Naročam se na e-novice

V I Z U A L N E   U M E T N O S T I

ŠKUC je konec sedemdesetih let odprl svoj razstavni prostor. Razstavni prostor je bil odgovor na takratno prevladujočo razstavno politiko uveljavljenih nacionalnih galerij in institucij v Sloveniji. Galerija Škuc deluje od leta 1978 v prostorih na Starem trgu 21 v Ljubljani. V osemdesetih letih je postala center alternativne (sub)kulture na Slovenskem.

Galerija Škuc že od svojega začetka deluje na področju sodobne likovne umetnosti v mednarodnem evropskem kontekstu. Prireja samostojne razstave mladih in tudi vrhunskih mednarodno uveljavljenih umetnikov, sodeluje z gostujočimi kustosi in s priznanimi evropskimi institucijami in razstavišči, izdaja strokovne publikacije, prireja predavanja in delavnice.

Galerija Škuc je pomemben razstavni, prireditveni, založniški, raziskovalni in dokumentacijski center na področju sodobne vizualne umetnosti. Vse o tekočih dogajanjih in razstavah najdete na www.galerijaskuc.si

 

 V     I     S     U     A     L          A     R     T     S

In the late 1970s, ŠKUC opened its own exhibition space as a response to the mainstream exhibition policy of established national galleries and art institutions in Slovenia at the time. The Škuc Gallery has been located at 21 Stari trg in Ljubljana since 1978. In the 1980s the Gallery became the centre of alternative (sub)culture in Slovenia. Since the outset the Gallery has also been engaged in presenting contemporary visual art from the international scene. The Gallery organises solo exhibitions of both young Slovenian and world-renowned artists, collaborates with visiting curators and prominent European institutions and galleries, publishes specialist publications, and organises lectures and workshops. The Škuc Gallery has become an important exhibition, entertainment, publishing, research and documentation centre of contemporary visual arts. Information about current exhibitions and other activities can be found at www.galerijaskuc.si/.

 

09 2024 Doruntina Kastrati, No Burning, No Wounds, 13. 12. 2024–23. 1. 2025 FB BANNER TXT
N O
B U R N I N G,
N O
W O U N D S
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_ na odprtje samostojne razstave Doruntine Kastrati No Burning, No Wounds v petek, 13. decembra, ob 19. uri!

No Burning, No Wounds 13. 12. 2024 - 23. 1. 2025 Umetnica: Doruntina Kastrati Kuratorka_: Tia Čiček

Obrazstavni dogodki
13. 12. ob 18. uri : ogled razstave z umetnico Doruntino Kastrati in kuratorko_ Tio Čiček (v angleščini) 13. 12. ob 19. uri : odprtje razstave 17. 1. ob 18. uri : ogled razstave s kuratorko_ Tio Čiček (v slovenščini)

Razstava Doruntine Kastrati No Burning, No Wounds , v Galeriji Škuc na ogled od 13. 12. 2024 do 23. 1. 2025, raziskuje prikrito realnost ženskega industrijskega dela. Umetnica vzpostavi estetiko vzdržljivosti, ki pa ne temelji na pretresljivosti posameznih zgodb, temveč s tankočutnim prepletom intimnih vpogledov in tovarniške snovnosti razkriva napore delavk v ponavljajočih se in podcenjenih tovarniških okoljih. Razstava odpira prostor za razmislek o sistemskih neenakostih, zaradi katerih je žensko delo hkrati nepogrešljivo in nevidno.

Doruntina Kastrati (1991) je kosovska umetnica, ki deluje na področju kiparstva, instalacije, zvoka in filma. Ukvarja se z odnosom telesa do biopolitične moči, pri čemer izpostavlja globalna vprašanja dela. Leta 2014 je prejela nagrado za mladega vizualnega umetnika Narodne galerije Kosova, leta 2017 pa nagrado Hajde x 6. Kastrati je bila rezidenčna umetnica ISCP v New Yorku (2015), Art House v Skadru (2018) in Initiators v Atenah (2018). Njeno delo je bilo med drugim predstavljeno na Manifesti 14, ETH Zürich, v Kunstvereinu Hamburg, MAXXI in Kadistu. Z delom The Echoing Silences of Metal and Skin je zastopala Kosovo na 60. beneškem bienalu in si prislužila posebno omembo za nacionalno udeležbo, trenutno pa pripravlja novo delo za bienale v Šarjahu leta 2025.

Več o razstavi!

Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
08 2024 Maja Bojanić, 8. 11.–5. 12. 2024 FB EVENT COVER
I N Š T I T U T
Z A
Z A Š Č I T O
P L E S N I
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_ na odprtje prostora javnega prepletanja Inštituta za zaščito plesni v petek, 8. 11., ob 19. uri!
___________ Inštitut za zaščito plesni. Prvi primeri prepletanja 8. 11.–5. 12. 2024 Umetnica: Maja Bojanić Kuratorka_: Tia Čiček ___________
Obrazstavni dogodki 8. 11. ob 19. uri: odprtje razstave 22. 11. ob 18. uri: ogled razstave s kuratorko_ Tio Čiček 29. 11. ob 18. uri: ogled razstave s kuratorko_ Tio Čiček ___________
Nove prostore javnega prepletanja Inštituta za zaščito plesni (IfMP) odpiramo z namenom predstavitve aktualnih raziskav, ki nastajajo v sodelovanju z Univerzitetnim programom za napredne postkonzervatorske študije. Raziskovalke_, znanstvenice_ in piske_ so zavezane trajnostnim metodam ohranjanja in soustvarjanja z naravnimi procesi propadanja. Javnosti bo tudi prvič dana v uporabo vlažilna komora, ki plesni omogoča večji vnos vlage prek prisotnosti človeških teles. ___________ Inštitut za zaščito plesni (IfMP – Institute for Mould Preservation), ustanovljen leta 2022, je glavna preiskovalna ustanova, ki s sodobnimi znanstvenimi pristopi nadaljuje raziskovanje plesni v bivših muzejih, galerijah in arhivih. IfMP je danes ključnega pomena za ohranjanje trajnostnega postrestavracijskega modela, ki človeški vrsti omogoča soobstoj z rodom črne plesni, imenovane Alternaria. ___________ Več o razstavi! ___________
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
07 2024 COW, Katarina Jazbec, 4. 10.–31. 10. 2024 FB BANNER TXT
K A T A R I N A
J A Z B E C
S A N J A M O
S K U P A J
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_ na odprtje razstave Katarina Jazbec: Sanjamo skupaj v sklopu 30. Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti – Mesto žensk v petek, 4. 10., ob 19. uri!
4. 10. ob 18. uri: ogled razstave z umetnico Katarino Jazbec in kuratorko Ivo Kovač (v angleščini)
___________
Sanjamo skupaj 30. Mednarodni festival Mesta žensk
4. 10.–31. 10. 2024
Umetnica: Katarina Jazbec
Kuratorka: Iva Kovač
___________
Na svoji samostojni razstavi z naslovom Sanjamo skupaj mlada slovenska umetnica in filmska ustvarjalka Katarina Jazbec razkriva zapletene postopke, ki jih uporablja za vključevanje protagonistk svojih filmov (v dialog) pred kamero. Izhajajoča iz svojih štirih nedavnih filmov Kjer se nahajamo ( Our Bearings ), Pri krušni peči kleklajmo skupaj ( By the Clay Oven We Bobbin-Lace Together ), Ne morete me avtomatizirati ( You Can't Automate Me ) in Sledi kamnom, sledi kamnov ( Know Your Stones ), umetnica z ustvarjanjem prostorskih instalacij razkriva korake, ki so vodili do nastanka filmov, ter nas vabi, da se med spoznavanjem njihovih tematskih poudarkov potopimo v procese – vabljene_ smo, da sanjamo skupaj z različnimi skupnostmi. Umetnica zajema pokrajine in ljudi; od neposredne okolice njene družine in žensk v njenem domačem kraju, spolno opredeljenega dela v mednarodnih pristaniških in postindustrijskih mestih, do različnih protagonistk, ki se borijo za podnebno pravičnost, ter jih prepleta v bogato tapiserijo povezav in skupnih izkušenj. Razstava razkriva razumevanje sestrstva kot ustvarjanja sorodstva, ki presega družinski in spolni pomen besede, in kot predlaga Donna Haraway v delu Staying with the Trouble , kultivira večvrstno pravičnost.
Več o razstavi: / https://www.galerijaskuc.si/si/exhibition/we-dream-together-30th-international-festival-of-contemporary-arts-city-of-women/
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.









preberite več
transmyth razstava 2024
T R A N S ( M Y T H )
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_ na odprtje razstave Trans(myth) v sredo, 21. 8., ob 19. uri!

Trans(myth) 21. 8.–26. 9. 2024

Umetnica_: Cat Jugravu Pomočnik umetnice_: Pieter Defraene Kuratorka_: Tia Čiček Kuratorska pomočnica: Elena Chirila Udeleženke_: Katarina Babić Derenda, Nal Kocjan, Patrik Komljenović, Spike_Pika Terpin

Trans(myth) je procesualni projekt Cat Jugravu v koprodukciji Galerije Škuc, Kina Šiška in SCCA-Ljubljana ter s podporo Zavoda TransAkcija. Vključuje dve razstavi: Trans(myth) v Galeriji Škuc (21. 8.–26. 9.) in Trans(myth) Me Baby One More Time v Kinu Šiška (10. 9.–11. 10.), ki jo spremlja rave-performans z istim naslovom (10. 9.). Projekt dokumentira nastanek začasne skupine kvir in trans* umetnic_, ki se ukvarja z (ne)arhiviranjem kvirovske slovenske folklore, mitov in obrti. Oblikovanje kvir in trans* identitete je dinamičen, po svoji naravi procesualen proces, za katerega sta značilna nenehno samospoznavanje in izražanje. Odkrivanje kvir potencialov v mitih in folklori ponovno vzpostavlja in reinterpretira kulturne pripovedi, ki so zgodovinsko marginalizirale naše identitete. Projekt je sestavljen iz treh delov, ki dokumentirajo ustvarjanje, preoblikovanje in morebitno izginotje umetniškega dela, ne pa posameznega rezultata. To odraža ciklično izginjanje trans* in kvir arhivov, medtem ko sodelovalna narava projekta poudarja odpornost in ponovno pojavljanje teh pripovedi.

Več o razstavi!

Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
Prisotnost skupnosti fb cover
T V O J I
S P O M I N I
Š T E J E J O
Vabljene_i k sodelovanju v sklopu projekta Prisotnost skupnosti
V sklopu projekta Prisotnost skupnosti pod okriljem Galerije Škuc, k sodelovanju vabimo mlade_i raziskovalke_ci .
Z vašo pomočjo želimo dokumentirati zgodbe in spomine, ki se navezujejo na kvir prostore . Kje ste se smejale_i? Kje jokale_i? Jezile_i? Kateri prostori so za vas bili ali so še vedno pomembni? Kaj se je tam zgodilo? Kaj zbudi te spomine?
Vabimo vas, da svoja občutja in spomine delite v obliki intervjuja oziroma v obliki, v kateri se boste počutile_i bolj prijetno in varno. V kolikor želite, boste to lahko storile_i tudi anonimno.
Hkrati vas vabimo, da projektu donirate kakršnokoli gradivo povezano s svojo zgodbo; naj bodo to slike, predmeti ali karkoli drugega, kar vas veže na vašo zgodbo.
Tekom raziskovanja želimo vzpostaviti prostor, kjer je možno deliti svoje izkušnje, specifično povezane s prostori. Cilj projekta je doseči vidnost kvir zgodb, normalizacijo naših življenj ter arhiviranje nevidnih zgodb.
Zbrane zgodbe bomo predstavile_i v spletnem projektu kjer bodo na interaktiven način vaše zgodbe v prirejeni obliki dostopne na ogled širši javnosti . S takšnim načinom želimo utrditi prisotnost kvir življenj in prostorov v našem mestu in vsem kvir osebam pokazati, da je naša skupnost močno prisotna.
Za sodelovanje pri projektu nam pišite na: kvirlab.skuc@gmail.com
Veselimo se vaših zgodb,
Mlade_i raziskovalke_ci
Nuka Horvat, Tamara Mihalič, Danko Ostojić, Monika Zupin

Kvir lab je del projekta Mladi in prihodnost LGBTQIA+skupnosti , ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več