Naročam se na e-novice

Z A L O Ž B A

Založniška dejavnost se je začela leta 1972 z izdajanjem pesniških zbirk mladih literatov. Dejavnost se je nadaljevala z ustanovitvijo in izdajanjem zbirke STUDIA HUMANITATIS, z izdajanjem številnih revij in drugih publikacij, na primer Gayzine, Lesbozine, Roza Vix, M’zin (revija za kulturo), Revolver (revija za kulturo in politiko s homoerotičnim nabojem), Kekec (gejevski tabloid), Pandora (bilten z lezbično aromo), Lesbo (politična, socialna in kulturna revija), 1XY in Rock Vibe (revija za rock in alternativno glasbo).
Danes ŠKUC redno izdaja knjige v dveh knjižnih zbirkah: Vizibilija in Lambda.

Zbirka Vizibilija izdaja knjige z izrecno LGBTQ+  tematiko, leposlovje in eseje ter znanstveno-teoretske tekste s področja lezbičnih in feminističnih študij – literarne in filmske teorije, diskurzov in politik telesa, teorije spola in seksualnosti, seksualne politike v zgodovinskih obdobjih, queerovske teorije in podobno.

Zbirka Lambda pokriva vsebine LGBTQ+ in je doslej izdala preko 150 naslovov (literature in humanistike, pa tudi knjig za otroke in mladino).

Kontakt Lambda: brane.mozetic@guest.arnes.si

Kontakt Vizibilija: vizibilija@skuc.org

 

P     U     B     L     I    S     H     I     N     G
Publishing activity was launched in 1972 with the release of collections of poetical works by young artists. It continued by setting up Studia humanitatis, a series of translations of fundamental humanist texts and publishing a number of magazines and publications such as Gayzine, Lesbozine, Roza Vix, M’zin (a magazine for culture), Revolver (a magazine for culture and politics with a homoerotic thrust), Kekec (a gay tabloid), Pandora (a newsletter with a lesbian taste) and Rock Vibe (a magazine for rock and alternative music). Today, ŠKUC regularly publishes books within the Vizibilija and Lambda series. The Vizibilija series publishes books with explicit LGBTQ+  topics, as well as literature works and essay, scientific and theoretical texts in the fields of lesbian and feminist studies – literary and film theories, body discourses and policies, gender and sexuality theories, sexual policies developed through historical periods, queer theories etc. So far the Lambda series has seen more than 50 books being published (both literature and humanist) with gay and lesbian topics. 

 

Literarni glasovi s3e4
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 10
S3E4 Podkast in čajanka z vešo:
Katarina Šeme - Sumatra in Iz Jame
Knjižna veša Tanja Matijašević, se je tokrat zapodila v stripe in v goste povabila čudovito Katarino Šeme. Pogovarjali sta se o njeni striparski poti, preverili kako plastičen kozarček reagira na vroč čaj in se spustili v svet pod zemljo in v svet obkrožen z morjem. Tudi v jezikovnih vozlih sta se zapletli v zanimive izraze.

Asocicacije: od knjige do poplav in civilne zaščite do kužike Cho, @antikat_motion @anikat_comics in skupna prijateljica Polona.
Časovni stroj: Katarina je svojim sovrtčarskim prjatučkom risala medvedke in to je njen origin story, malo pa so njeni knjižni začetki povezanimi tudi s tem, da je njena sestra Marija zavrnila sodelovanje skupno za skupno knjigo (ko sta bilo v osnovki), vmes boste slišali še moje opravičilo Karolini Umetnini in kaj je bilo potrebno založbi VigeVageKnjige poslati na razpis za izdajo prvenca Sumatra;
Jezikovni vozli: kložje, kukrle, zuofen, đalan đalan.
Leksikon: najljubša jed, katere 3 stvari bi vzela s seboj na rezidenco?
Degustacija: Sumatra: pogovor med protagnistko in njeno sostanovalko; Iz Jame: začetek reševalne akcije; s Katarino se preiskusiva v igri vlog :)
Knjižna priporočila : Katarina Goboč Čeh - Nihče nikogar ne spozna, Hubert & Zanzim - Moška koža;

Katarina Šeme (1993) je ilustratorka in 2D računalniška animatorka, dela pa tudi kot grafična oblikovalka. Leta 2017 je na ljubljanski ALUO diplomirala iz vizualnih komunikacij. Kot grafična oblikovalka je delala v Sloveniji, na Cipru in v Belgiji. Štipendija ji je omogočila leto študija tradicionalnih umetnosti in kulture v Indoneziji, ki je služilo kot navdih za njen prvi risoroman Sumatra - Leto na tropskem otoku (2022). Katarina pa je tudi jamarka in je sodelovala pri reševanju ponesrečene jamarke iz Vranjedolske jame aprila 2023, o čemer govori njen drugi risoroman Iz jame (2024). Živi in dela v Ljubljani. V zadnjih letih veliko svojega prostega časa posveča tudi treniranju svoje psičke, ki je lansko leto že uspešno opravila izpit za reševalnega psa in se uvrstila v osrednjeslovensko enoto za reševanje in iskanje pogrešanih oseb.
Sumatra : leto na tropskem otoku . Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2022. Iz jame. Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2024.

Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
literarni glasovi 9 selma skenderovic
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 9
S3E3 Podkast in čajanka z vešo:
Selma Skenderović - In če vsi pozabijo
Vaša naljubša knjižna veša se je tokrat pogavarja s Selmo Skenderović , ki je leta 2020 kot najmlajša avtorica, pri 19 letih, zmagala na Festivalu mlade literature Urška 2020. Tokrat predstavljata njen čist frišn roman In če vsi pozabijo .


Asocicacije: od koledarja preko študija do spanja, kaj pa če bi imeli Koledarsko spanje?
Časovni stroj: “Postala sem pisateljica,” o dobrem sodelovanju s pisateljico/mentorico Suzano Tratnik pri izidu prvenca in o intenzivnem letu, o koroni, o razstavi Od juga - identitete na prepihu avtoric Corinne Brenko in Urške Purg in kako ji je urednik njene druge knjige, Aljoša Harlamov, postavil pravo vprašanje pa tudi in o priseljenski literaturi in projektu Slavic Soundwalking .
Jezikovni vozli: veste pomen svojega imena? Ali pa kaj pomenijo imena Hava, Azra, Zina, morda Selma?
Degustacija: Uvod v roman
Knjižna priporočila : Andraž Rožman - Izbrisani, Tina Perić - Ćrtice, Nina Medved - Rodna doba, Puni Pograjc - Megalomast in Izbruhijada

Selma Skenderović (2001) je magistrska študentka slovenskega jezika in primerjalne književnosti. Poezijo in prozo objavlja na različnih literarnih platformah in v zbornikih, kot so Poetikon, Mentor, Kralji ulice, Vrabec anarhist, literarna priloga Latice. Sodeluje pri raznih medkulturnih in mednarodnih projektih, s katerimi ozavešča javnost k večji strpnosti do tujcev, npr. Medkulturno sobivanje, Iniciativa za tuje študente, mednarodno obmejno srečanje Forum Tomizza. Preizkusila se je tudi v vlogi urednice antologije sodobne slovenske kratke pripovedi mladih avtorjev in avtoric (Polževi razmisleki, 2023). Je dvakratna dobitnica nagrade blisk (2020, 2021), ki se podeljuje v sklopu Šinkovčevih dnevov poezije. Kot najmlajša avtorica je pri 19 letih zmagala na Festivalu mlade literature Urška 2020.
Leto pozneje je izšel njen kratkoprozni prvenec Zakaj molčiš, Hava? , ki je že preveden v več jezikov. Javna agencija Republike Slovenije za knjigo jo je kot mlado pisateljico izbrala za projekt Readers of Europe 2022, oktobra 2022 je bila avtorica nominirana za nagrado mira, novembra 2022 pa je bila njena knjiga nominirana za najboljši literarni prvenec. Na sarajevskem knjižnem sejmu je avtorica prejela nagrado za najboljšega mladega avtorja/avtorico 2023. Knjiga je vključena tudi v evropski projekt Story Valley, ki mlade spodbuja k iskanju in obnavljanju zgodb različnih kultur in obravnavanju migracij.

Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
PELA
Š P E L A
S E T N I Č A R
P R E D S T A V I T E V
P E S N I Š K E
Z B I R K E
Špela Setničar: Vse, kar ti moram povedati, predstavitev pesniške zbirke
torek, 7. 1. 2025, ob 20.00, Galerija Škuc
Uradna predstavitev pesniškega prvenca Špele Setničar - Vse, kar ti moram povedati - se bo odvila v slogu glasbeno-pripovedovalnega performansa, kjer bo pesnico Špelo Setničar na električni kitari spremljal Luka Flegar.
Pred uvodom v performans se bo o pesniški zbirki s Špelo Setničar pogovarjal so-pisec spremne besede, pesnik Pino Pograjc.
Skozi performans se boste v zbirko, ki je preplavljena z občutji minljivosti in telesnosti, podali v senzorični krogotok besed !
Pesniška zbirka - Vse, kar ti moram povedati - je avtoričin prvenec, ki v filmskih podobah spregovori o izkušnji deklištva, vse od zgodnjega otroštva do sredine dvajsetih let, kjer se avtorica poda v vojno z rakom. V zbirki se pojavijo tenkočutni in izpovedni zapisi, ki s težo minljivosti opisujejo srhljive in lepe prigode ob premagovanju »smrtne« bolezni. Pesmi Setničar se kakor spomini, ki jih je še potrebno izgovoriti, dotikajo otroške naivnosti, humorno-erotične najstniške plati in grobega odraščanja, ob spoznanju, da lahko postanemo večni le v naših zapisih.
Špela Setničar je radijska napovedovalka, voditeljica, scenaristka in pesnica. Zaključuje vzporedni magistrski študij na AGRFT in Filozofski fakulteti. Sinhronizira celovečerne animirane filme, »reklame za luksuzne avtomobile, buržujske šampone« in občasno stopa po odrskih deskah gledališč. Lani je sredstva za razvoj na Slovenskem filmskem centru prejel njen avtorski scenarij za celovečerni film z naslovom: Magična bitja.
V poeziji jo navdušuje iskreno pripovedovanje, največkrat osvobojeno metafor in olepševanj. Pesniške zanke rešuje s humorjem, prav tako tudi izzive, s katerimi se v življenju vseskozi srečuje - včasih, kot Angel Pornstar (pesničin alter ego), spet drugič, kot posameznica, ki se s svetom vedoželjno srečuje
Luka Flegar je domači glasbeni sceni poznan predvsem kot član shoegazerjev Haiku Garden. Skupina je v zadnjih nekaj letih nanizala en EP (Waver, 2016), dva dolgometražna studijska albuma (Where If Not Now, 2018 in Loose Contacts / Tense present, 2022) in en živi album (Haiku Garden – Izštekani, 2020), trenutno pa pripravlja novega, ki izide v začetku 2025. Leta 2023 se je pridružil tudi alter-pop zasedbi Astrid & The Scandals, s katerimi pripravljajo izid debitantskega albuma. Z obema bendoma je v zadnjih letih preigral veliko število koncertov doma in po Evropi.
Naslovnico pesniške zbirke je oblikovala: Kaja Horvat
Naslovnico za dogodek je oblikovala: Špela Setničar
Zbirka je izšla pri založbi CSK, v zbirki Aleph.
Branja omogoča: Javna agencija za knjigo RS
preberite več
0302 utube Spela Setnicar
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 8
S3E2 Podkast in čajanka z vešo:
Špela Setničar - Vse, kar ti moram povedati
Link do epizode Špela Setničar podkast: https://spotifycreators-web.app.link/e/u7BhnVDZUOb
Asocicacije: od nosa do Freuda in dalje
Jezikovni vozli: škrince, subistitucija, letargičen
Leksikon: Od kod inspiracija za Špelin način oblačenja in kaj ima s tem Timotee Špelame.
Degustacija: Ljubimki, Konec sveta, Granatovci in nekaj o porcesu nastajanja naslovnice
Inspiracija za naslovnico Frida Kahlo: Two fridas
https://www.fridakahlo.org/the-two-fridas.jsp
Knjižna priporočila: Svatava Antošová - Ne ubij me še, Radmila Lazić: Brez anestezije, Constance Debre - Play boy
Špela Setničar je radijska napovedovalka, voditeljica, scenaristka in pesnica. Zaključuje vzporedni magistrski študij na AGRFT in Filozofski fakulteti. Sinhronizira celovečerne animirane filme, reklame za luksuzne avtomobile, buržujske šampone in stopa po odrskih deskah tujih gledališč.
V poeziji jo navdušuje iskreno pripovedovanje, največkrat osvobojeno metafor in olepševanj. Pesniške zanke rešuje s humorjem, prav tako tudi izzive, s katerimi se v življenju vseskozi srečuje - včasih, kot Angel Pornstar (pesničin alter ego), spet drugič, kot posameznica, ki se s svetom vedoželjno srečuje.
Njena prva pesniška zbirka Vse, kar ti moram povedati je estetski zapis o smrti, kot se je v spremnem zapisu izrazila njena dolgoletna prijateljica in pesnica Veronika Razpotnik. Vendar ne samo o smrti, temveč tudi o romantični destruktivnosti, ki jo povzročijo intenzivni odnosi, potovanja, spomini in navsezadnje - smrtna bolezen.
Fotka portreta IG grafika: Ela Elizabeta Romih
Fotka na selfiju: v studiu, ko snemava podkast
Oblikovanje naslovnice zbirke: Katja Horvat
Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
tradicionalno branje lambde 2024
T R A D I C I O N A L N O
B R A N J E
L A M B D E
2 0 2 4
TRADICIONALNO BRANJE LAMBDE
Vabimo vas na pokušino letošnje knjižne bere in na prednovoletno druženje.
Četrtek, 19. 12. 2024, ob 20.00, Galerija Škuc
Pino Pograjc: Trepete
Veronika Razpotnik: Sršena pičim nazaj
Constance Debré: Play boy, prevod Iztok Ilc
Nataša Velikonja: Prispevki k zgodovini LGBT gibanja v Sloveniji 1984-2024
Anna Lidia Vega Serova: Tribade brez plemena, prevod Sara Virk
Brane Mozetič/Ana Lucija Šarić: Punček

Vabimo vas na Tradicionalno branje, kjer bomo predstavili slovenske novosti, z manjšim prevodnim dodatkom. Predvsem pa vas vabimo na druženje in pogostitev.
Branja omogoča: Javna agencija za knjigo RS
preberite več