I Z O B R A Ž E V A N J E
Z A
M L A D E
Ponedeljek, 24. 2. 2025, ob 16. uri, Info center ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Želiš postati Sherlock Holmes na področju zaznavanja dezinformacij?
Vabimo te, da se udeležiš treninga Info džungla: kako se orientirati med poplavo informacij, ki bo potekal 24. 2. 2025 med 16.00 in 18.00 v Škucu, na Starem trgu 21 . Trening je namenjen vsem mladim, ki bi radi lažje navigirali skozi poplavo informacij.
Izobraževanje je interaktivne narave in te pripravi, da na koncu veš, na kaj moraš biti pozoren ob branju člankov in pridobivanju informacij iz socialnih platform.
Del izobraževanja je namenjen spoznavanju priložnosti na področju dela, izobraževanja in prostovoljstva tako v Sloveniji kot v tujini. Spoznal_a boš programe in organizacije, preko katerih lahko pridobiš nova znanja, kompetence in nepozabne izkušnje.
Prijave zbiramo do 21. 2. 2025 na info.center@skuc.org . Na dogodku bo poskrbljeno za tople napitke in prigrizke.
Info center sofinancirata: Mestna občina Ljubljana in Urad RS za mladino
preberite več
B R A L N I
K L U B
Z A
M L A D E
T H O M A S
G U N Z I G
Thomas Gunzig: Najmanjši živalski vrt na svetu
sreda, 15. 1. 2025, ob 16.30, Info ŠKUC
Info center Škuc vabi na bralni klub za mlade. Tokrat se bere knjigo Najmanjši živalski vrt na svetu, avtorja Thomasa Gunziga.
Bralni klub je namenjen vsem mladim, ki radi berete in se o prebranih knjigah tudi pogovarjate. Vodi ga Tadeja Pepeljnak, študentka gozdarstva. V prostem času poleg lazenja po gozdu in druženja z drevesi rada preživlja čas z dobrimi knjigami in prijatelji ter trapastimi ali poglobljenimi debatami o življenju, vesolju in sploh vsem.
Bralnega kluba se lahko udeležite, tudi če knjige niste prebrali v celoti.
Bralni klubu bo potekal 15. januarja ob 16.30 v Škucu na Starem trgu 21.
Prijave se zbirajo na naslovu info.center@skuc.org .
Več informacij najdete tukaj .
Program Info ŠKUC omogočata: Mestna občina Ljubljana in Urad RS za mladino
preberite več
K U L T U R A
J E
T U D I
Z A M E
V letu 2024 sta Zavod Omrežje in društvo Škuc izvajala projekt Kultura je tudi zame.
Namen projekta je bil, da se mladi seznanijo s kulturnimi ustanovami v Ljubljani na njim prilagojen način, se ustvarjalno izražajo ter seznanijo s prostori in umetniškimi mediji, ki jih še ne poznajo. Tekom projekta smo opolnomočili ranljive skupine in jim ponuditi obisk kulturnih institucij in delavnice, saj verjamemo, da so kulturni prostori namenjeni vsem.
Srečanja so potekala v obliki delavnice ali obiska galerije ter pogovora o videnem. Pri razstavah, ki smo jih obiskali smo si vedno vzeli čas in ogled prilagodili mladim, na voljo smo bili za širšo razlago in odgovore na vprašanja. Prav tako smo na delavnicah uporabljali različne tehnike in materiale, s pomočjo katerih so mladi lahko izrazili občutke in vtise, ki so jih dobili ob ogledu razstave.
V projekt smo vključili mlade s posebnimi potrebami, z zelo različnimi oviranostmi. Sodelovali smo s Centrom Janeza Levca in na ta način v projekt vključili zelo različne mlade. Prav tako smo v projektu sodelovali z mladimi s težavami v duševnem zdravju, skupino mladih, ki se aktivno vključujejo v pogovorno podporno skupino, ki poteka v Info centru Škuc.
Udeleženci so se spoznali z interaktivnimi razstavami, novimi mediji in z nekonvencionalnimi načini izražanja. Ogledali smo si razstave v galeriji Kresija, v Zgodovinskem atriju Mestne hiše Ljubljana, v galeriji Škuc, delavnice pa so izvajale Maša Cvar, Nevena Aleksovski, Nina Pernat, Tamara Mihalič, Inge S. Zajec in Laura Fajfar.
projekt je sofinancirala Mestna občina Ljubljana.
preberite več
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 7
Literarni glasovi: knjigokast in čajanka z vešo - S3E1: Milan Šelj - Rime na Veter
V novi sezoni Literarnih glasov se od čajanke do piknika do pesniških delavnic knjižna veša Tanja Matijašević smuka okoli Milana Šelja, ki je pred kratkim izdal že drugo pesniško zbirko za otroke z naslovom Rime na veter. Rime na veter so bile pred kratkim nominirane za nagrado Kristine Brenkove kot najboljša slikanica za otroke 2024.
Literarni glasovi: Milan Šelj Rime na veter. Šelj, Milan. Trst : Založništvo tržaškega tiska, 2024.
Podcast: https://podcasters.spotify.com/pod/show/literarni/episodes/S03E01-Milan-elj---Rime-na-veter-e2prmjb
Asociacije : na Krasu je krasno
Jezikovni vozel: Kaj je škavna?
Leksikon: o hrani v Londonu in na Krasu
Degustacija: Muhasta, Povabilo, Gremo v svet
Knjižno priporočilo: Kaurin, Mariane: Na jugu
O Milanu Šelju:
Pesnik, publicist in prevajalec, je diplomiral leta 1985 na Filozofski fakulteti v Ljubljani, smer primerjalna književnosti in sociologija. Od leta 1992 živi in dela v Londonu. Je so-avtor romana v pismih, Spolitika (Cankarjeva založba, 1999), njegov pesniški prvenec Darilo (ŠKUC-Lambda, 2006) pa je bil deležen precejšnje pozornosti in sodi »med najbolj eksplicitno gejevsko poezijo pri nas ». Darilu so sledile pesniške zbirke Kristali soli (ŠKUC-Lambda, 2010), Gradim gradove (ŠKUC-Lambda, 2015), Slediti neizgovorjenemu (ŠKUC-Lambda, 2018) in Jezik je ključ (SKUC-Lambda, 2023). Je eden od dopisovalcev v knjigi pričevanj Drugačna razmerja (Mladinska knjiga, 2010) in Grmade, parade in molk; prispevki k neheteroseksualni zgodovini na Slovenskem (ŠKUC-Lambda, 2014). Ilustrirani pesniški zbirki za otroke, Kosmatice (Založba Zala, 2020), je sledila njegova druga slikanica za otroke, Rime na veter (Založnistvo tržaskega tiska, 2024). Knjiga Kosmatice je izšla tudi kot zvočna knjiga pri založbi ŠKUC in pri založbi Audibook, Rime na veter pa so bile nominirane za nagrado Kristine Brenkove kot najboljša slikanica za otroke 2024.
Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman
preberite več
S I L E
N A
K L A N C U
P O D
D E K C O
SILE NA KLANCU: POD DEKCO
petek, 13. 12., ob 20.00, Klub Monokel
Sile na klancu bodo v tokratni improvizirani predstavi pogledale Pod dekco. Vabljene*, da se pridružite in pomagate ustvariti lep zapečkarski dogodek, ki vas bo grel v prihajajočih zimskih večerih. V zadnjih mesecih so se Tamara, Tanja, Teja, Špela, Liza, Mojca in Gaja s pomočjo impro aktivacije učile rokovanja z raznimi orodji, ki jih bodo uporabile v kvačkanju karakterjev, različnih prostorov in jih povezale v zgodbe.
Vstop je brezplačen.
Hvala Uradu za mladino Mestne občine Ljubljana, Zavodu Omrežje in Info centru Škuc za podporo.
Sile na klancu so: Tamara Mihalič, Teja Bitenc, Tanja Matijaševič, Gaja Beč, Liza Močnik in Špela Setničar.
preberite več