Naročam se na e-novice
FB-skuc ziva-1920-1080-fb
O' Ž I V E L A
K N J I G A
2 0 2 5

O'ŽIVELA KNJIGA

13. 6. - 20. 6. 2025, pred Galerijo Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

spremljevalni program 32. literarno-glasbenega festivala Živa književnost,

če dežuje, v prostorih galerije Škuc.

petek, 13. 6., ob 18.00

Kaj je bilo na začetku?, gledališka predstava v izvedbi LG Lalanit

3+, 35 min

V predstavi se na zelo svojstven način lotevamo vprašanj o nastanku življenja, vesolja in bitij na planetu Zemlja. Poskušamo najti odgovore na večna vprašanja o začetku in smislu sveta na otrokom prijazen in poetičen način.

 

Pravljično druženje z Ano Lucijo Šarić in Branetom Mozetičem, predstavitev knjige Punček, pogovor vodi Špela Setničar

Zakaj so Tinca klicali Punček, kdo je najhitreje tekel in koga je v visokem snegu našel Tar? Pripoved o tem, kako se postaviti zase, si izbrati prave prijatelje in na koncu zmagati.

Brane Mozetič je nagrajevani avtor več pesniških in proznih knjig za odrasle ter otroških slikanic. Ilustratorka Ana Lucija Šarić je za opremo slikanice Ahil in Patrokles v letu 2020 prejela priznanje Kristine Brenkove za inovativno likovno interpretacijo.

 

Punček, ustvarjalna delavnica ilustracije, vodi Ana Lucija Šarić

Kako je videti pogum v vsakdanjem življenju? Kdo je tvoj pravi zaveznik? V slikanici Punček je glavni junak Tinc – fant, ki ni tak kot drugi, in prav zato s pomočjo prijateljice Tie in psa Tara postane junak. Ne zato, ker bi bil najmočnejši, temveč zato, ker si upa biti to, kar je.

Na delavnici bomo skozi likovno pripoved raziskovali moč prijateljstva, srčnosti in različnih oblik poguma. Otroci bodo pod vodstvom  Ane Lucije Šarić ustvarili ilustracijo prizora, v katerem pokažejo pogum in postanejo junaki – s prijazno gesto, z dejanjem ali besedo.

 

sobota, 14. 6., ob 18.00

Princeska na zrnu graha in šest kamišibajskih pravljic, lutkovna predstava v izvedbi gledališča Zapik

3+, 35 min

Kako je princ na belem konju dobil svojo ženo? Pod katero skalo v Reziji še danes ždi Grdina?  Zakaj je bil volk na urgenci in kako, da je tam srečal rusico? To in še mnogo več boste izvedeli v kolažu zgodb ob lesenem japonskem odru.

Igor Cvetko in Jelena Sitar, pionirja kamišibaja v Sloveniji, bosta za vas pripravila svežo poletno pravljično mešanico.

 

Dežela lisic, delavnica recikliranja, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst, KUD Galerija C.C.U.

Na delavnici bomo z recikliranjem lepenke, po navdihu najljubših slikanic, izdelovali unikatne lisice, volkove, pse in njihove bližnje ter daljne sorodnike, pa tudi nove, še neodkrite vrste.

 

Na obisku pri Meti Wraber, obisk ateljeja inlikovna ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski

Tokrat bomo obiskali ilustratorko in grafično oblikovalko Meto Wraber v njenem ateljeju v spodnji Šiški. Umetnica nam bo najprej predstavila svoj delovni prostor in svojo umetniško prakso ter približala delovni proces pri ustvarjanju svojih prepoznavnih ilustracij. Sledila bo kratka ustvarjalna delavnica, na kateri bomo pod mentorstvom umetnice tudi sami ustvarili nekaj zanimivih ilustracij.

Meta Wraber je ilustratorka in grafična oblikovalka iz Ljubljane. Študirala je oblikovanje vizualnih komunikacij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, od leta 2006 pa deluje kot svobodna umetnica na obeh področjih.

 

nedelja, 15. 6., ob 18.00

Lev in miška, lutkovna predstava v izvedbi LG Tri in lutkovne skupine Bobek

3+, 35 min

Dogajanje je postavljeno v sodobno kuhinjo. Skozi kuharski tečaj se v predstavo duhovito vpletajo prizori iz znane basni Lev in miška. Čeprav lev v predstavi večkrat uveljavi svojo premoč, se na koncu izkaže, da je miškina pomoč neprecenljiva. In besede, da tudi mali lahko pomagajo velikim, se udejanjijo in pripeljejo do velikega prijateljstva med miško in levom. 

Predstava kljub bogati in dinamični gledališki nadgradnji ohranja vse vsebinske motive in značilnosti osnovne zgodbe.

 

Ustvarimo svojo slikanico!, ustvarjalna delavnica ilustracije, vodi Nevena Aleksovski

Na delavnici bomo skupaj s slikarko in ilustratorko Neveno izbrali svoje najljubše pravljične junake in izdelali čisto svojo slikanico. Ustvarjali bomo čudovite svetove in raziskovali svojo domišljijo ter se naučili, kaj je to ilustracija in kako lahko le s pomočjo slike in risbe povemo zanimivo zgodbo.

 

ponedeljek, 16. 6., ob 18.00

Kako objeti ježa, lutkovna predstava v izvedbi Pripovednega gledališča gdč. Bazilike

4+, 35 min

Uprizoritev Kako objeti ježa nas povabi v delavnico gdč. Bazilike, iz katere zmeraj prihajajo čudežne pripovedi, nikoli pa še nismo imeli možnosti pokukati vanjo. Tokrat nam je to dovoljeno. In pred nami se razpre svet, v katerem iz recikliranih predmetov in materialov pred našimi očmi nastajajo lutke, ki nato oživijo in nas povabijo v svoj svet. Delavnica gdč. Bazilike je prostor neomejene domišljije. Iz zavrženih predmetov in iz delavničnega orodja vznikne svet zgodbe o ježu. Delavnica postane hosta, orodje in predmeti pa slon, medved, želva, sraka, šoja … in jež.

Lutkovna predstava Kako objeti ježa je nastala po istoimenski slikanici Jane Bauer, ki je za zanjo prejela nominaciji za večernico (2022) in desetnico (2023) ter nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico (2022).

 

Pravljično druženje s Sebastijanom Pregljem, predstavitev knjige Medo in Pujsi, pogovor vodi Špela Setničar

Medo in Pujsi sta prijatelja, ki živita v hiški na terasi bloka. Medo hodi v šolo, rad bere in razmišlja. Najraje ima rjavo barvo, med, medenjake in kostanj. Je nekoliko počasnejši in zelo potrpežljiv. Pujsi obiskuje vrtec, je hiter in stvari pogosto naredi prej, kot o njih razmisli. Rad ima krompir, grah in čips. Kadar je nezadovoljen, grbanči rilec in kruli, včasih celo s parkljem jezno udari ob tla. Na srečo se to ne zgodi pogosto. Skupaj z živalskimi prijatelji doživljata vse, kar doživljajo današnji otroci.

Sebastijan Pregelj je slovenski pisatelj, ki piše za odrasle in otroke. Je avtor 8 romanov, 4 zbirk kratke proze in 14 knjig za mlajše bralce.

 

Plešoče črke, ustvarjalna delavnica,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB

Na delavnici se bomo spustili v svet knjig in si za inspiracijo pogledali vizualno plat pesmi. Nato bomo še sami raziskovali likovno plat črk, besed in stavkov in iz njih sestavljali slike. Nastale bodo napisane slike: portreti, kompozicije, krajine.

 

Zinkubator, skupinsko ustvarjanje zinov, vodita Nevena Aleksovski in Miha Perne

Zini so knjižice, ki nastajajo z nizkimi stroški v majhnih nakladah. Pojavljali so se kot bistven medij določenih subkultur prejšnjega stoletja, tako tudi med ljubitelji punka kot tudi znanstvene fantastike. Še danes so zini popularna oblika umetniškega izražanja.

Na delavnici izvemo, kako lahko sami naredimo svoj zin; skupaj torej rišemo, pišemo, delamo kolaže in fotokopiramo svoje misli in ideje. Nastane skupinski zin, vsak udeleženec pa dobi svoj izvod.

Risarske veščine niso predpogoj za udeležbo.

Delavnica je sicer namenjena mladim, vendar so na njej dobrodošle prav vse generacije.

 


torek, 17. 6., ob 18.00

Mehurčki, lutkovna predstava v izvedbi LG Bičikleta

2+, 35 min

Otroške pesmice Otona Župančiča, poznane tako staršem kot otrokom, so se  ujele v lutkovni čebelnjak. Prav ta Zmaj, ki leti visoko, visoko, in tiste Žabe, ki so čakale na dež. Tudi Zima zima bela, ki je rada pela, Stari medo je prišel po polno skledo meda in prispelo je Pismo iz daljne dežele. Ter seveda naš in vaš Ciciban s čebelo, ki rad skoči Na koleno in si umije roke, ko mu ptičica tako veleva. Pa tudi, ko je zaspan, se prikrade k nam.

 

Pravljično druženje s Tejo Močnik in z Manco Krošelj,  predstavitev knjige Kaj je najstarejše na svetu, pogovor vodi Špela Setničar 

Skozi šestnajst zgodbic spremljamo vsakodnevne dogodivščine razširjene družine – Fride in Ota, njune mamice in dedka Gustava, pa očka, strica Maksimilijana, tete Viktorije in none Ivanke, pa muce Vande in njunih prijateljev. Kratke, hudomušne zgodbe se spletejo v zgodbo o družini, posebni, kot smo posebni vsi, če pogledate dovolj od blizu, o družini, ki bi prav lahko živela v sosednjem bloku ali švigala mimo v naslednjem taksiju.

Teja Močnik (1982), doktorica znanosti s področja etnologije. Od leta 2018 se posveča zlasti pisanju literature. Njeni literarni prispevki so objavljeni v vseh vidnejših slovenskih literarnih medijih. Za svoje zgodbe in eseje je bila večkrat nominirana in nagrajena. Zbirka kratke proze Kaj je najstarejše na svetu, je njena prva knjiga za otroke.

Manca Krošelj jeleta 2017 končala magistrski študij na ljubljanski šoli krajinske arhitekture. Od leta 2023 je samozaposlena v kulturi. Ilustrira vsebine za otroke in mladostnike (reviji Galeb, Moj planet). V ilustraciji rada raziskuje raznolikost pripovedništva, medija in tehnik.

 

Risanje čarobnih napitkov in praškov, likovna ustvarjalna delavnica, vodi Manca Krošelj

Na delavnici se bo z risarskimi potrebščinami čaralo, copralo in kuhalo čarobne napitke in praške.

Za vožnjo kolesa brez pomožnih kolesc, plavanje brez rokavčkov ali daljše poletne počitnice. Pravzaprav za karkoli si želimo.

Vabljeni vsi, ki znate z barvico barvati do črte ali malo čez!

 

 

sreda, 18. 6., ob 18.00

»Me ne zanima!«, pripoveduje Alenka Spacal, Bajalka

3+, 35 min

Pravljičarka bo otrokom pripovedovala iz svoje najnovejše avtorske slikanice Me ne zanima! Glavna junakinja Glinkica zavrača vse načine ustvarjanja in igranja s prijateljicami, ker ima pametni telefon. A kako njeno pozornost od zaslona preusmeriti k branju knjig, poslušanju pravljic, slikanju s čopičem ali igranju na glasbilo? Avtorica je Glinkico najprej oblikovala iz gline, ostale barvne figurice pa iz plastelina. Nato jih je na ilustracije ročno slikala s čopičem v klasičnih tehnikah akvarela in akrila.

 

Pravljično druženje z Alenko Spacal, predstavitev slikanice, pogovor vodi Špela Setničar

Alenka Spacal je pisateljica, ilustratorka in pravljičarka. Diplomirala in magistrirala je iz filozofije ter doktorirala iz sociologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Sodobno pravljičarstvo razvija pod okriljem Bajalke, zavoda za založništvo in umetnost pripovedovanja. Me ne zanima! je njena šesta avtorska slikanica. Avtorica pripoveduje otrokom pravljice ob slikanicah. Razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah ilustracij doma ter v tujini. Njene ilustracije so bile večkrat nagrajene.

 

Glinkica trmari, ustvarjalnica z glino, vodi Alenka Spacal

Slikanica Me ne zanima! z domišljijsko zasnovanimi figuricami iz gline in plastelina pri otrocih še dodatno spodbuja njihovo lastno kreativnost. Po pripovedovanju bodo otroci ustvarjali iz gline. Oblikovanje iz modelirnih mas je še posebej dobrodošlo v sedanjih digitalnih časih, ko že najmlajši s prsti vse pogosteje drsijo po zaslonih. Delo s klasičnimi materiali ne stimulira le fantazije in ustvarjalnosti otrok, temveč spodbuja uporabo večjega števila prstov, kar vpliva na razvijanje finomotoričnih spretnosti.

 

 

četrtek, 19. 6., ob 18.00

Gozdorajanje: z zgodbami in s pesmijo v gozd, Izvajalki  Mateja Fi in Tjaša Koprivec

3+, 35 min

Glasbeno pripovedni performans uveljavljenih ustvarjalk združuje elemente interaktivnega pripovedovanja pravljic, igranja na zvočila in inštrumente ter poustvarjanja zvokov narave (ali v naravi) z gibom in glasom. Pripovedi sugerirajo otrokom tankočutno čuječnost za naravne zvoke, šume, barve, oglašanje in gibanje živalic, ki jih v vsakdanu radi spregledamo: frfotanje metuljevih kril, dotik dežnih kapelj, mišje cviljenje, žabje regljanje, objem drevesnih krošenj, šepet drevesnih listov v vetru, grmenje in širina neba in še in še.

Narava, gozd in gozdne živali nam spregovorijo s pomočjo doma narejenih glasbil in zvočil, avtorskih in ljudskih pesmi. Otroci postanejo soustvarjalci zgodbe, ko se z oponašanjem zvokov v naravi ter živalskih glasov skupaj z izvajalkama odpravijo na potep v gozd, na travnik, ob potok.

 

Knjižne kazalke, ustvarjalna likovna delavnica za otroke, vodi Nevena Aleksovski

Na delavnici bomo iz odpadnega kartona, kolaža, blaga in drugega pisanega materiala ustvarili čisto svoje izvirne knjižne kazalke. Raziskovali bomo različne oblike, barve in  materiale ter s pomočjo svoje domišljije in kreativnosti ustvarili knjižne kazalke, ki nam bodo še dodatno polepšale branje knjig. Predvsem se bomo igrali, zabavali in družili skozi sproščen ustvarjalni proces.

 

petek, 20. 6., ob 18.00

Legenda o Erazmu Predjamskem, predstava v izvedbi Teatra Cizamo

4+, 30 min

Zgodba o našem najbolj znanem vitezu, ki je bil nesrečno pokončan na kraju, kamor gre še cesar peš. Bohotno izvedena legenda v maniri revnega popotnega gledališča, celo v verzih! Zaradi pomanjkanja igralcev je v predstavi potrebno sodelovanje publike ...

 

Na obisku: Marko Drpić, tipoRenesansa, vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski

V okviru tokratnega srečanja Na obisku se odpravimo v studio tipoRenesansa in obiščemo Marka Drpića, tiskarja. Spoznamo njegovo staro tiskarno z nekaj tonami svinčenih in lesenih črk, stare tiskarske stroje ter delo ročnega stavca. Mojster nam bo pomagal, da tudi sami oblikujemo in si odtisnemo plakat. Studio TipoRenesansa je še zadnje mesto v Sloveniji, kjer lahko izkusimo, kako se je tiskalo, preden je postopek prevzela sodobna tehnologija.

 

Magičen svet rastlin, ustvarjalna delavnica za mlade,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB

V uvodu delavnice si bomo pogledali knjige in zgodbe o rastlinah ter se pogovarjali o simboliki, zdravilni moči rastlin in o različnih slogih njihovih upodobitev. Nato pa bomo s tiskanjem z rastlinami na blago sestavljali svoje slike. S seboj prinesite poljuben kos tekstila in si ga potiskajte z rastlinskimi motivi!

 

Projekt so omogočili:

Javna agencija za knjigo Republike Slovenije,  MOL, Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje in Oddelek za kulturo, Urad RS za mladino, Turizem Ljubljana, TipoRenesansa, Center za slovensko književnost, Okolje consulting, TAM-TAM, L'mit, ljubljanska mreža info točk, B&B Hotel Ljubljana Park, Slaščičarna Pri vodnjaku, Druga violina, Dana d.d., Reviji Ciciban in Cicido

logo živa 

Društvo ŠKUC, Stari trg 21, 1000 Ljubljana

https://skuc.org/, info@skuc.org, tel./faks: +386 1 4303530, tel.: +386 1 4213142