobivali in pogovarjali o prebranih knjigah. Knjige, ki jih bomo brali bodo obravnavale določeno družbeno tematiko, ki se posredno ali neposredno dotika mladih. Skozi pogovor o knjigah bomo tako dobili možnost, da se pogovarjamo o različnih temah, o katerih je mladim morda težko govoriti. Mladi se bodo tako preizkusili tudi v debatiranju in izražanju lastnega mnenja, hkrati pa se učili sprejemanja drugačnega mnenja in širili obzorja skozi tovrstno odprtost. Ustvarili bomo varno okolje, kjer se bodo tudi mladi, ki ne izražajo svojih mnenj, ker so bodisi introvertirani ali nesamozavestni, počutili slišane in sprejete.

Literarni glasovi, podkast
Za tovrsten medij se odločamo, ker menimo, da je vedno bolj aktualen in popularen tako med mladimi kot širšo publiko. Promocija literature ter spodbujanje k branju, si želimo nasloviti skozi nov medij in sicer skozi podkaste. S podkasti želimo predstaviti različne slovenske literarne ustvarjalce, se o njihovih delih pogovarjati, jih predstaviti ter podkast nameniti tudi branju njihovih literarnih del. V podkastih želimo naslavljati različne tematike, ki jih avtorji vključujejo v svoja dela. Predvsem želimo nameniti prostor literarnim ustvarjalcem mlajše generacije ter ustvarjalcem, ki v svojih delih dajejo glas marginaliziranim družbenim skupinam. Menimo, da je potrebno izpostavljati ustvarjalce, ki se osredotočajo na različne družbene problematike in v svojih delih obravnavajo različne družbene skupine. Objavili jih bomo na spletni platformi Anchor, dostopni pa bodo tudi na vseh ostalih platformah podkastov.

Prvoosebno raziskovanje zgodb
Osredotočali se bomo na raziskovanje zgodb skozi vlogo bralke ali bralca; prav tako bomo spregovorili o zapletenosti odnosov in sveta s pomočjo metafor, ko druga orodja odpovejo. V bralnem klubu bomo brali zgodbe in pesmi ter raziskovali motive družine, prijateljstva, ljubezni, zamer, nasilja, zavisti, pričakovanj in razočaranj, odnosov ... Teme v knjigah bomo navezovali na lastno življenje in svoje izkušnje. 
Prvoosebno raziskovanje zgodb spodbuja različna branja kot strategije za osrčenje v življenju in so namenjena tudi starejšim in ranljivim skupinam, ki potrebujejo malo poguma in pogovora s pomočjo zgodb. 

Knjižnica pod krošnjami v atriju Galerije Škuc Knjižnica pod krošnjami Galerije Škuc se nahaja na čudovitem, mirnem, svežem in ozelenelem vrtu oziroma atriju galerije, v starem mestnem jedru Ljubljane. Poleg branja, listanja in uživanja ob knjigah različnih zvrsti (predvsem smo specializirani za LGBT-literaturo in knjige s področja umetnosti) si lahko v tej Knjižnici pod krošnjami mimogrede brezplačno ogledate tudi tekočo razstavo v Galeriji Škuc, kar lahko še nadgradi doživetje.

Seveda pa bomo nadaljevali tudi s tradicionalno akcijo promocija LGBT branja, ko obiskovalcem festivala LGBT filma podarjamo in predstavljamo knjige.

Hvala vsem, ki nam omogočajo projekte:

mol           jak        

rs mk  Urada Republike Slovenije za mladino JPG splet bel

Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS in Urad za mladino RS.

 

Svodobnost

V projektu S(v)odobnost pet organizacij s področja sodobne umetnosti razvija programe kulturno-umetnostne vzgoje, namenjene mladim med 14. in 20. letom starosti. Sodelujoča društva in zavod s projektom nagovarjamo tudi pedagoško osebje, ki želi svojim učenkam in učencem približati sodobne umetniške prakse ter prostore, v katerih je te prakse mogoče izkusiti.

Prepričani smo, da sodobna umetnost širi obzorja in spodbuja ustvarjalni izraz mladih, učiteljicam in učiteljem pa nudi celo vrsto svežih pristopov k obravnavi perečih družbenih vprašanj – tako v učilnici kot zunaj nje.

Želimo si, da bi se mladi lahko redno srečevali s sodobno umetnostjo, zato si v okviru projekta S(v)odobnost dolgoročno prizadevamo za to, da bi kulturno-umetnostna vzgoja postala nepogrešljivi del vseh ravni izobraževanja. Kratkoročno si prizadevamo za ustvarjanje delovnih pogojev, v katerih bi organizacije s področja sodobne umetnosti lahko kontinuirano, predvsem pa kakovostno in v dialogu s pedagoško stroko razvijale, preizkušale in nadgrajevale svojo vzgojnoizobraževalno dejavnost.

Projekt traja od oktobra 2018 do konca leta 2019.

več o projektu: https://svodobnost.webstarts.com/blog

p a r t n e r j i

SCCA, Zavod za sodobno umetnost – Ljubljana
Društvo za promocijo žensk v kulturi – Mesto žensk
Kulturno umetniško društvo Mreža
KUD Mreža
Umetniško društvo Nomad Dance Academy Slovenija

P R I D R U Ž E N I P A R T N E R J I

Gimnazija Poljane
MG+MSUM
CUK Kino Šiška
DIEHL+RITTER gUG, Berlin
Lokomotiva – Centre for new initiatives in arts and culture, Skopje

P O D P O R A:

Ministrstvo za javno upravo

rs mju

MALI POJMOVNIK SODOBNE UMETNOSTI

pojmovnik sv umetnosti

Veseli smo, da lahko z vami delimo Mali pojmovnik sodobne umetnosti, ki smo ga skupaj s partnerji (SCCA Ljubljana, Mesto žensk, KUD Mreža, Nomad Dance Academy in pridruženim partnerjem MG + MSUM) pripravili v okviru projekta S(v)odobnost – svoj potencial razvij skozi sodobno umetnost.

Pojmovnik vsebuje jasne in razumljive razlage umetnostnozgodovinskih pojmov, na katere so nas opozorili učitelji* zadnjega triletja osnovnih šol in profesorice* srednjih šol na ciklu delavnic Mozaik sodobnih umetnosti, rekoč da pogrešajo pedagoško gradivo, s katerim bi to izrazje približali učencem (in sebi).

Sedmerica, ki je pripravila delavnico, je s spletnim pojmovnikom poskušala ustvariti niz vstopnih mest za lažje razumevanje posameznih terminov in tako približati sodobno umetnost izobraževalcem in mladim, posebej tistim, ki se s sodobno umetnostjo srečujete prvič.

Namen pojmovnika ni, da bi o posameznih umetniških pojavih povedal karkoli preglednega, do kraja analitičnega ali celovitega, ampak da bi na nekatere vidike umetniških pojavov, teženj, gibanj ali smeri prislonil povečevalno steklo. Težavnejše pojme smo opisali na primerih sodobnih umetniških del in za lažjo kontekstualizacijo dodali nekaj splošnejših izrazov. Razlage vsebujejo slikovno gradivo, vprašanja in uporabne naloge, ki tako izobraževalcem kot mladim omogočajo izkustven, premišljen in dialoški pristop.

Vabimo vas, da preizkusite naš mali pojmovnik.

Veseli bomo tudi vašega odziva. Komentarje, vprašanja, primere uporabe pojmovnika pri pouku ali ob drugih priložnostih, pa tudi predloge za pojme, ki bi jih veljalo še vključiti, lahko pošljete na: svodobnost@gmail.com.

 Na fotografiji: Joseph Kosuth, Eden in trije stoli (One and Three Chairs), 1965.

*Spol je v pojmovniku rabljen generično, velja za moške, ženske in nebinarne osebe

REZ!
R E Z !
M A L A
Š O L A
A K T I V I S T I Č N E G A
V I D E A
2 0 2 5
Vabljene_i k prijavam na REZ! - Malo šolo aktivističnega videa!
REZ! je cikel brezplačnih delavnic in predavanj namenjenih mladim v okviru katerih bomo skozi medij umetniškega videa obravnavali pereče družbene problematike in pojave.
V okviru projekta se bomo veliko naučili o filmski in video produkciji, postprodukciji, scenaristiki, uporabi tehnologije, ki jo imamo na voljo (na primer mobilni telefoni) za izvedbo video dela in še marsikaj drugega. Prav tako bomo raziskovali, reflektirali in debatirali o perečih družbenih problematikah, ki se nam zdijo pomembne ter iskali najboljše načine, da, skozi medij umetniškega videa, o teh tematikah spregovorimo.
Skozi projekt bomo tako aktivno spoznali celoten proces ustvarjanja družbeno angažiranega umetniškega dela v mediju videa - od izbire teme, raziskovanja materiala vezanega na temo, snovanja vsebine in dramaturgije projekta do tehnične izvedbe projekta. Predvsem se bomo spoznavali, družili, zabavali in potrudili, da skozi svoja umetniška dela prispevamo ustvarjanju boljšega sveta.
Nastala video dela bodo objavljena na spletnih profilih projekta ter tudi predstavljena na zaključnem dogodku projekta v Galeriji Škuc.
Mentorica projekta je izkušena pedagoginja, intermedijska umetnica, videastka in režiserka Valerie Wolf Gang.
Delavnice bodo potekale strnjeno, v obliki vikend delavnice. Prvo spoznavno srečanje bo v petek, 6. 6. 2025 ob 18.00 v Info centru Škuc. Drugi srečanje bo v soboto 7. 6. 2025, ko se bomo posvetili snemanju materiala in sicer od 10.00 do 15.00. Tretje srečanje bo v nedeljo 8. 6. 2025 od 10.00 do 13.00, ko bo dan namenjen montaži.
Načeloma bo snemanje potekalo z opremo, ki jo imate, lahko so to telefoni ali pa kamera, v kolikor jo imate. Kakšen kos opreme bo na voljo tudi na delavnici.
Število mest je omejeno, zato pohitite s prijavami. Prijave sprejemamo na e-naslov: ustvarjalno.skuc@gmail.com , do 5. 6. 2025.
Za vsa morebitna vprašanja smo na voljo na zgornjem e-naslovu.
Veselimo se druženja in ustvarjanja z vami! Se vidimo!
Projekt je nastal v sodelovanju z Zavodom Omrežje in Info centrom ŠKUC. Projekt podpira Urad za mladino MOL in Urad RS za mladino
preberite več
prvoosebno raziskovanje zgodb zenski potopisi
P R V O O S E B N O
R A Z I S K O V A N J E
Z G O D B
Petek, 6. 6. 2025, ob 18.00, ŠKUC, Metelkova 6, Ljubljana
Prvoosebno raziskovanje zgodb, medgeneracijski bralni klub za ranljive skupine; vodi: Zala Hriberšek.
prijave: info@skuc.org
Tema tokratnega bralnega kluba so ženski potpisi. Brale bomo tri kratke potopise in sicer: Zofka Kveder, Moja prijateljica (Ljubljanski zvon, 1901) in V Sarajevem, (Slovan, 1904/1905) in Marija Kmet, Bosna (Ljubljanski zvon, 1920).

Dogodek omogoča Javna agencija RS za knjigo.
preberite več
24KnjiznicaPodKrosnjami
K N J I Ž N I C A
P O D
K R O Š N J A M I
A T R I J
G A L E R I J E
Š K U C
KNJIŽNICA POD KROŠNJAMI , atrij Galerije Škuc
Bralni kot na ozelenjenem vrtu sredi stare Ljubljane, poleg listanja knjig, ponuja še brezplačen ogled tekočih razstav galerije. Tu občasno potekajo zanimive delavnice, pred Škucem pa se odvijata tradicionalna poletna festivala Živa književnost in Dobimo se pred Škucem.
Urnik Knjižnice pod Krošnjami, atrij Galerije Škuc:
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 20. 5. in 11. 6. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Knjižnica bo odprta v času festivala Živa književnost: med 13. 6. in 20. 6. 2025, vsak dan med 17.00 in 22.00:
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 21. 6. in 23. 7. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Knjižnica bo odprta v času festivala Dobimo se pred Škucem: med 25. 7. in 3. 8. 2025, vsak dan med 17.00 in 22.00 uro.
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 8. 8. in 19. 9. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Delavnice in spremljevalne dogodke lahko spremljate na spletni strani: https://skuc.org/ in socialnih omrežjih: https://www.instagram.com/skuc_drustvo/ in https://www.facebook.com/skuc.association

Delovanje Društva ŠKUC omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.
preberite več
hočem živet splet
H O Č E M
Ž I V E T
V
C E N T R U
Predstavljamo avtorsko predstavo po motivih Razpada Ize Strehar in Vladimirja Matjaža Zupančiča: HOČEM ŽIVET V CENTRU Predstava se dotika problematik skupnega življenja skozi prizmo študentskega stanovanja. Preko protagonistov Zale in Vladimirja gledalca popelje v svet manipulacij in kontrole. To nista dve predstavi. To ni uprizoritev dveh dramskih tekstov. Predstava Hočem živet v centru je v prvi vrsti refleksija likov obeh dramskih predlog. Premiera: 31. 3. 2025, ob 20.00 v Galeriji Škuc (RAZPRODANO) Prva repriza: 1. 4. 2025, ob 20.00 v Galeriji Škuc (rezervacije na info@skuc.org ) (RAZPRODANO)
Ponovitve:
14. 4. 2025, ob 20.00, Galerija Škuc (RAZPRODANO)
6. 5. 2025, ob 20.00, Galerija Škuc
21. 5. 2025, ob 20.00, Galerija Škuc (ZARADI BOLEZNI ODPADE)
9. 6. 2025, ob 20.00 Galerija Škuc
cena vstopnice: 7 €, 5 € študentje, dijaki, upokojenci
NEKAJ O NAŠI PREDSTAVI...
Če bi mi nekdo eno leto nazaj rekel, da se bo 31.3.2025 ob 20. uri v Škucu premierno igrala moja predstava, mu z največjo gotovostjo ne bi verjela. Lansko poletje mi je bilo dolgčas in sem si pogledala film Prasica, za katerega je scenarij napisala Iza Strehar. Film me je tako zelo nagovoril, da sem prebrala vse ostale objavljene tekste avtorice. In tako sem odkrila dramo Razpad. Kmalu po tem se je v meni prvič pojavila misel, da bi ta tekst rada uprizorila. Začela sem ga prebirat s svojimi prijatelji in bolj ko sem razmišljala, bolj me je medel nedefiniran čas in prostor dogajanja. Misel o uprizoritvi sem opustila vse do trenutka, ko sem znova prebirala Vladimirja Matjaža Zupančiča, eno izmed mojih najljubših dram že iz srednješolskih časov. Brala sem jo naglas, saj vedno naglas berem dramske tekste. Zdi se mi, da tako lažje razumem njihovo uprizorljivost. Med branjem sem naletela na stavek »Jaz, ti in Aleš. A smo družina ali nismo?«. Zdel se mi je nekam znan. In potem je kar naenkrat kliknilo. V drami Razpad Andrej in Lena še vedno shajata s svojo sestro Zalo izključno zato, ker so družina. Stanovanjska dinamika in ideja o družini sta tako vzpostavili povezavo, ki je bil glaven povod za odločitev, da bom združila ta dva teksta v eno predstavo. Ko se je ideja v moji glavi razjasnila, sem dokaj hitro nabrala preostanek ekipe, večina pa je bila del projekta še preden je nastal - torej že poleti, ko sem, kot po navadi, na glas razglabljala o “svojem novem konceptu”. Poiskati enajst igralcev in celotno avtorsko ekipo je bil, presenetljivo, najmanjši problem. Nekateri trdijo, da je gledališče mrtvo. Mnogi so prepričani, da mladi ne zahajajo več v teatre. Osebno se ne strinjam ne z enim ne z drugim. Ta projekt mi je pokazal, da je ogromno mladih, ki jih gledališče zanima in bi ga radi spoznali in soustvarjali. Skozi proces nastajanja predstave sem spoznala, da v svojem “boju za prostor v uprizoritveni umetnosti brez akademije” nisem sama. Da so okoli meni mnogi ljudje, ki prav tako kot jaz, niso imeli prostora v gledališču, imeli pa so ogromno željo in vztrajnost. Ko se toliko src, ki gorijo za teater, združi v eno veliko srce, je gotovo pričakovati čudovit proces. Če bi mi nekdo eno leto nazaj rekel, da se bo 31.3.2025 ob 20. uri v Škucu premierno igrala moja predstava, mu z največjo gotovostjo ne bi verjela. In imela bi prav. Predstava Hočem živet v centru ni moja predstava, temveč je zmes gledanja predstav, preteklih in prihodnjih projektov, popitega vina, pokajenih jointov, joka, smeha, garanja, igranja, branja, pisanja, poljubljanja in dretja celotnega kolektiva. Ta predstava je dokaz, da z dovolj veliko željo lahko pridemo tja, kamor si nikoli ne bi predstavljali, da bomo prišli. Ta predstava je razlog, da še verjamem v gledališče.
Tia Rozman
Produkcija: Zavod Omrežje, ŠKUC, režiserka: Tia Rozman, prva asistentka režije: Zala Stele, druga asistentka režije: Lana Papež, dramaturginja: Aja Markovič, svetovalka za gib: Anja Mejač, kostumografinja: Eva Jakopič, scenografinja: Lucija Klauž, glasba: Trina Bizjak, luč: Matjaž Končina Igrajo: Rok Petrovčič Vižintin, Patricija Sekelj, Matija Pevec, Urban Švigelj, Ajka Poljanšek Zorn, Iza Lesjak, Maks Mihajlović, Iza Lužar, Aljoša Nežmah, Špela Pehant, Tinkara Kolar *Projekt je sofinanciran iz strani Mestne občine Ljubljana. *Oba avtorja sta nam avtorske pravice za uporabo besedila podarila.
preberite več
FB-skuc ziva-1920-1080-fb
O' Ž I V E L A
K N J I G A
2 0 2 5
O'ŽIVELA KNJIGA
13. 6. - 20. 6. 2025, pred Galerijo Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
spremljevalni program 32. literarno-glasbenega festivala Živa književnost,
če dežuje, v prostorih galerije Škuc.
petek, 13. 6., ob 18.00
Kaj je bilo na začetku? , gledališka predstava v izvedbi LG Lalanit
3+, 35 min
V predstavi se na zelo svojstven način lotevamo vprašanj o nastanku življenja, vesolja in bitij na planetu Zemlja. Poskušamo najti odgovore na večna vprašanja o začetku in smislu sveta na otrokom prijazen in poetičen način.

Pravljično druženje z Ano Lucijo Šarić in Branetom Mozetičem , predstavitev knjige Punček , pogovor vodi Špela Setničar
Zakaj so Tinca klicali Punček, kdo je najhitreje tekel in koga je v visokem snegu našel Tar? Pripoved o tem, kako se postaviti zase, si izbrati prave prijatelje in na koncu zmagati.
Brane Mozetič je nagrajevani avtor več pesniških in proznih knjig za odrasle ter otroških slikanic. Ilustratorka Ana Lucija Šarić je za opremo slikanice Ahil in Patrokles v letu 2020 prejela priznanje Kristine Brenkove za inovativno likovno interpretacijo.

Punček , ustvarjalna delavnica ilustracije, vodi Ana Lucija Šarić
Kako je videti pogum v vsakdanjem življenju? Kdo je tvoj pravi zaveznik? V slikanici Punček je glavni junak Tinc – fant, ki ni tak kot drugi, in prav zato s pomočjo prijateljice Tie in psa Tara postane junak. Ne zato, ker bi bil najmočnejši, temveč zato, ker si upa biti to, kar je.
Na delavnici bomo skozi likovno pripoved raziskovali moč prijateljstva, srčnosti in različnih oblik poguma. Otroci bodo pod vodstvom Ane Lucije Šarić ustvarili ilustracijo prizora, v katerem pokažejo pogum in postanejo junaki – s prijazno gesto, z dejanjem ali besedo.

sobota, 14. 6., ob 18.00
Princeska na zrnu graha in šest kamišibajskih pravljic , lutkovna predstava v izvedbi gledališča Zapik
3+, 35 min
Kako je princ na belem konju dobil svojo ženo? Pod katero skalo v Reziji še danes ždi Grdina? Zakaj je bil volk na urgenci in kako, da je tam srečal rusico? To in še mnogo več boste izvedeli v kolažu zgodb ob lesenem japonskem odru.
Igor Cvetko in Jelena Sitar, pionirja kamišibaja v Sloveniji, bosta za vas pripravila svežo poletno pravljično mešanico.

Dežela lisic, delavnica recikliranja, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst, KUD Galerija C.C.U.
Na delavnici bomo z recikliranjem lepenke, po navdihu najljubših slikanic, izdelovali unikatne lisice, volkove, pse in njihove bližnje ter daljne sorodnike, pa tudi nove, še neodkrite vrste.

Na obisku pri Meti Wraber, obisk ateljeja inlikovna ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Tokrat bomo obiskali ilustratorko in grafično oblikovalko Meto Wraber v njenem ateljeju v spodnji Šiški. Umetnica nam bo najprej predstavila svoj delovni prostor in svojo umetniško prakso ter približala delovni proces pri ustvarjanju svojih prepoznavnih ilustracij. Sledila bo kratka ustvarjalna delavnica, na kateri bomo pod mentorstvom umetnice tudi sami ustvarili nekaj zanimivih ilustracij.
Meta Wraber je ilustratorka in grafična oblikovalka iz Ljubljane. Študirala je oblikovanje vizualnih komunikacij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, od leta 2006 pa deluje kot svobodna umetnica na obeh področjih.

nedelja, 15. 6., ob 18.00
Lev in miška, lutkovna predstava v izvedbi LG Tri in lutkovne skupine Bobek
3+, 35 min
Dogajanje je postavljeno v sodobno kuhinjo. Skozi kuharski tečaj se v predstavo duhovito vpletajo prizori iz znane Ezopove basni Lev in miška. Čeprav lev v predstavi večkrat uveljavi svojo premoč, se na koncu izkaže, da je miškina pomoč neprecenljiva. In besede, da tudi mali lahko pomagajo velikim, se udejanjijo in pripeljejo do velikega prijateljstva med miško in levom.
Predstava kljub bogati in dinamični gledališki nadgradnji ohranja vse vsebinske motive in značilnosti osnovne zgodbe.

Ustvarimo svojo slikanico! , ustvarjalna delavnica ilustracije, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici bomo skupaj s slikarko in ilustratorko Neveno izbrali svoje najljubše pravljične junake in izdelali čisto svojo slikanico. Ustvarjali bomo čudovite svetove in raziskovali svojo domišljijo ter se naučili, kaj je to ilustracija in kako lahko le s pomočjo slike in risbe povemo zanimivo zgodbo.

ponedeljek, 16. 6., ob 18.00
Kako objeti ježa , lutkovna predstava v izvedbi Pripovednega gledališča gdč. Bazilike
4+, 35 min
Uprizoritev Kako objeti ježa nas povabi v delavnico gdč. Bazilike, iz katere zmeraj prihajajo čudežne pripovedi, nikoli pa še nismo imeli možnosti pokukati vanjo. Tokrat nam je to dovoljeno. In pred nami se razpre svet, v katerem iz recikliranih predmetov in materialov pred našimi očmi nastajajo lutke, ki nato oživijo in nas povabijo v svoj svet. Delavnica gdč. Bazilike je prostor neomejene domišljije. Iz zavrženih predmetov in iz delavničnega orodja vznikne svet zgodbe o ježu. Delavnica postane hosta, orodje in predmeti pa slon, medved, želva, sraka, šoja … in jež.
Lutkovna predstava Kako objeti ježa je nastala po istoimenski slikanici Jane Bauer, ki je za zanjo prejela nominaciji za večernico (2022) in desetnico (2023) ter nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico (2022).

Pravljično druženje s Sebastijanom Pregljem, predstavitev knjige Medo in Pujsi, pogovor vodi Špela Setničar
Medo in Pujsi sta prijatelja, ki živita v hiški na terasi bloka. Medo hodi v šolo, rad bere in razmišlja. Najraje ima rjavo barvo, med, medenjake in kostanj. Je nekoliko počasnejši in zelo potrpežljiv. Pujsi obiskuje vrtec, je hiter in stvari pogosto naredi prej, kot o njih razmisli. Rad ima krompir, grah in čips. Kadar je nezadovoljen, grbanči rilec in kruli, včasih celo s parkljem jezno udari ob tla. Na srečo se to ne zgodi pogosto. Skupaj z živalskimi prijatelji doživljata vse, kar doživljajo današnji otroci.
Sebastijan Pregelj je slovenski pisatelj, ki piše za odrasle in otroke. Je avtor 8 romanov, 4 zbirk kratke proze in 14 knjig za mlajše bralce.

Plešoče črke , ustvarjalna delavnica,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB
Na delavnici se bomo spustili v svet knjig in si za inspiracijo pogledali vizualno plat pesmi. Nato bomo še sami raziskovali likovno plat črk, besed in stavkov in iz njih sestavljali slike. Nastale bodo napisane slike: portreti, kompozicije, krajine.

Zinkubator , skupinsko ustvarjanje zinov, vodita Nevena Aleksovski in Miha Perne
Zini so knjižice, ki nastajajo z nizkimi stroški v majhnih nakladah. Pojavljali so se kot bistven medij določenih subkultur prejšnjega stoletja, tako tudi med ljubitelji punka kot tudi znanstvene fantastike. Še danes so zini popularna oblika umetniškega izražanja.
Na delavnici izvemo, kako lahko sami naredimo svoj zin; skupaj torej rišemo, pišemo, delamo kolaže in fotokopiramo svoje misli in ideje. Nastane skupinski zin, vsak udeleženec pa dobi svoj izvod.
Risarske veščine niso predpogoj za udeležbo.
Delavnica je sicer namenjena mladim, vendar so na njej dobrodošle prav vse generacije.

torek, 17. 6., ob 18.00
Mehurčki , lutkovna predstava v izvedbi LG Bičikleta
2+, 35 min
Otroške pesmice Otona Župančiča, poznane tako staršem kot otrokom, so se ujele v lutkovni čebelnjak. Prav ta Zmaj, ki leti visoko, visoko, in tiste Žabe, ki so čakale na dež. Tudi Zima zima bela, ki je rada pela, Stari medo je prišel po polno skledo meda in prispelo je Pismo iz daljne dežele. Ter seveda naš in vaš Ciciban s čebelo, ki rad skoči Na koleno in si umije roke, ko mu ptičica tako veleva. Pa tudi, ko je zaspan, se prikrade k nam.

Pravljično druženje s Tejo Močnik in z Manco Krošelj, predstavitev knjige Kaj je najstarejše na svetu , pogovor vodi Špela Setničar
Skozi šestnajst zgodbic spremljamo vsakodnevne dogodivščine razširjene družine – Fride in Ota, njune mamice in dedka Gustava, pa očka, strica Maksimilijana, tete Viktorije in none Ivanke, pa muce Vande in njunih prijateljev. Kratke, hudomušne zgodbe se spletejo v zgodbo o družini, posebni, kot smo posebni vsi, če pogledate dovolj od blizu, o družini, ki bi prav lahko živela v sosednjem bloku ali švigala mimo v naslednjem taksiju.
Teja Močnik (1982), doktorica znanosti s področja etnologije. Od leta 2018 se posveča zlasti pisanju literature. Njeni literarni prispevki so objavljeni v vseh vidnejših slovenskih literarnih medijih. Za svoje zgodbe in eseje je bila večkrat nominirana in nagrajena. Zbirka kratke proze Kaj je najstarejše na svetu, je njena prva knjiga za otroke.
Manca Krošelj jeleta 2017 končala magistrski študij na ljubljanski šoli krajinske arhitekture. Od leta 2023 je samozaposlena v kulturi. Ilustrira vsebine za otroke in mladostnike (reviji Galeb, Moj planet). V ilustraciji rada raziskuje raznolikost pripovedništva, medija in tehnik.

Risanje čarobnih napitkov in praškov , likovna ustvarjalna delavnica, vodi Manca Krošelj
Na delavnici se bo z risarskimi potrebščinami čaralo, copralo in kuhalo čarobne napitke in praške.
Za vožnjo kolesa brez pomožnih kolesc, plavanje brez rokavčkov ali daljše poletne počitnice. Pravzaprav za karkoli si želimo.
Vabljeni vsi, ki znate z barvico barvati do črte ali malo čez!


sreda, 18. 6., ob 18.00
»Me ne zanima!« , pripoveduje Alenka Spacal, Bajalka
3+, 35 min
Pravljičarka bo otrokom pripovedovala iz svoje najnovejše avtorske slikanice Me ne zanima! Glavna junakinja Glinkica zavrača vse načine ustvarjanja in igranja s prijateljicami, ker ima pametni telefon. A kako njeno pozornost od zaslona preusmeriti k branju knjig, poslušanju pravljic, slikanju s čopičem ali igranju na glasbilo? Avtorica je Glinkico najprej oblikovala iz gline, ostale barvne figurice pa iz plastelina. Nato jih je na ilustracije ročno slikala s čopičem v klasičnih tehnikah akvarela in akrila.

Pravljično druženje z Alenko Spacal, predstavitev slikanice, pogovor vodi Špela Setničar
Alenka Spacal je pisateljica, ilustratorka in pravljičarka. Diplomirala in magistrirala je iz filozofije ter doktorirala iz sociologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Sodobno pravljičarstvo razvija pod okriljem Bajalke, zavoda za založništvo in umetnost pripovedovanja. Me ne zanima! je njena šesta avtorska slikanica. Avtorica pripoveduje otrokom pravljice ob slikanicah. Razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah ilustracij doma ter v tujini. Njene ilustracije so bile večkrat nagrajene.

Glinkica trmari, ustvarjalnica z glino, vodi Alenka Spacal
Slikanica Me ne zanima! z domišljijsko zasnovanimi figuricami iz gline in plastelina pri otrocih še dodatno spodbuja njihovo lastno kreativnost. Po pripovedovanju bodo otroci ustvarjali iz gline. Oblikovanje iz modelirnih mas je še posebej dobrodošlo v sedanjih digitalnih časih, ko že najmlajši s prsti vse pogosteje drsijo po zaslonih. Delo s klasičnimi materiali ne stimulira le fantazije in ustvarjalnosti otrok, temveč spodbuja uporabo večjega števila prstov, kar vpliva na razvijanje finomotoričnih spretnosti.


četrtek, 19. 6., ob 18.00
Gozdorajanje: z zgodbami in s pesmijo v gozd, Izvajalki Mateja Fi in Tjaša Koprivec
3+, 35 min
Glasbeno pripovedni performans uveljavljenih ustvarjalk združuje elemente interaktivnega pripovedovanja pravljic, igranja na zvočila in inštrumente ter poustvarjanja zvokov narave (ali v naravi) z gibom in glasom. Pripovedi sugerirajo otrokom tankočutno čuječnost za naravne zvoke, šume, barve, oglašanje in gibanje živalic, ki jih v vsakdanu radi spregledamo: frfotanje metuljevih kril, dotik dežnih kapelj, mišje cviljenje, žabje regljanje, objem drevesnih krošenj, šepet drevesnih listov v vetru, grmenje in širina neba in še in še.
Narava, gozd in gozdne živali nam spregovorijo s pomočjo doma narejenih glasbil in zvočil, avtorskih in ljudskih pesmi. Otroci postanejo soustvarjalci zgodbe, ko se z oponašanjem zvokov v naravi ter živalskih glasov skupaj z izvajalkama odpravijo na potep v gozd, na travnik, ob potok.

Knjižne kazalke , ustvarjalna likovna delavnica za otroke, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici bomo iz odpadnega kartona, kolaža, blaga in drugega pisanega materiala ustvarili čisto svoje izvirne knjižne kazalke. Raziskovali bomo različne oblike, barve in materiale ter s pomočjo svoje domišljije in kreativnosti ustvarili knjižne kazalke, ki nam bodo še dodatno polepšale branje knjig. Predvsem se bomo igrali, zabavali in družili skozi sproščen ustvarjalni proces.

petek, 20. 6., ob 18.00
Legenda o Erazmu Predjamskem , predstava v izvedbi Teatra Cizamo
4+, 30 min
Zgodba o našem najbolj znanem vitezu, ki je bil nesrečno pokončan na kraju, kamor gre še cesar peš. Bohotno izvedena legenda v maniri revnega popotnega gledališča, celo v verzih! Zaradi pomanjkanja igralcev je v predstavi potrebno sodelovanje publike ...

Na obisku: Marko Drpić, tipoRenesansa , vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
V okviru tokratnega srečanja Na obisku se odpravimo v studio tipoRenesansa in obiščemo Marka Drpića, tiskarja. Spoznamo njegovo staro tiskarno z nekaj tonami svinčenih in lesenih črk, stare tiskarske stroje ter delo ročnega stavca. Mojster nam bo pomagal, da tudi sami oblikujemo in si odtisnemo plakat. Studio TipoRenesansa je še zadnje mesto v Sloveniji, kjer lahko izkusimo, kako se je tiskalo, preden je postopek prevzela sodobna tehnologija.

Magičen svet rastlin , ustvarjalna delavnica za mlade,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB
V uvodu delavnice si bomo pogledali knjige in zgodbe o rastlinah ter se pogovarjali o simboliki, zdravilni moči rastlin in o različnih slogih njihovih upodobitev. Nato pa bomo s tiskanjem z rastlinami na blago sestavljali svoje slike. S seboj prinesite poljuben kos tekstila in si ga potiskajte z rastlinskimi motivi!

Projekt so omogočili:
Javna agencija za knjigo Republike Slovenije, MOL, Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje in Oddelek za kulturo, Urad RS za mladino, Turizem Ljubljana, TipoRenesansa, Center za slovensko književnost, Okolje consulting, TAM-TAM, L'mit, ljubljanska mreža info točk, B&B Hotel Ljubljana Park, Slaščičarna Pri vodnjaku, Druga violina, Dana d.d., Reviji Ciciban in Cicido

Društvo ŠKUC, Stari trg 21, 1000 Ljubljana
https://skuc.org/ , info@skuc.org , tel./faks: +386 1 4303530, tel.: +386 1 4213142
preberite več