K V I R O P I S J E
V I I
Lepo vabljene_i v četrtek, 26. 9. 2024, ob 19. uri v Klub Tiffany, kjer se bomo po zelenem poletju smrkavcev zopet brale_i.
Odprti smo za vse literarne zvrsti kvir oziroma LGBTQIA+ izraza: poezija, proza, dramatika, prevajana kvir dela, scenaristika, performans, glasbena besedila (in glasbeni nastopi!), esejistika, dnevništvo in tako dalje.
V drugi sezoni bomo na vsako Kviropisje povabili nekaj nastopajočih in že poznanih. Tokrat bodo zasijale_i: Vesna Lemaić, Tanja Matijašević, Nilu Zym in Ana Vida Resnik.
Obenem pa toplo vabimo vse, ki se identificirate kot kvir ali z eno izmed LGBTQIA+ kratic, da pridete in z nami delite svoje pisanje. Srčno si želimo, da Kviropisje ostane dogodek in prostor, v katerem lahko brez zadržkov delite svoje ustvarjanje. V napovedniku tudi (razen povabljenih) ne bomo naštevali imena nastopajočih. Zato kar pogumno – prijavite se z obrazcem na tej povezavi .
Lahko pa seveda tudi pišete osebno komu iz ekipe Kviropisja, ki ga_jo poznate.
In brez skrbi – odpravili smo suhoparne življenjepise, s katerimi smo do zdaj predstavljali nastopajoče, preden so stopile_i na oder!
Se vidimo in se poslušamo!
Vabljene_i!
Kviropisje pripravljajo:
Vodja organizacijske ekipe: Pino Pograjc . Organizacijska ekipa: Jana Zorko, Jernej Škof, Miha Satler, Miha Bizjak. Koprodukcija: Zavod Omrežje in ŠKUC-Kulturni center Q/Klub Tiffany
Dogodek je del projekta Mladi in prihodnost LGBT+ skupnosti, ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
Oblikovanje: Jakob Golob
Program Kulturnega centra Q poleg lastnega vložka podpirajo Urad za mladino in Oddelek za socialno varstvo Mestne občine Ljubljana, Urad Republike Slovenije za mladino in JAK.
ŠKUC – Kulturni center Q obvešča:
Klub Tiffany predstavlja varen prostor, ki ga sooblikujemo vsi_e, namenjen GLBTQ skupnosti, kjer je prepovedano vsakršno verbalno ali fizično nasilje. Prav tako se ne tolerira homofobije, bifobije, transfobije, seksizma, nacionalizma, rasizma in drugih oblik zatiranj.
Vse obiskovalke_ce prosimo, da to upoštevajo in hkrati opozorijo ekipo na pojav nasilja. To lahko storite osebno ali nam pišete na kulturnicenterq@gmail.com in FB stran Klub Tiffany .
preberite več
K 4
R O Z A
O D P R T J E
S E Z O N E
K4 ROZA
sobota, 28. 9. 2024, klub K4
PREDPRODAJA VSTOPNIC (Mojekarte)
K4 ROZA – Season Opening
Very demure, very mindful.
Step inside, lose yourself, and become part of the movemen t.
Zorica (21:00):
House Laboratory - Naša mala infekcijska klinika Spoštovani pacienti, vabimo vas na vaš redni pregled pri naših vrhunskih "zdravnicah”.
Klub (23:00):
Arena
Duki
Naj
Mr. Bucket
House Laboratory
Bar
Katcha b2b Balana msn gf b2b Virtualka
Artwork: Iza Kunt
KLUB K4
Kersnikova 4, Ljubljana
www.klub-k4.si // www.facebook.com/klubk4
STAROSTNA OMEJITEV / AGE LIMIT: 18+
INFO: info@klub-k4.si
GARDEROBA / LOST & FOUND
k4garderoba@gmail.com
Organizator:
Društvo ŠKUC // Pink. The Underground
www.skuc.org // www.facebook.com/PinkTheUnderground
preberite več
S L O V E N S K A
L G B T Q +
L I T E R A T U R A
V
Š P A N I J I
Turneja slovenske LGBTQ+ literature v Španiji
Med 1. in 6. oktobrom 2024 bodo po Španiji odmevali glasovi slovenske LGBTQ+ literature, saj se bodo Brane Mozetič, Suzana Tratnik, Jedrt Maležič in Aljaž Koprivnikar odpravili na literarno turnejo, na kateri bodo predstavili svoja dela v novih španskih prevodih. Turneja bo potekala v Madridu, Granadi in Malagi, kjer se bodo zvrstila branja, pogovori in kulturne izmenjave s špansko LGBTQ+ literarno skupnostjo in študenti slovenske književnosti.
Turneja bo ponudila edinstveno priložnost za raziskovanje bogate tapiserije slovenske LGBTQ+ literature, s pričetkom v Madridu, kjer se bo slovenska ekipa z branji predstavila v priznanih knjigarnah Mary Read in Arrebato Libros, pridružili pa se ji bodo špansko govoreči kolegi, med njimi Eudris Planche Savón, José Luis Serrano, Gloria Fortún in Lawrence Schimel, ter med seboj izmenjali mnenja o LGBTQ+ ustvarjalnosti ter sorodnostih in razlikah med slovensko in špansko literaturo.
V Granadi se bo literarno popotovanje razširilo na akademsko okolje, saj bodo obiskali fakulteto v Granadi in se v sklopu slovenskega lektorata srečali s študenti slovenske književnosti in jezika, v večernih urah pa nastopili v knjigarni Librería Lees otras cosas, kjer bodo občinstvo povabili k poglobitvi v svoje pesniško in prozno ustvarjanje.
Zadnja postaja turneje bo v Malagi, v knjigarni Librería Rayuela, kjer se bo slovenski del srečal s španskimi pisatelji Eleno Beatriz Flores Gómez, Benjamínom Santiagom in Almudene Lopez Molina, da bodo skupaj spodbujali medkulturni dialog skozi prizmo literature LGBTQ+.
Urnik branja:
Torek, 1. oktober - Madrid: branje v knjigarni Mary Read (C. del Marqués de Toca 3) ob 19:00
Gosta: Eudris Planche Savón in José Luis Serrano.
Sreda, 2. oktober - Madrid: branje v Arrebato Libros (C. de la Palma, 21) ob 19:45
Gosta: Gloria Fortún in Lawrence Schimel
Četrtek, 3. oktober - Granada:
Srečanje s študenti slovenskega jezika in književnosti na slovenskem lektoratu v Granadi ob 16:00
Branje v knjigarni Lees otras cosas (Pl. de San Isidro, 1) ob 18:30
Petek, 4. oktober - Malaga: branje v knjigarni Rayuela (C. Cárcer, 1)
Gosti: Elena Beatriz Flores Gómez, Benjamín Santiago in Almudene Lopez Molina.
Pridružite se nam na tem praznovanju literature, ki presega meje in spodbuja dialog o temah LGBTQ+, ustvarjalnost in kulturno izmenjavo.
Projekt omogoča: Javna agencija za knjigo RS
Literary Tour of Slovene LGBT authors in Spain
From October 1st to 6th, 2024, the voices of Slovene LGBT literature will echo through Spain as four prominent authors — Brane Mozetič, Suzana Tratnik, Jedrt Maležič, and Aljaž Koprivnikar — embark on a literary tour to introduce their works in new translations. The tour will span Madrid, Granada, and Malaga, featuring readings, discussions, and cultural exchanges with both the Spanish literary community and students of Slovene literature.
The tour will offers a unique opportunity to explore the rich tapestry of Slovene LGBTQ literature. In Madrid, the tour will begin with readings at renowned bookshops Mary Read and Arrebato Libros, where the Slovene authors will be joined by Spanish-speaking counterparts, including Eudris Planche Savón, José Luis Serrano, Gloria Fortún, and Lawrence Schimel, to share their works and engage in conversations about LGBTQ creativity.
In Granada, the literary journey will extend to an academic setting, with the authors visiting the Faculty of Granada to meet with students of Slovene literature and language. Additionally, a reading will take place at Librería Lees otras cosas, inviting the public to delve into these diverse narratives.
The final stop of the tour will be in Malaga at Librería Rayuela, where Slovene authors will come together with Spanish writers Elena Beatriz Flores Gómez, Benjamín Santiago, and Almudene Lopez Molina, fostering cross-cultural dialogue through the lens of LGBTQ literature.
Readings Schedule:
Tuesday, October 1st - Madrid: Reading at Mary Read (C. del Marqués de Toca 3) at 19:00
Featuring Slovene authors, Eudris Planche Savón, and José Luis Serrano
Wednesday, October 2nd - Madrid: Reading at Arrebato Libros (C. de la Palma, 21) at 19:45
Featuring Slovene authors, Gloria Fortún, and Lawrence Schimel
Thursday, October 3rd - Granada:
18:30 - Reading at Librería Lees otras cosas (Pl. de San Isidro, 1)
Friday, October 4th - Malaga:
18:00 - Reading at Librería Rayuela (C. Cárcer, 1)
Featuring Slovene authors, Elena Beatriz Flores Gómez, Benjamín Santiago, and Almudene Lopez Molina
Join us for this celebration of literature that transcends borders and fosters dialogue on LGBTQ themes, creativity, and cultural exchange.
preberite več
K V I R
S K U P N O S T
I N
A V T O N O M N I
P R O S T O R I
Sreda, 11. september 2024, ob 19. uri, Kulturni center Q/Klub Tiffany , AKC Metelkova mesto, Ljubljana.
Lepo vabljene_i na pogovor o kvir skupnosti in avtonomnih prostorih.
V tednu, ko AKC Metelkova mesto obeležuje 31. leto obstoja in ko obeležujemo 40 let LGBT+ gibanja v Sloveniji, so kvir prostori, njihov obstoj ter kako graditi le-te, še kako pomembna tema refleksije. Ne le, da so prostori, ki so namenjeni marginaliziranim skupinam, vedno bolj pomembni, ampak so le-ti tudi mesto tvorjenja družbenih sprememb in razvoja solidarnejše družbe. S pogovorom se želimo dotakniti vprašanja razvoja takšnih prostorov in njihove prihodnosti v času, ko vprašanja o solidarni in enakopravni družbi postajajo vedno bolj pereča tema.
Na pogovoru bodo sodelovale_i: Matija Pohorec , novinar Radia Študent; Tilen Kolar , študent doktorskega študija na Fakulteti za geografijo Univerze v Leedsu in Ana Lorger , članica kolektiva društva Mesto žensk. Pogovor bo moderiral Metod Zupan , urednik redakcije za kulturo in humanistične vede Radia Študent.
Program Kulturnega centra Q poleg lastnega vložka podpirajo Urad za mladino in Oddelek za socialno varstvo Mestne občine Ljubljana, Urad Republike Slovenije za mladino in JAK.
ŠKUC – Kulturni center Q obvešča:
Klub Tiffany predstavlja varen prostor, ki ga sooblikujemo vsi_e, namenjen GLBTQ skupnosti, kjer je prepovedano vsakršno verbalno ali fizično nasilje. Prav tako se ne tolerira homofobije, bifobije, transfobije, seksizma, nacionalizma, rasizma in drugih oblik zatiranj.
Vse obiskovalke_ce prosimo, da to upoštevajo in hkrati opozorijo ekipo na pojav nasilja. To lahko storite osebno ali nam pišete na kulturnicenterq@gmail.com in FB stran Klub Tiffany.
preberite več
»N J I H O V I
Z A K O N I,
N A Š A
Ž I V L J E N J A«
R A Z S T A V A
»Njihovi zakoni, naša življenja«* – Začetki LGBT gibanja v Sloveniji
4. 7. 2024 - 29. 9. 2024, Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Cekinov grad, Ljubljana.
Ob 40. obletnici gibanja LGBT v Sloveniji vas vljudno vabimo na odprtje razstave »Njihovi zakoni, naša življenja« - Začetki LGBT gibanja v Sloveniji.
Odprtje bo v četrtek, 4. julija 2024, ob 18. uri. Razstavo bo odprla Nataša Sukič, podpredsednica Državnega zbora RS.
Vabljeni tudi na Pogovor o začetkih gibanja LGBT v Sloveniji, ki bo v torek, 9. julija 2024, ob 18. uri. Spregovorili bodo Nataša Sukič, dr. Marina Gržinić, Aprilija Lužar in Zemira Alajbegović Pečovnik. Pogovor bo moderiral Brane Mozetič.
Zametki skupnosti LGBT V Sloveniji segajo v sredo 80. let, ko so se z nizanjem dogodkov, srečevanj, umetniških in kulturnih projektov izoblikovali temelji za današnjo skupnost, ki stremi k emancipaciji in spoštovanju vseh spolnih usmerjenosti in spolnih identitet.
Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije bo s svojo panojsko razstavo na muzejski ploščadi obeležil začetke prvih let formiranja gibanja LGBT v Sloveniji v obliki fotografij dogodkov, plakatov in nekaterih drugih predmetov. Razstava nastaja v sodelovanju z več posamezniki in muzejskimi institucijami, ki so posodili gradivo iz svojih zbirk.
Razstava je del projekta 40 let gibanja LGBT v sodelovanju z Muzejem in galerijami mesta Ljubljana ter Društvom ŠKUC.
*Naslov plošče multimedijske skupine Borghesia iz leta 1986 (FV Založba)
preberite več