Naročam se na e-novice
razstava-svetla-preteklost
A
B R I G H T
P A S T
I S
A H E A D
O F
U S
R A Z S T A V A
A Bright Past Is Ahead of Us (Svetla preteklost je pred nami)
21. 6.–22. 7. 2025, Galerija Škuc
V soboto, 21. 7., lepo vabljene_ na ogled razstave z umetnicami_, kuratorko in kuratorjem ob 18. uri in na odprtje razstave A Bright Past is Ahead of Us ob 19. uri!
Obrazstavni dogodki
21. 6., 18.00 : Ogled razstave z umetnicami_, kuratorjem in kuratorko 23. 6. 17.30 : Enar de Dios Rodríguez, Jaione Cerrato | Pogovor z umetnicama in predstavitev knjig 22. 7. 18.00 : Končno ogled razstave s kuratorjem in kuratorko
Umetnice_: Enar de Dios Rodríguez, Gjorgji Despodov, Jaione Cerrato, Klelija Živković, Lara Reichmann
Kurator in kuratorka: Ilija Prokopiev, Marija Hristova (PrivatePrint Studio)
___________
Razstava A Bright Past Is Ahead of Us (Svetla preteklost je pred nami), v Galeriji Škuc junija in julija 2025, raziskuje koncept medgeneracijskih obljub in njihov vpliv na sodobne izzive. Kurator in kuratorka Ilija Prokopiev in Marija Hristova , ustanovitelja interdisciplinarnega kuratorskega studia PrivatePrint , predstavljata dela petih umetnic_: Klelije Živković, Lare Reichmann, Enar de Dios Rodríguez, Gjorgjija Despodova in Jaione Cerrato .
Prakse umetnic_ izzivajo tradicionalne pripovedi ter si zamišljajo nove načine razumevanja tako medosebnih kot družbenih odnosov. Soočenje z okoljskimi krizami, gospodarskimi pretresi in izbrisi marginaliziranih teles obiskovalke_ spodbuja k preizpraševanju znanih zgodb ter k aktivnemu soustvarjanju bolj zavestne prihodnosti. Razstava skozi videoinstalacije, mešane medije in avdiovizualne eseje obravnava teme meja, pozabljenih zgodovin, digitalnih vmesnikov ter odnosa med človeškostjo in naravo.
___________
Več o razstavi!
___________
Razstava je nsatala v koprodukciji s PrivatePrint.

Udeležbo španskih umetnic Enar de Dios Rodríguez in Jaione Cerrato prijazno podpira Veleposlaništvo Kraljevine Španije v Ljubljani – Španska agencija za mednarodno razvojno sodelovanje (AECID).



Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.

preberite več
tudi-bralni-krozek
T U D I
B R A L N I
K R O Ž E K
Tudi Bralni Krožek
V poletnih mesecih bomo v Info Škucu izvedli cikel štirih bralnih krožkov za mlade.
KDAJ: 26. 6., 3. 7., 10. 7. in 17. 7. od 17.00 - 19.00
KJE: Info center Škuc
V sodelovanju z Oljo Simčič Jerele in Lucijo Klauž – ustanoviteljicama Tudi Bralnega Krožka – bomo brali izbrane eseje Donne Haraway iz knjige Simians, Cyborgs, and Women (1991).
Posebej se bomo posvetili tretjemu delu knjige z naslovom Differential Politics for Inappropriate/d Others in štirim esejem, ki ga sestavljajo: ‘Gender’ for a Marxist Dictionary, A Cyborg Manifesto, Situated Knowledges ter The Biopolitics of Postmodern Bodies.
V besedilih Donna Haraway argumentira, da so znanstvene pripovedi o naravi, spolnosti, telesih in tehnologiji družbeno, socialno in kulturno konstruirane. Obstaja sploh objektivno znanje? Je dojemanje spola pogojeno s politično ekonomijo? Kaj je a cyborg in kakšno povezavo ima vse to s sodobno umetnostjo?
Delavnica je brezplačna, za udeležbo ni potrebno predhodno branje izbranih besedil. Prav tako ni nujno, da se udeležite vseh štirih srečanj. Če bi želeli besedila prebrati vnaprej, nas kontaktirajte.
Prijave sprejemamo na: info.center@skuc.org
Tudi Bralni Krožek je prostor za skupno branje in kritično diskusijo o teoriji na dostopen in sproščen način. Namenjen je vsem, ki jih zanima sodobna umetnost, a se teoretskih besedil težko lotijo sami.
Serija delavnic je del programa Info centra Škuc in financirana s strani Urada za mladino MOL.
preberite več
dobimo-pred-skucem-2025
D O B I M O
S E
P R E D
Š K U C E M
2 0 2 5
DOBIMO SE PRED ŠKUCEM 2025
Z veseljem vas tudi letos vabimo, da se nam pridružite na festivalu Dobimo se pred Škucem , ki bo potekal med 25. julijem in 3. avgustom 2025 .
Festival vam v vročih dnevih ponuja kulturno osvežitev na butičnem odru pred Galerijo Škuc, v hladnih notranjih prostorih galerije in v intimnem atriju.
Festival Dobimo se pred Škucem predstavlja sklop raznolikih, kulturi in ustvarjalnosti posvečenih, sproščenih popoldnevov in večerov, ki so brez vstopnine in se odvijajo na Starem trgu v Ljubljani. Namen festivala je s kvalitetnimi kulturno-umetniškimi dogodki dopolniti in popestriti poletno dogajanje v starem mestnem jedru Ljubljane. Zato vsako leto nagovorimo z javnim povabilom k sodelovanju nekatere že priznane in nekatere še neuveljavljene perspektivne ustvarjalce_ke z markantnim umetniškim izrazom. Vsekakor gre za izvajalce_ke različnih umetniških zvrsti, ki jih je resnično vredno preveriti v živo.
Festival je namenjen širši javnosti različnih starosti in okusov, tako otrokom kot mladini ter odraslim z različnimi kulturnimi željami. Program obsega koncerte , performanse , gledališke predstave , dve razstavi , ustvarjalne delavnice , Knjižnico pod krošnjami, modno revijo, literarne dogodke in Škučevo tržnico .
V sklopu Muzika na starem trgu bomo lahko prisluhnili izvajalcem_kam: Slapar/Hude/Golob/Bostič, ViksiBakso, Liza Končar, Angel's ex, Ad absurdum, Vito Marenče trio, 3TONE, Gal Furlan quartet, Anja, Luka, Mario, v krogih na 5, Etno zbor Ljelje, Witchberries in Minka .
V sklop Teater v galeriji smo vključili predstave za odrasle: Potujoči duet V.II , Gospa Judit, Preveč sveta, Pogovori v hiši Karlstein in Hočem živet v centru. V program pa smo uvrstili tudi kabarete: Eat your makeup, Naši ljubi alter idioti in Dragi Drago .
Otroci in starši si bodo lahko ogledali naslednje predstave: Krotilka coprnij, Potujoči cirkus nerodne Avguštine, Kraljeve ure, O dveh kozah, Sirkec, Sirkc, Mojca Pokrajculja, Zakaj teče pes za zajcem, Kamena juha, MI + TI = MITI in Zunaj .
Festival vključuje tudi literarne dogodke: Črna skrinjica , Prvoosebno raziskovanje zgodb z gostjo Veroniko Razpotnik , Pravljična druženja z avtorji_cami: Milan Šelj, Tanja Matijašević, Maša Ogrizek in Darka Erdelji, Nina Dragičević in Urša Majcen pa bosta sodelovali v sklopu plesnih predstav.
Študentje_ke Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil na NTF bodo pripravili razstavo in modno revijo: OD ------- DO . Na drugi razstavi Neurejene ponovitve pa se bo predstavila mlada umetnica Tamara Mihalič .
Tudi letošnji festival bo vključeval raznolike ustvarjalne delavnice, namenjene vsem generacijam: Sitotisk express, Ustvarjaj s svetlobo, Milni mehurčki, Prenos fotografije na blago, DIY nakit, Jaz kurator_ka!, Plavajoče ladje, Letala, Kolaži iz tekstila.
V tem pestrem festivalskem programu bo prav gotovo vsakdo našel nekaj zanimivega zase.
Ko se boste ob poletnih večerih želeli ohladiti in sprostiti, se torej ve: Dobimo se pred Škucem .
Festival se bo odvijal od petka, 25. julija, do nedelje, 3. avgusta 2025, vsak dan od 17. ure dalje pred Škucem, na Starem trgu 21 v Ljubljani . Če bo deževalo, se bo dogajanje preselilo v prostore Galerije Škuc.
Vsi dogodki so brez vstopnine.
Veseli bomo vašega obiska.
______
PROGRAM PO DNEVIH ( podroben opis programa spodaj )
petek, 25. 7.
18.00 – Teater v galeriji: Krotilka coprnij, gledališka predstava, Tina Janežič
19.00 – Odprtje razstave in modna revija: OD ------- DO, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani
19.30 – Odprtje razstave: Tamara Mihalič: Neurejene ponovitve, razstava
20.00 – Muzika na Starem trgu, atrij Galerije Škuc: Chilli space večer
20.30 – Jazz oder na Gornjem trgu: Slapar/Hude/Golob/Bostič , jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae


sobota, 26. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno 2 : Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
18.00 – Teater v galeriji: Potujoči cirkus nerodne Avguštine , lutkovna predstava, LG Bičikleta
20.00 – Muzika na Starem trgu: ViksiBakso, indie rock
22.00 – Kabaret: Eat your makeup , kraljice preoblek


nedelja, 27. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno 2 : Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
18.00 – Teater v galeriji: Kraljeve ure , lutkovna predstava v izvedbi Darke Erdelji
18.30 – Pravljično druženje z Mašo Ogrizek in Darko Erdelji
20.00 – Muzika na Starem trgu: Liza Končar , kantavtorski koncert
22.00 – Teater v galeriji: Preveč sveta se skriva v meni, Anamaria Bagarić in Nina Dragičević


ponedeljek, 28. 7.
17.00 – Ustvarjalno 2 : Ustvarjaj s svetlobo , fotografska delavnica za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
18.00 – Teater v galeriji: O dveh kozah , lutkovna predstava, LG Tri in lutkovna skupina Bobek
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Ladje , ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
20.00 – Muzika na Starem trgu: Angel's ex , akustični koncert
22.00 – Kabaret: Naši ljubi alter idioti, za Crknt


torek, 29. 7.
17.00 – Ustvarjalno 2 : Ustvarjaj s svetlobo , fotografska delavnica za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
18.00 – Teater v galeriji: Sirkec, Sirkec , predstava, Teater Cizamo
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Tovarna milnih mehurčkov , ulična animacija, izvaja Teater Cizamo
20.00 – Muzika na Starem trgu: Ad absurdum , šanson, ki se rad brati z različnimi žanri
22.00 – Teater v Galeriji in Muzika na starem trgu: Anja, Luka, Mario, v krogih na 5, improvizirani plesni koncert


sreda, 30. 7.
18.00 – Teater v galeriji: Mojca Pokrajculja , gledališka predstava, LG Zapik
18.00 – Ustvarjalno 2 : DIY nakit , delavnica za mlade, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Jaz kurator_ka , ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Nevena Aleksovski
20.00 – Muzika na Starem trgu: Vito Marenče trio , flamenko
22.00 – Teater v galeriji: Potujoči duet V.II , Alja Lacković in Urša Majcen, Plesni Teater Ljubljana


četrtek, 31. 7.
16.00 – Info Laboratorij , delavnice in druženje mreže L'mit
18.00 – Pravljično druženje z Milanom Šeljem in Tanjo Matijašević , predstavitev slikanice Rime na veter in impro delavnica
18.30 – Prvoosebno raziskovanje zgodb , medgeneracijski bralni klub, vodi Zala Hriberšek
19.00 – Teater v galeriji: Hočem živet v centru , gledališka predstava, Zavod Omrežje
20.30 – Muzika na Starem trgu: 3tone , power blues fussion
22.00 – Črna skrinjica , pesniško-glasbeni večer


petek, 1. 8.
18.00 – Teater v galeriji: Zakaj teče pes za zajcem , lutkovna predstava, LG Nebo
18.00 – Ustvarjalno 2 : Prenos fotografije na blago , delavnica za mlade in družine, vodi Nina Pernat
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Plavajoče ladje , delavnica recikliranja, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
20.30 – Muzika na Starem trgu: Gal Furlan quartet, jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
22.00 – Kabaret: Dragi Drago , večer kraljevskega moževanja


sobota, 2. 8.
18.00 – Teater v Galeriji: Kamena juha , lutkovna predstava, LG Karabola
18.00 – Na obisku: Katja Povše , vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
18.30 – Poletne ustvarjalnice: RazGibalnica , ustvarjalna delavnica, vodi Katjuša Kovačič
19.00 – Teater v Galeriji: Berta Bojetu Boeta: Pogovori v hiši Karlstein , poslušanje radijske igre, ŠKUC gledališče in Radio Slovenija
20.00 – Muzika na Starem trgu: Etno zbor Ljelje , etno
21.30 – Muzika na Starem trgu: Witchberries , world neo-ethnic, cabaret, jazz


nedelja, 3. 8.
18.00 – Teater v galeriji: MI + TI = MITI , pripovedna predstava, Gledališki studio Dramatikon
19.00 – Teater v galeriji: Zunaj , plesni performans za družine, Barbara Kanc (Plesni Teater Ljubljana)
19.30 – Teater v galeriji: Gospa Judit , monodrama, ŠKUC gledališče
21.00 – Ciklon in Muzika na Starem trgu, atrij Galerije Škuc: Minka , uglasbena poezija


PROGRAM VEČDNEVNIH DOGODKOV
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v Info ŠKUC
Škuceva tržnica: Prodaja knjig Založbe ŠKUC in Centra za slovensko književnost po znižanih cenah, promocijski materiali ter Ulična čitalnica
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v atriju Galerije Škuc
Knjižnica pod krošnjami
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v Galeriji Škuc
OD ------- DO , prodajna razstava študentov NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil
petek, 25. julij – nedelja, 3. avgust 2025, vsak dan od 17. do 22. ure v Galeriji Škuc
Tamara Mihalič: Neurejene ponovitve, razstava
sobota, 26. julij, in nedelja, 27. julij 2025, od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Ustvarjalno 2 in Poletne ustvarjalnice: Sitotisk express , ustvarjalni delavnici za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
ponedeljek, 28. julij, in torek, 29. julij 2025, od 17. ure dalje v Galeriji Škuc in atriju
Ustvarjalno 2 in Poletne ustvarjalnice: Ustvarjaj s svetlobo, fotografski delavnici za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
*za večdnevni delavnici so potrebne predhodne prijave: info@skuc.org , 01 430 35 30 , 01 42 13 142
PROGRAM Z OPISI DOGODKOV
petek, 25. 7.
18.00
Teater v galeriji: Krotilka coprnij, gledališka predstava, Tina Janežič
19.00
Odprtje razstave in modna revija: OD ------- DO, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani
Od zaznave do izkušnje. Od ideje do materializacije. Od čuta do občutka. Od čustev do nas.
Razstava OD ------- DO je povabilo v svet tekstilnega in modnega oblikovanja, kjer se zaznave pretvorijo v kreativne misli, le te pa utelesijo v nove senzorične izkušnje. Vsaka faza procesa odpira nova vprašanja in išče sveže odgovore skozi material. Nit postane površina, površina postane struktura, struktura postane izraz. OD ------- DO predstavlja neskončne možnosti, ki nam jih ponuja razvoj posameznega projekta in stremi k razumevanju oblikovanja kot živega procesa, ki presega golo funkcionalnost in se dotika osebnega, družbenega in estetskega.
19.30
Odprtje razstave: Tamara Mihalič: Neurejene ponovitve, razstava
Razstava Haphazard reruns/Neurejene ponovitve je plod sodelovanja glasbenika Nika Novaka in Tamare Mihalič. Ilustracije v stripu reinterpretirajo zgodbe iz Novakovih besedil, na razstavi pa se zgodba defragmentira. Razstavljeni so izseki stripa, ki gledalcu tvorijo novo narativo, na sami razstavi je na voljo tudi strip, ki zgodbo predstavlja bolj linearno.
Tamara Mihalič je rojena v Kopru leta 1995. Po končani umetniški gimnaziji je nadaljevala študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je leta 2024 magistrirala na smeri Video, animacija in novi mediji.
Kot umetnica se je predstavila na festivalih Obzidje, Svetlobna gverila, Ex tempore v Piranu in na Ptuju. Razstavljala je na trienalu mladih umetnic in umetnikov Premiera, v Layerjevi hiši v Kranju, Steklenem atriju mestne hiše Ljubljana, v Jakopičevi galeriji, v Carinarnici, v galeriji ZDSLU in Mestnem muzeju Ljubljana.
Opravila je umetniško rezidenco Ministrstva za kulturo v Londonu. Aktivna je v Društvu ŠKUC, kjer deluje v redakciji Informiranja in svetovanja za mlade.
20.00
Muzika na Starem trgu, atrij Galerije Škuc: Chilli space večer
Prijetna sprostitev ob glasbi ekipe ŠKUC Ventilator v zelenem atriju Galerije Škuc.
20.30
Jazz oder na Gornjem trgu: Slapar/Hude/Golob/Bostič , jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
Slapar/Hude/Golob/Bostič Kvartet sestavljajo nekdanji srednješolski sošolci Konservatorija za glasbo in balet, ki so dokončali svoje študije v Berlinu, Baslu in na Dunaju ter se ponovno srečali v Sloveniji. Njihov repertoar sestavlja avtorska glasba vseh članov zasedbe ter različni jazz standardi, katere kvartet skupno aranžira in prilagaja svojemu okusu. Leta 2025 so osvojili prvo nagrado na državnem tekmovanju Temsig.
Jure Slapar je priznan slovenski kitarist – tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Po končanemKonservatoriju za glasbo v Ljubljani je svoje izobraževanje nadaljeval na baselski akademiji Jazzcampus in diplomiral na Berlinski univerzi za umetnost. V sezoni 2023/24 je bil izbran v prestižni program/zasedbo FocusYear v Baslu. Je prejemnik več nagrad na tekmovanjih Temsig. Redno nastopa z različnimi zasedbami doma in na tujem. Tekom svoje kariere si je oder delil svetovno priznanimi glasbeniki, kot so: Kurt Rosenwinkel, Aydin Esen, Kendrick Scott, Lionel Loueke, Linda May Oh, Miguel Zenon, Peter Evans, Django Bates, Malcolm Braff, Ingrid Jensen, Anders Jormin, Doug Weiss in drugimi…
Samo Hude je slovenski jazzsovski pianist in skladatelj. Študiral je Berlinu, trenutno pa je baziran vSloveniji. Sodeluje v več projektih, kot so Nenad Vasilić Trio, Nomadia, Igor Matković kvintet, itd. Njegov pianstični oz. skladateljski prispevek je moč slišati na večih izdanih singlih ter treh zgoščenkah.
Gal Golob je slovenski kontrabasist in violončelist, ki redno igra z zasedbami kot so Gal Golob Trio, Gal Golob Quartet, Gugutke, Nomadia, Humboldt Forum Resident Music Collective, Maj Kavšek Quintet (…) v Sloveniji in v tujini. Trenutno na akademiji Jazz Institut Berlin končuje svoj študij, tekom katerega je dosegel dve drugi nagradi na tekmovanjih Jazzon 2022 in 2023, zmagal razpis Jazz Inkubator na festivalu Jazz Cerkno ter postal štipendist MOL-a in Deutschlandstipendium. Tekom leta 2025 bo izdal albuma z zasedbo Gal Golob Trio in gostom Markotom Črnčecom ter z zasedbo Gugutke.
Bobnar Gaj Bostič se je izobraževal na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri Janezu Gabriču, trenutno pa zaključuje študij jazz bobnov na univerzi MUK na Dunaju pri Mariu Gonziju. Svoje znanje je skozi srednješolska in študijska leta dodatno izpopolnjeval pri mentorjih, kot so Gregory Hutchinson, Krunoslav Levačić, Dom Famularo, Jonas Burgwinkel, John Hollenbeck, Mark Whitfield Jr. in drugi. Trenutno je redni član glasbenih skupin Hei’an, Spiral Mind, Vienna Composers Big Band idr., hkrati pa redno sodeluje s priznanimi slovenskimi glasbeniki, kot so Oto Pestner, Jošt Lampret, Jure Pukl, Teo Collori, Peter Smrdel, Tomaž Gajšt in številni drugi. S svojim novim projektom MRK je lani sodeloval v rezidenčnem programu Mladi raziskovalci VII., obenem pa za jesen načrtuje izid prvenca.

sobota, 26. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno 2 : Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
Na delavnici bomo ustvarjali s prilagojeno tehniko sitotiska s pomočjo izrezanih papirnatih predlog (t. i. stencil), ki omogoča tisk na različne kose tekstila. Pridružite se nam na morski izdaji ekspresnega sitotiska, kjer boste vaše kose oblačil potiskali z motivi morske flore in favne. Majice ali druge tekstilne izdelke za potisk prinesite s seboj.
18.00
Teater v galeriji: Potujoči cirkus nerodne Avguštine , lutkovna predstava, LG Bičikleta
Naša potujoča predstava potujočega cirkusa je tista prava za vse ljubitelje cirkusa, lutk in poguma. V njej je veliko glasbe, akrobacij in presenečenj. Drage dame in gospodje dobrodošli v cirkusu klovnese Avguštine!
Režija in likovna podoba: Barbara Bulatović, igra in animacija: Brigita Leban, glasba: Nino de Gleria, kolesarski mojster: Jakob Kušar.
20.00
Muzika na Starem trgu: ViksiBakso , indie rock, shoegase
ViksiBakso je duet, ki ga sestavljata glasbenika Vesna Godler in Damjan Dobrina. Vesna na vokalu in električnem basu, Damjan z električno kitaro, efekti in vokalom. Intimna muzika polna elektrificiranih zvokov, sanjavih repeticij in preproste poetike. V letošnjem letu pripravljata izid svojega prvega albuma.
22.00
Kabaret: Eat your makeup , kraljice preoblek
‘Eat your makeup’ je drag šov, ki pod okriljem PinkTheUnderground originalno izvira iz ljubljanskih klubskih kleti, letos pa bo že drugič prirejen za festival ‘Dobimo se pred ŠKUCem’ z že znano zasedbo kraljic. Pridružite se nam v čarobni noči lesketanja, drznosti in pravljičnosti pod zvezdnatim nebom očarljive stare Ljubljane! Zgrabite svoje prijatelje, oblecite svojo najbolj divjo obleko in se podajte na muhasto potovanje, kjer sanje postanejo resničnost in ličila postanejo prijetna pojedina!
Nastopajo: Anđa Rupić - MC, Vera Vulva, Patricia Vulva, Eric Dagger, Babsi Adler

nedelja, 27. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno 2 : Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
Opis delavnice se nahaja zgoraj, v programu za 26. julij.
18.00
Teater v galeriji: Kraljeve ure , lutkovna predstava v izvedbi Darke Erdelji, 4+, 35'
V daljnem kraljestvu živi kralj. Da bi ustavil staranje, se odloči upočasniti kraljeve ure. Toda prav vsako delo v njegovem kraljestvu ima svoj točno določen čas. Ko kralj poseže vanj, povzroči veliko škodo. Medtem ko poizkuša nastalo škodo popraviti, spozna, da je čas ena izmed najbolj skrivnostnih in neulovljivih dimenzij v našem življenju.
Gre za avtorski projekt Darke Erdelji v sodelovanju z Urško Sitar Cvetko, ki je poskrbela za glasbo in Polono Červek kot producentko, asistentko režije in kostumografko; za izdelava scene in lutk pa sta poskrbela Urban Salezinger in Mitja Ritmanič.
18.30
Pravljično druženje z Mašo Ogrizek in Darko Erdelji
20.00
Muzika na Starem trgu: Liza Končar , kantavtorski koncert
Liza končar je mlada glasbenica, ki se je s svojim prvencem z naslovom Gola Ljubav podala v razkrivanje in razlaganje umazanega perila, ki ga je skozi življenje nabrala. S svojo glasbo prepleta niti izpovednega šansona in popevke. V koncertu bomo lahko v akustični izvedbi slišali tako njen prvi album, kot tudi nov, še ne izdan material, v katerem slišimo, da je nekaj umazanega perila že oprala in zložila. Na odru ji bosta družbo delala Timotej Poznič na kitari, in Gala Pregelj v vlogi backvokalistke.
22.00
Teater v galeriji: Preveč sveta se skriva v meni, Anamaria Bagarić in Nina Dragičević
Ker se svet premika s hitrostjo, ki je človek ne dohaja, je potreben proti-pol, kjer okolica (vsaj za hip) lahko obstaja v njegovem ritmu, in sočasno v svetu. Predstava se raziskovanja in umeščanja posameznika v svet loti preko dedukcije, odvzemajoč zunanje senzorične in socialne dražljaje, in se posveča kinetičnim; telo postavlja v prostor v presečišču zunanjih in notranjih entropij – kot merilo kaosa, meri entropijo. Ob tem se sprašuje, kje v telesu se kopiči brezoblična masa informacij, ki jih telo prejema, in na kakšen način lahko soobstaja z vsemi vzporednimi resnicami, ki jih ta masa tvori, a na njih nima vpliva. Zdajšnjost namreč potrebuje čas, da se usidra v telo, ga sprejme in spozna, ampak ob tem ne more izničiti napetosti, ki nastajajo v koliziji z zunanjim svetom.
Anamaria Bagarić je avtorica, koreografinja in plesalka. V Egiptu se je predstavila s prvim avtorskim solom Dark Matter(s) (2017) in sodelovala s Kairsko operno hišo. V Sloveniji redno sodeluje s kolektivom fizičnega gledališča Fourklor in projektno v polju sodobnega plesa in gledališča. Je avtorica predstav Prizma (2019), Kava, črna (2022) in Preveč mene se skriva v svetu (2024).
Dr. Nina Dragičević je pesnica in esejistka, avtorica knjig Kdo ima druge skrbi (2014), Slavne neznane (2016), Med njima je glasba (2017), Ljubav reče greva (2019), To telo, pokončno (2021), Kako zveni oblast (2022) in Ampak, kdo? (2023). Za svoje delo je prejela Werner Düttmann Fellowship 2023 (Akademie der Künste, Berlin), nagrado Dr. Ane Mayer Kansky 2023, Jenkovo nagrado 2021, Župančičevo nagrado 2020, nagrado Vitez poezije 2018 ter bila finalistka za nagrado Palma Ars Acustica.

ponedeljek, 28. 7.
17.00
Ustvarjalno 2 : Ustvarjaj s svetlobo , fotografska delavnica za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
Na delavnici bomo raziskovali, kako lahko ustvarjamo abstraktne fotografske podobe brez uporabe kamere. Začeli bomo s kratko predstavitvijo in spoznali osnove analogne fotografije - kaj je svetlobno občutljiv papir, fotografska kemija in kako vse skupaj deluje. Eksperimentirali bomo s tehniko kemigram, ki združuje elemente fotografije in slikarstva in pri kateri z uporabo kemikalij “rišemo” neposredno na osvetljen fotografski papir.
Poleg fotografske kemije bomo v ustvarjalni proces vključili tudi vsakdanje snovi, kot so milo, sol, vosek ali olje, in raziskovali, kako te nenavadne kombinacije vplivajo na nastajajoče podobe. Pri ustvarjanju bomo uporabljali različne pripomočke, kot so čopiči, pršilke in podobno, kar bo omogočilo še več eksperimentiranja z obliko in vizualnimi učinki.
18.00
Teater v galeriji: O dveh kozah , lutkovna predstava, LG Tri in lutkovna skupina Bobek, 3+, 40'
Dva kmeta, soseda, se spustita v brezsmiselni spor, ki temelji na: jaz znam bolje kot ti, moje je boljše kot tvoje, jaz imam več kot ti, ? Kozi, ki sta njuni prijateljici, dobro vesta kaj je dobro in kaj je pravično. Prav njuni vztrajnosti, trmoglavosti in srčnosti se imamo zahvaliti, da tudi kmeta spoznata svojo zaplankanost in uničujočo zavistnost.
Minimalistična likovna podoba predstave je obogatena s pretanjeno animacijo z elementi pantomime in odlično glasbeno podlago.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Ladje in barčice , ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
Na ustvarjalnici se obeta prava pomorska ustvarjalna dogodivščina. Vsak si bo izdelal čisto svojo unikatno ladjo, jo poimenoval in z njo odplul po pravljičnih morjih.
20.00
Muzika na Starem trgu: Angel's Ex , akustični koncert
Angel’s Ex je mlada ljubljanska rock skupina, ki je muzicira od leta 2022. Najbolj vročo študentsko rock skupino sestavljamo Leon za mikrofonom, Niko in Jon na kitarah, Grega na basu in Domen na bobnih. Naša glasba obsega vse; od čutnih balad pa do pravega rock ‘n’ roll-a. Skupino lahko slišite tako v živo kot na ploščah – do sedaj smo preigrali že mnogotere velike odre, tako v Sloveniji kot tudi v tujini; leta 2023 pa smo izdali debitantski album Pot v raj, naš najnovejši singel pa sliši na ime Navaden sončen dan.
Povezava do zadnjega videospota: https://youtu.be/S-IksZlO0EA?si=Z9217G_k6kYjjQXM
22.00
Kabaret: Naši ljubi alter idioti, za Crknt
Postapokaliptični Za crknt ponuja preplet krajših intervencij in daljših improvizacij na temo: moj alter idiot. Moj alter idiot je osebnost, ki živi v meni, z mano, ki je v kontaktu z menoj, me ne pusti dihati in sodeluje v vsaki moji umetniški kreaciji. “Malgre moi” ali “meni navkljub” je vedno tu. Je netekmovalna in neprepričljiva umetniška zvrst, skvotana ali nezakonito zasedena z nekredibilnimi in nekompetentnimi alter idioti. Alter idioti smo: fejk tajnica Beti, nekompetentna_i_o drag diva Josipa Divac, producent z glasbeno žilico Klausy, kvalificirana prodajalka domačih jajc Tereza, parti animal s svojevrstno točko vrtenja šnopca na verigi in nekredibilni Evroposlanec, kar seveda diši po resničnostnostnem šovu. Tega začini občasno Marina z venčkom sintesizer komadov, ki jih prepeva na vašo skrito željo. Alter idijoti vznikajo skozi leto kot gobe po dežju. Kje se skrivate?

torek, 29. 7.
17.00
Ustvarjalno 2 : Ustvarjaj s svetlobo , fotografska delavnica za otroke in mlade, vodi Kristina Žetko
Opis delavnice se nahaja zgoraj, v programu za 28. julij.
18.00
Teater v galeriji: Sirkec, Sirkec , predstava, Teater Cizamo, 3+, 35'
Neroden, a izjemno zabaven in igriv klovn z malimi gledalci deli izkušnje, ki si jih je nabral v cirkusu. Bi radi videli kako žonglirajo ribe in konjički? Bi radi videli najbolj nagajiv klobuk? Ali morda sodelovali pri vrtenju pravih kitajskih vrtečih krožnikov?
Tudi Pika Nogavička je šla na obisk v Sirkec!
V tej izredno komunikativni predstavi otroci ves čas aktivno sodelujejo. Simpatični Klovn Zupi obožuje neposreden stik z gledalci in hitro vzpostavi pristno povezavo s svojimi malimi pomočniki, ki uživajo v vsaki njegovi domislici in mu navdušeno pomagajo rešiti zagate, v katere se vedno znova in znova zapleta. Ker pa je Zupi zelo smešno jezljiv, mu radi tudi malo ponagajajo. Ko že mislijo, da so ga spregledali, jih Zupi znova preseneti z zabavno domislico.
Predstava brez četrte stene, s sproščenim in prijetnim vzdušjem, kjer se lahko otroci in odrasli, brez zadržkov nasmejejo in zabavajo.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Tovarna milnih mehurčkov , ulična animacija, izvaja Teater Cizamo
Na svetu sta dve vrsti otrok: tisti, ki radi izdelujejo milne mehurčke in tisti, ki jih z velikim užitkom pokajo in lovijo. V Tovarni milnih mehurčkov so nadvse srečni oboji!
20.00
Muzika na Starem trgu: Ad absurdum , šanson, ki se rad brati z različnimi žanri
Ad Absurdum je nastal leta 2021, ko je pevka in avtorica komadov Polona Glavan k sodelovanju pritegnila basista Boštjana Benčiča, kitarista Janeza Valanta, tolkalca Bojana Turka in violinista Andreja Kopača. Leta 2024 se jim je pridružil še harmonikar Rok Šinkovec. Doslej so ustvarili trinajst avtorskih pesmi (nekaj jih imajo še v delu), od katerih je vsak svoj žanr, zelo na splošno pa bi lahko rekli, da delujejo v kabarejski tradiciji. Poleg Brechta in Weilla so jih vzgajali tudi Zappa, Waits, Cave in Džoni Štulić. Nastopili so novembra 2023 v avtonomni coni PLAC in maja 2024 v Hupi Brajdič v podhodu Ajdovščina, junija pa v studiu Metro posneli dotedanji opus, ki je trenutno v obdelavi.
22.00
Teater v Galeriji in Muzika na starem trgu: Anja, Luka, Mario, v krogih na 5, improvizirani plesni koncert
Srečevanja v prostorih »med nami«, v iskanju skupne govorice. Obuti ples, sintisajzerji, kitara, vokal, vsak nekaj prinese, vsak nekaj odnese. Pa naj bo tokrat ritem na pet, flamenko seguiriya, in variacije nanjo. Anja plesalka, Luka in Mario glasbenika, v improviziranem plesnem koncertu v galeriji Škuc. Vabljeni!
Avtorji, izvajalci: Anja Mejač, Luka Uršič, Mario Babojelić, produkcija: Skladišče 172, soorganizacija: Društvo ŠKUC, projekt so finančno podprli: Zavarovalnica Sava, S-5 naložbe

sreda, 30. 7.
18.00
Teater v galeriji: Mojca Pokrajculja , gledališka predstava, LG Zapik, 3+, 35'
Mojca pokrajculja je lutkovna predstava, ki je primerna za tiste velike, pa tudi tiste zelo majhne. Mehke pisane lutke v pravem glinastem loncu jo delajo dinamično, toplo in barvito, vseskozi pa nas spremljajo tudi iskrive pesmice ter ljudski inštrumenti. Kako spravimo deklico v lonček? Pa še medveda in kup drugih? Z lahkoto, če smo v lutkovnem gledališču! V lonček se vsi zatečejo pred mrazom, ki ščipa, zbada, spodnaša in pritiska…
* Besedilo je prejelo Zlato hruško, predstava pa 25 zlatih zvezdic na Mednarodnem festivalu Lutkovni pristan v Mariboru ter bila uvrščena in gostovala v selekciji predstav na mednarodnem festivalu PIF v Zagrebu 2007. *
18.00
Ustvarjalno 2 : DIY nakit , delavnica za mlade, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
Z recikliranjem in poslikavo papirja bomo oblikovali svojevrsten nakit za vse priložnosti in okuse.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Jaz kurator_ka , ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici Jaz, kurator_ka se bomo pobliže spoznali s poklicem kuratorja_ke. Poskusili bomo odgovoriti na vprašanja, kaj vse dela kurator_ka oziroma kakšna je njegova oziroma njena vloga v umetniškem sistemu. Nato bomo poskušali sami kurirati svojo prvo razstavo. Dela, nastala na delavnici Modri odtisi, bomo pregledali, selekcionirali ter postavili v prostor. Naučili se bomo napisati tudi kratek spremljevalni tekst o razstavi, ki bo obiskovalcem_kam pomagal razumeti posamezna dela ter razstavo kot celoto.
20.00
Muzika na Starem trgu: Vito Marenče trio , flamenko
Vito Marence Trio Flamenco, izvaja avtorsko flamenco glasbo, v zasedbi kitare, ter dveh tolkal. Glasba tria je začinjen z modernejšimi pristopi, ki so danes redna praksa v svetu flamenca. V kompozicijah, pa je slišati odprtost do glasbe v harmonskem, ritmičnem in emotivnem smislu (fuzijo flamenca, latino glasbe, jazza, indijske ter arabske glasbe) v unikatni, ter še vedno 100% flamenco glasbeni izkušnji.
Virtuoz kitarskih strun in skladatelj, se je izobraževati s 7 leti starosti na področju klasične kitare. V času 10-letnega izobraževanja (klasika) pri prof. Antonu Črnuglju je sodeloval na številnih državnih mednarodnih tekmovanjih kjer je dosegal eno od prvih treh mest. V zadnjih treh letih igranja klasične kitare je študiral tudi na srednji glasbeni šoli - oddelek za Jazz in zabavno glasbo pri prof. Alešu Strajnarju. Po končanem študiju se je vpisal na Rotterdam Conservatorium, kjer je diplomiral pri svetovnem mojstru flamenco kitare prof. Paco Pena in se udeleževal delavnic pri mojstrih kot so Juan Gomaz - Chicuelo, Miguel Angel Cortes, Paco Serrano,..
Igral je na številnih mednarodnih festivalih po Evropi (North Sea Jazz, International Classical Festival Den Hag, De Doelen, Paradiso, Malkweg, Classical festival Lucena Cordoba). Sodeloval je z Angel Munoz, Nuria Manglano - La Granaina, Silvia Cabeza, Miguel Hiroshi Garcia, Jose Ligero, Juan Penas…
Zasedba: Vito Marenče: kitara, Nino Mureskic: tolkala, Andrej Tomazin: tolkala, kitara
22.00
Teater v galeriji: Potujoči duet V.II , Alja Lacković in Urša Majcen, Plesni Teater Ljubljana
Potujoči duet konstantno potuje. Potujoči duet temelji na odnosih. Na iskanju ravnotežja. Na nežnosti. Na mehkobi. Na poslušanju. Na tekmovalnosti. Na jezi. Na brezupu. Na spravi. Na dihanju. Na presenečenju. Na grobosti. Na hrupu. Na tišini. Na znoju. Na teži. Na bližini. Na zaupanju. In vsem, kar odnos je.
Potujoči duet (var. II) je drugi v seriji edicij potujočega dueta. V prvi variaciji sta bila center dueta dve plesni telesi, vsaka prihodnja edicija pa ob plesno telo postavi nenormativno plesno telo oz. telo, ki ne uporablja giba kot primarno izrazno sredstvo.
V drugi ediciji se bosta na potovanje odpravili plesalka in pesnica. Material umetnici črpata iz spominov, čustev, izkušenj in poezije ter ga prevajata tukaj in zdaj. Dve telesi se prepletata, poslušata in komunicirata skozi senzibilno in intuitivno poslušanje.
Potujoči duet je bil izveden v različnih prostorih, kot so park, obrežna promenada, v zapuščeni stavbi in na vlaku. Občasno se duetu pridružijo tudi drugi umetniki (glasbenik z bobnom, pesnica s poezijo).
Avtorica koncepta: Alja Lacković, izvajalki: Urša Majcen, Alja Lacković, produkcija: Plesni Teater Ljubljana – Katja Somrak, RAIL2DANCE, koprodukcija: Društvo Škuc

četrtek, 31. 7.
16.00
Info Laboratorij , delavnice in druženje mreže L'mit
Vabljene_i na dogodek Info Laboratorji, kjer se bo predstavila Ljubljanska mreža info točk.
V mreži je 8 organizacij, ki se v Ljubljani ukvarjamo z informiranjem mladih. Na dogodku bodo prisotni predstavniki in predstavnice iz vsake organizacije in bodo na voljo za različna vprašanja, ki jih imate. Poleg možnosti svetovanja, bodo v atriju Škuca potekale tudi ustvarjalne delavnice za mlade.
Razpored in opis delavnic bo na voljo v kratkem.
Sodelujoče organizacije: Info center Škuc, Združenje DrogArt, Legebitra, Mestna knjižnica Ljubljana, Cona Fužine, Kud Anarhiv, Zavod MISSS
Dogodek bo potekal v okviru festivala Dobimo se pred Škucem, v atriju, od 16.00-19.00. Po dogodku se bomo skupaj družili na koncertu. Poskrbljeno bo tudi za prigrizke in odlično družbo
18.00
Pravljično druženje z Milanom Šeljem in Tanjo Matijašević , predstavitev slikanice Rime na veter in impro delavnica
Vabljeni na pravljično druženje z Milanom Šeljem, avtorjem pesniške zbirke Rime na veter, in Tanjo Matiješević, gledališko improvizatorko, ki vas bosta skupaj popeljala v svet, kjer skale in živali dobijo svoj glas. Pobliže si bomo ogledali in ogledale kraško naravo in tudi sami poiskali in poiskale rime na naše najlubše besede. Dobrodošli otroci in igrivi po srcu.
Milan Šelj je pesnik in prevajalec. Živi in dela med Londonom in Kosmaticami na Krasu. Doslej je izdal šest pesniških zbirk za odrasle (pet pri založbi ŠKUC-Lambda), njegove pesmi pa so bile prevedene v številne jezike in so izšle v revijalnem tisku in v antologijah po svetu. Njegova prva zbirka pesmi za otroke Kosmatice z ilustracijami Marte Bartolj je izšla pri založbi Zala (2020), njegova druga zbirka za otroke Rime na veter z ilustracijami Tine Volarič pa pri Založbi tržaškega tiska (2024), in je bila nominirana za nagrado Kristine Brenkove 2024 za izvirno slovensko slikanico. Milan nastopa po vrtcih in šolah vsepovsod po Sloveniji in je doslej gostoval z Rimami na veter na več kot dvajsetih predstavitvah.
18.30
Prvoosebno raziskovanje zgodb , medgeneracijski bralni klub, vodi Zala Hriberšek
Branje je samotno opravilo. Včasih bi si zato želimo tudi govoriti o prebrani zgodbi, o branju izmenjati mnenja in občutke. Če tako čutite tudi vi, vas vabimo k branju pesniške zbirke Veronike Razpotnik: Sršena pičim nazaj (Založba ŠKUC) . Veronika bo tudi gostja bralnega kluba.
Po predhodni prijavi vam bomo poslali zgodbo po e-pošti. Prijave info@skuc.org (za bralni klub)
19.00
Teater v galeriji: Hočem živet v centru , gledališka predstava, Zavod Omrežje
Predstava se dotika problematik skupnega življenja skozi prizmo študentskega stanovanja. Preko protagonistov Zale in Vladimirja gledalca popelje v svet manipulacij in kontrole. To nista dve predstavi. To ni uprizoritev dveh dramskih tekstov. Predstava Hočem živet v centru je v prvi vrsti refleksija likov obeh dramskih predlog.
Režija: Tia Rozman
20.30
Muzika na Starem trgu: 3TONE , power blues fusion
Naveza treh podobno mislečih glasbenikov s pedigrejem, ki preigrava hibridno mešanico bluesa, rocka, countryja, funka ter združuje glasbene tradicije s te in druge strani Atlantika.
Miha Erič: lap steel kitara, vokal, ustna harmonika Julijan Erič: bas, kitara, vokal Matic Anderli: bobni, vokal
3TONE power blues fussion trio je nastal leta 2024, ko so moči združili Miha Erič, Julijan Erič ter Matic Anderlič. Svoj glasbeni mojo pa pretapljajo že v instrumentalno – vokalne briljante prihajajoče plošče Influencer.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=jD9_FmwlEFE
22.00
Črna skrinjica , pesniško-glasbeni večer
Črna skrinjica je drobna založba, namenjena le poeziji in poetičnemu. Okoli sebe združuje avtorice in avtorje, ki pišejo drugače od splošno uveljavljenega kanona, ki pišejo tako, da jih marsikatera založba nikoli ne bi želela sprejeti medse. Ali še bolje - si ne bi drznila :)
Tokrat boste poslušali poezijo ene pesnice in treh pesnikov, ki so že ali pa še bodo svojo knjigo izdali pri tej žepni založbi. Peti bralec je glavni in odgovorni urednik založbe, njen ustanovitelj, ki si je privoščil dejanje korupcije in sam sebe pripel na program.
Ker je branje poezije samo po sebi precej dolgočasno, smo dodali še glasbo. Da, na poezijo boste lahko tudi malce zaplesale in zaplesali.

petek, 1. 8.
18.00
Teater v galeriji: Zakaj teče pes za zajcem , lutkovna predstava, LG Nebo, 3+, 40'
Zakaj teče pes za zajcem je ena najkrajših slovenskih ljudskih pripovedk. V njej je na pravljičen način razložena narava odnosa med psom in zajcem, med dresiranim "človekovim najboljšim prijateljem" in divjo živaljo. Poleg psa in zajca, likov iz pripovedke, se je v predstavo vpletla tudi muca s svojim stilom življenja. Duhovito marionetno predstava dodatno popestri rekvizitna igra.
18.00
Ustvarjalno 2 : Prenos fotografije na blago , delavnica za mlade in družine, vodi Nina Pernat
Na delavnici se bomo seznanili s tehniko prenosa natisnjene fotografije na različne materiale in površine specifično tokrat na blago in les, doma pa boste z osvojenim znanjem lahko poskusili proces tudi na recimo steklo, porcelan ali različne kovine, izbire je veliko. Tehniko lahko uporabimo zgolj pri dekoraciji materialov lahko pa preko podobe pripovedujemo različne zgodbe, ki so lahko družbeno angažirane ali pa osebno izpovedne. Odvisno od našega namena in domišljije podobe zaživijo v našem umetniškem izrazu, preko reproduciranja in raziskovanja pa ohranjamo igrivost. Za ves material bo poskrbljeno, vendar so dobrodošli vaši prispevki v obliki različnih bombažnih ali lesenih podlag. Fotografije lahko prinesete s seboj na USB ključku, lahko že natisnjene, nekaj jih bo pa na voljo tudi na licu mesta.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Plavajoče ladje , delavnica recikliranja, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
Odslužene plastenke, lesene palice in pisane izolirne trakove bomo s pomočjo barv in domišljije preobrazili v čisto prave pravcate plavajoče ladje, ki vam bodo delale družbo pri kopanju v banji ali na izletih na morje.
20.30
Muzika na Starem trgu: Gal Furlan quartet, jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
Gal Furlan Quartet je sestav štirih glasbenikov z ajdovsko-goriškega območja. Svoje moči so združili na pobudo avtorja skladb, Gala Furlana. Prvenec Almost Blues so posneli v letu 2022 in ga pozneje, 10.10.2022 premierno predstavili v Dvorani prve slovenske vlade v Ajdovščini. V avgustu 2024 so posneli glasbo za drugi album, vendar je na tem, Antona Lorenzuttija na kitari zamenjal Aleš Valentinčič (Brdonch). Premierna predstavitev albuma se je odvila 10.10.2024, prav tako v Dvorani prve slovenske vlade. Glasbo lahko opredelimo kot fusion jazz, sicer pa elementi, ki se odvijajo med skladbami segajo v afro, funky, free jazz, rock...
Gal Furlan (1990) je že kot otrok kazal izredno zanimanje za igranje bobnov, zato je logično sledilo glasbeno izobraževanje, ki ga je pridobil v šoli Zlatka Kaučiča. Furlan je od leta 2015 kot instrumentalist samozaposlen v kulturi. Ustvarja predvsem na področju jazza in sodobne improvizirane glasbe. Sodeloval je pri mnogih projektih v Sloveniji in izven meja države, nastopa z raznimi uveljavljenimi glasbeniki, izvedel pa je tudi več solo projektov. Izdal je preko 50 albumov, solo in v sodelovanju z drugimi glasbeniki. Je tudi avtor dveh knjižnih del, v katerih je zbral svojo poezijo in kratke prozne zapise. V Lokavcu pri Ajdovščini, kjer živi, je na njegovo pobudo nastal Klub Štala, kjer skupaj z družino v okviru društva KUD Kussa organizirajo koncerte, razstave, predavanja in druge kulturne dogodke. Med drugim tudi vodi tolkalske delavnice in poučuje bobne ter občasno prireja zvočne kopeli. V zadnjih letih se intenzivno ukvarja tudi s slikarstvom.
http://www.galfurlan.com/
Jure Boršič (1994) je slovenski saksofonist najmlajše generacije. Od malih nog se je ukvarjal z igranjem klarineta in se je lotil saksofona, da bi se lahko prijavil na študij jazza na ljubljanski konservatorij. Programa ni končal, kratek čas je študiral na konservatoriju v Trstu in se raje pridružil Kombo šoli Zlatka Kaučiča in se sam ukvarjal s saksofonom, vključno z občasnimi brifingi z nekaterimi najboljšimi slovenskimi in severno italijanskimi saksofonisti. Udeležil se je tudi številnih delavnic Njegovi trenutni bendi in projekti so Koromač, TiTiTi, Bootleg Unit, Oholo!, Shoe & Shoelace, Niemoy, igra pa tudi v improviziranih zasedbah. Je tudi član Orkestra Brez Meja/Orkestra Senza Confini, Kulturnega društva Zvočni Izviri in organizacijskih ekip Improbiro-kongresa improvizirane glasbe na Goriškem in koncertnih ciklov Fri-Fru-Fra.
Aleš Valentinčič -Brdonch, kitarist, član benda L.D.W. in raznih drugih impro jazz zasedb .Sodeloval je na raznih jazz delavnicah , bil tudi član prve kombo zasedbe Zlatka Kaučiča leta 2000-2004 in soustvarjalec glasbe pri HARLEM UNDERGROUND.
https://linkderwasser.bandcamp.com/
Timi Vremec (1998) je basist, ki prihaja iz Goriške regije. Že od leta 2016 se izobražuje v šoli Zlatka Kaučiča, na inštrumentu pa se izpolnjuje pod budnimi ušesi Jošta Drašlerja. Prav tako pa je eden od glasbenikov, ki sooblikuje in ustvarja v sestavu Kreativne cone Vrtojba. Deloval je v zasedbah Nesesari Kakalulu, Kavasutra, Gal Furlan Quartet, Bregove dere in drugimi. Kot član zasedbe Kombo Zlatka Kaučiča je posnel tri albume. Je član organizacijske ekipe festivala Improbiro in koncertnega cikla Fri-Fru-Fra. Njegov glasbeni interes obsega zelo široko žanrsko polje: od improvizirane glasbe, funka, afrobeata, avantrocka,...
Zasedba: Gal Furlan: bobni, Aleš Valentinčič: kitara, Jure Boršič: saksofon, Timi Vremec: bas
Video: https://www.youtube.com/watch?v=GXmKtgwaesg
22.00
Kabaret: Dragi Drago , večer kraljevskega moževanja
Cvet lepote in moškosti osrednjeslovenske regije se bo tokrat zadrževal pred Škucem. Poleg popivanja in pripovedovanja klasičnih starih vicev za utrjevanje patriarhata, nudijo raznovrstno zabavo za vsako_. V svojo kvaliteto vas ne bodo prepričali zgolj z mišicami in pretkanim čutom za dobro samopodobo, marveč tudi z ostalimi veščinami. Baje se je eden izmed njih naučil celo likat.
"Živi bili pa vidjeli," komentira Zvezdan, ki je tokrat v Slovenijo povabil svojo dobro prijateljico miss Knauss, da bi si med vročo robo izbrala moškega svojih sanj. Jürgen je iz Nemčije pripeljal najbolše ozvočenje, da bomo lahko plesali, Just a Boi med počiticami bere Simone de Beauvoir, da bi lažje razumel žensko publiko, Edo pa se bo posebej za vas vrnil iz Cresa, kjer bi brez njega ne bi stala nobena prikolica.
Skupaj z vami si bosta moževanje ogledali miss Knauss in Angel Pornstar.
Koncept: ekipa Dragi Drago; nastopajo: Špela Setničar, Tanja Matijašević, Veronika Razpotnik, Suzana Tratnik, Liza Močnik, Marja Kovanda, Nika Fugina, Teja Bitenc; produkcija: Lezbična četrt, ŠKUC; oblikovanje zvoka: Maja Pahor; foto: Nada Žgank, Platforma malih umetnosti 2024.

sobota, 2. 8.
18.00
Teater v Galeriji: Kamena juha , lutkovna predstava, LG Karabola, 4+, 40'
Popotnik s svojim letečim kolesom pristane v nekem čudnem kraju: Na ulici ni nikogar in nihče mu noče odpreti vrat. Zakaj se vsi skrivajo v svojih hišah? Kaj se bo zgodilo, ko bo začel kuhati skrivnostno kameno juho?
Tradicionalna portugalska pravljica z ročno izdelanimi lutkami in glasbo v živo. Zgodba o blagodejnosti odpiranja srca.
Izdelava lutk in scenografija, glasbeni aranžma, animacija: Fei Reizidou; kitara, vokal: Janez Špendov; prevod, lektura: Jana Kreča, Janez Špendov; tolkala, vokal: Tzina Kardiolaka, Fei Reizidou
18.00
Na obisku: Katja Povše , vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Dobimo se ob 18.00 uri v Galeriji Škuc, po predstavi se bomo skupaj z Neveno Aleksovski odpravili na obisk ateljeja v Šiški.
Katja Povše, lutkovna animatorka, igralka, pripovedovalka, avtorica in režiserka lutkovnih predstav za otroke in odrasle. Diplomirala je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, smer etnologija in kulturna antropologija, na temo slovenskega lutkarstva (2002). Izobraževala se je na poletnih šolah mednarodnega lutkovnega inštituta Charleville-Mézières v Franciji, na individualnem študiju lutkovne akademije Aleksandra Zelwerowicza v Białystoku na Poljskem (2006/07) ter na drugih mojstrskih lutkovno gledaliških delavnicah. Med leti 2001-2007 je bila članica igralsko-animatorskega ansambla Lutkovnega gledališča Ljubljana. Od l. 2007 deluje kot samostojna ustvarjalka; režira, animira in poučuje na področju lutkovnega gledališča. Je ustanoviteljica avtorskega gledališča Pripovedno gledališče gdč. Bazilike in soavtorica AEIOU gledališča za dojenčke in malčke. Kot lutkovna animatorka in režiserka sodeluje z Lutkovnim gledališčem Ljubljana, Lutkovnim gledališčem Maribor, RTV Slovenijo, Hišo otrok in umetnosti, Društvom lutkovnih ustvarjalcev idr. Je asistentka za predmet Lutkovna animacija na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo ter asistentka za predmet Ustvarjalna uporaba lutk na Fakulteti za socialno delo.
Organizacija: Zavod Omrežje in Društvo ŠKUC
18.30
Poletne ustvarjalnice: RazGibalnica , ustvarjalna delavnica, vodi Katjuša Kovačič
Obrni se na glavo in nasmej. Pomagaj prijatelju, da se povzpne višje. Razigrano poskoči in varno pristani. Raziskovali bomo gibalne vzorce, ki krepijo telo, razvijajo motoriko in koordinacijo preko veščin plesa capoeire in cirkuške akrobatike. Delavnica je del projekta Izrazi se 3.
19.00
Teater v Galeriji: Berta Bojetu Boeta: Pogovori v hiši Karlstein , poslušanje radijske igre, ŠKUC gledališče in Radio Slovenija
V Pogovorih v hiši Karlstein Berta Bojetu Boeta v poetičnih podobah, ki so tu, kot sama pravi, »za slutnjo in ne za gotovost«, z mehkobo in sočutjem obravnava intimna in boleča čutenja naše eksistence. Izgube, rane, globoko vpisane v telo. Brezkompromisno ustvarja razpoko v svet, v hišo, sistem, ki ga pretresa birokratska in dodelana urejenost. Neskončno delo, da bi se zagotovila odtujenost, izzove z brezkompromisnostjo krika in z mehkobo sočutja. Z iskanjem besed za vse tisto, kar noče in ne more biti poimenovano.
»Prelomilo jo je v mehke krče in telo ji je počilo na hrbtu obeh rok, se odprlo do lopatic in pognalo perje; čudno se je razširilo in postajalo perut.« Berta Bojetu Boeta
Zasedba: igra: Mojka Končar; režija in zvočna dramaturgija: Saška Rakef; glasba: Bojana Šaljić Podešva, Ingrid Mačus; oblikovanje zvoka: Urban Gruden; vizualna podoba: Lucija Zucchiati; oblikovanje svetlobe: Domen Lušin; dramaturgija: Vilma Štritof; lektorica: Mateja Juričan; neposredni prenos: Matjaž Miklič; izdelava kostuma: Nika Dolgan
Več o predstavi: https://skuc.org/berta-bojetu-boeta-pogovori-v-hisi-karlstein
20.00
Muzika na Starem trgu: Etno zbor Ljelje , etno
Etno zbor Ljelje je ženski pevski zbor, ki na ljudski način prepeva stare slovenske, slovanske in balkanske ljudske pesmi in pesmi širše regije. Prepoznavne so po svoji žlahtni divjosti na odru. Globina starih zgodb skupaj z lahkotnostjo melodij vedno zapeljeta publiko, da se prepusti trenutku in postane del zbora. Ljelje so se prvič predstavile na odru festivala Plavajoči grad leta 2022. Od takrat nastopajo na različnih festivalih: Kavč festival, Gotropolis, Kamfest, Križnikov pripovedovalski festival ter na samostojnih koncertih (Atrij ZRC, Podhod Hupa Brajdič, Celica). Lani so mednarodno gostovale v Maroku na festivalu Marrakech Choral Meeting, v letošnjem letu pa so poleg Kavč festivala nastopile na Radiu Študent, v okviru oddaje After party ter kot posebne gostje Barcelona Gypsy balKan Orchestra na odru Kina Šiška.
Ljelja (Lela, Lelya) je zaščitnica žensk in slovanska boginja gozda in pomladi, ki odprta mlada srca napolni z ljubeznijo. Za Ljeljo pravijo da je zelo lahkotna, odzivna in prijazna do človeštva. Ljudje se spomladi okužijo z njeno vedrino. Vsak čuti, da se v njem prebuja nekaj, zaradi česar si želi podvigov. Ljelje so se zbrale v zbor, da skozi ljudske pesmi prinašajo vedrino duha za vsako radovedno uho.
Zbor vodi Jelena Soro etno alkimistka, vokalistka, oboistka, skladateljica in glasbena pedagoginja.
Ljelje so: Jelena Soro, Metka Bahlen Okoli, Sandra Radoš Krnel, Tjaša Kosar, Petra Muhič Šmuc, Nataša Sadar Šoba, Maruša Žemlja, Katja Jezeršek, Vjera Šestan, Severina Siter, Aleksandra Košak, Iris Žagar, Martina Štirn, Neža Pele, Maila Halenko, Polona Jerkič, Marjanca Vergilas, Nicole Šain, Ana Škreblin, Zala Metlika, Živa Mahkota
21.30
Muzika na Starem trgu: Witchberries , world neo-ethnic, cabaret, jazz
Grški duo Witchberries sestavljata Tzina Kardiolaka in Katerina Segkou. Njun slog je fuzija neo-etno, jazz, kabarejske, klasične in rock glasbe. Ust znak je temačna in skrivnostna glasbena atmosfera, ki jo ustvarjata skozi vsak projekt. Pojeta večglasno, igrata klavir, tolkala in druge različne instrumente, literarna besedila pa uporabljata kot uvod v vsako pesem in zgodbo, ki jo ta nosi. Občinstvu ponujata celostno glasbeno doživetje.

nedelja, 3. 8.
18.00
Teater v galeriji: MI + TI = MITI , pripovedna predstava, Gledališki studio Dramatikon
MI + TI = MITI, je pripovedna predstava, ki je sestavljena iz elementov igranja in pripovedovanja različnih ljudskih pripovedk, pravljic in mitov, ki so nam jih povedale naše babice in smo jih poslušali kot otroci. Včasih smešne, nadrealistične zgodbice in pravljice pa se nam kot odraslim ljudem zdijo popolnoma drugačne. Izgubile so tisto čarobno in magično, pridobile pa na drugih nivojih: na zapuščini, sentimentalnosti, grozljivost in surovost nekaterih pravljic, ki se nam je zdela kot otrokom strašna, pa je zdaj dobila popolnoma nov pomen. Skupaj tako ustvarjalci (MI ) z (+) gledalci (TI) tvorimo mitsko vsebino (MITI). Kdo ve. Mogoče bomo pa tudi sami nekoč postali pravljica, mit ali zgodbica, ki jo bodo pripovedovali našim zanamcem, tako kot mi pripovedujemo te, ki so se prenašale iz roda v rod.
Režija in dramaturgija: Ajdin Huzejrović; glasbena oprema: Metka Rauter in Žan Žak Martinjak; kostumografija in scenografija: Ajdin Huzejrović; igrajo: Maja Kejžar, Metka Rauter, Vito Grilc / Ajdin Huzejrović; harmonika: Žan Žak Martinjak
19.00
Teater v galeriji: Zunaj , plesni performans za družine, Barbara Kanc (Plesni Teater Ljubljana)
Narava in urbani prostor / gibanje, land art, zvok / za družine.
Obrnite svoj običajen pogled na glavo ter raziskujte prostor tudi navzgor, navznoter, čez in naokrog!
Zunaj je edinstvena izkušnja / interaktivni sprehod, ki vas popelje po izbranih kotičkih širše okolice Plesnega Teatra Ljubljana. Prostore našega vsakdana odkriva, razkriva in raziskuje skozi gibalne, vizualne, taktilne in zvočne elemente in preko tega ustvarja nov poetičen prostor, prostor za prisotnost in domišljijo.
Dramaturgija: Nika Arhar; kostumografija: Tina Pavlin; avtorska glasba: Samo Kutin; arhitektura prostora: Metod Blejec, Una Rebić; kreativna producentka: Katja Somrak; nastopa: Barbara Kanc
19.30
Teater v galeriji: Gospa Judit , monodrama, ŠKUC gledališče
Predstava bo v angleškem jeziku.
Roman, novelo ali satirično povest, kot besedilo Gospa Judit žanrsko označujejo različni literarni zgodovinarji, je Ivan Cankar začel pisati leta 1903, izšla pa je leta 1904 kot odgovor na uničujoče in zavrnilne kritike njegovega romana Hiša Marije Pomočnice, ki je izšel leta 1903. V delu Gospa Judit je Cankar odkrito kritiziral zlagano meščansko družbo in moralo svojega časa ter z Judit vzpostavil nov lik ženske v slovenski literaturi – etično pozitiven ženski lik.
Avtorica priredbe in strokovna sodelavka: Tatjana Doma; režiser in scenograf: Alen Jelen; kostumograf: Claudi Sovrè; lektor: Martin Vrtačnik; prevajalka v angleščino: Ana Bohte; lektorica za angleški jezik: Arven Sakti Kralj; igra: Gaja Višnar
21.00
Ciklon in Muzika na Starem trgu, atrij Galerije Škuc: Minka , uglasbena poezija
Minka Đonlić je v Sloveniji kot begunka iz Bosne in Hercegovine od leta 1992. Sodelovala je v številnih društvih in zbirala svoje glasbene izkušnje pri delu z begunkami in begunci, osebami s težavami v duševnem zdravju, mladostniki. Do leta 2002 je vodila etno glasbeno skupino Vali. Trenutno nabira bogate izkušnje pri glasbeno terapevtskegem delu z otroci, mladostniki in travmatiziranimi ženskami v Nemčiji. Je multiinštrumentalistka, predvsem usmerjena v raziskovanje glasbenega izročila z balkanskega področja, kot so npr. ljubezenske pesmi-sevdalinke, romske, srpske, makedonske pesmi. Poleg tega jo glasba zanima v terapevtskem kontekstu, ter kot medij za doseganje družbeno pomembnih ciljev.
Zaigrala bo priredbe pesmi predvsem iz zakladnice balkanskega prostora ("Što te nema" z besedilom od Alekse Šantića, "Kraj tanana šadrvana" besedilo Heinrich Heine) ter nekaj svojih avtorskih pesmi ("Mila majko", "Zakliktala sova ptica"). Vse to ob spremljavi harmonike in kitare (in morebiti še kakšne glasbenice/ glasbenika).
Video: https://youtu.be/xZgP8OcrKfo?si=O97QpY_1sBe_0kPd

Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do spremembe programa.
Organizator: Društvo ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana, info@skuc.org , www.skuc.org , FB , Instagram
Prost vstop nam omogočajo: MOL - Oddelek za kulturo in Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Turizem Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Urad RS za mladino, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani, Zavod Vertigo, Staroljubljanski zavod za kulturo, Zavod Omrežje, KUD Galerija C.C.U., Klet Brda, z.o.o. Dobrovo, Črna skrinjica, Plesni Teater Ljubljana, Center za slovensko književnost, Tam-tam, L'mit, Potemkinove vasi, DPG, Slaščičarna pri vodnjaku, Druga Violina, Dana, Mumino d.o.o. – Studio za tekstilni tisk in oblikovanje.

preberite več
CIKLON 3 8 fbevent
C I K L O N
M I N K A
Đ O N L I Ć
K O N C E R T
nedelja, 3. 8. 2025, atrij Galerije Škuc, ob 21. uri
Vstop prost, v okviru festivala Dobimo se pred Škucem.
Minka Đonlić je v Sloveniji kot begunka iz Bosne in Hercegovine od leta 1992. Sodelovala je v številnih društvih in zbirala svoje glasbene izkušnje pri delu z begunkami in begunci, osebami s težavami v duševnem zdravju, mladostniki. Do leta 2002 je vodila etno glasbeno skupino Vali. Trenutno nabira bogate izkušnje pri glasbeno terapevtskegem delu z otroci, mladostniki in travmatiziranimi ženskami v Nemčiji.
Je multiinštrumentalistka, predvsem usmerjena v raziskovanje glasbenega izročila z balkanskega področja, kot so npr. ljubezenske pesmi-sevdalinke, romske, srpske, makedonske pesmi. Poleg tega jo glasba zanima v terapevtskem kontekstu, ter kot medij za doseganje družbeno pomembnih ciljev.
Zaigrala bo priredbe pesmi predvsem iz zakladnice balkanskega prostora ("Što te nema" z besedilom od Alekse Šantića, "Kraj tanana šadrvana" besedilo Heinrich Heine) ter nekaj svojih avtorskih pesmi ("Mila majko", "Zakliktala sova ptica"). Vse to ob spremljavi harmonike in kitare (in morebiti še kakšne glasbenice/ glasbenika).
Link:
https://www.facebook.com/share/1CS276AZVt/
https://youtu.be/xZgP8OcrKfo?si=O97QpY_1sBe_0kPd
https://youtu.be/yCqoCxvx6Ws?si=Zvu-oUzw5S4rpSJ6

preberite več
REZ!
R E Z !
M A L A
Š O L A
A K T I V I S T I Č N E G A
V I D E A
2 0 2 5
Vabljene_i k prijavam na REZ! - Malo šolo aktivističnega videa!
REZ! je cikel brezplačnih delavnic in predavanj namenjenih mladim v okviru katerih bomo skozi medij umetniškega videa obravnavali pereče družbene problematike in pojave.
V okviru projekta se bomo veliko naučili o filmski in video produkciji, postprodukciji, scenaristiki, uporabi tehnologije, ki jo imamo na voljo (na primer mobilni telefoni) za izvedbo video dela in še marsikaj drugega. Prav tako bomo raziskovali, reflektirali in debatirali o perečih družbenih problematikah, ki se nam zdijo pomembne ter iskali najboljše načine, da, skozi medij umetniškega videa, o teh tematikah spregovorimo.
Skozi projekt bomo tako aktivno spoznali celoten proces ustvarjanja družbeno angažiranega umetniškega dela v mediju videa - od izbire teme, raziskovanja materiala vezanega na temo, snovanja vsebine in dramaturgije projekta do tehnične izvedbe projekta. Predvsem se bomo spoznavali, družili, zabavali in potrudili, da skozi svoja umetniška dela prispevamo ustvarjanju boljšega sveta.
Nastala video dela bodo objavljena na spletnih profilih projekta ter tudi predstavljena na zaključnem dogodku projekta v Galeriji Škuc.
Mentorica projekta je izkušena pedagoginja, intermedijska umetnica, videastka in režiserka Valerie Wolf Gang.
Prva delavnica bo potekala 2. 7. 2025 ob 18.00. Za ostale termine se bomo dogovorili skupaj.
Načeloma bo snemanje potekalo z opremo, ki jo imate, lahko so to telefoni ali pa kamera, v kolikor jo imate. Kakšen kos opreme bo na voljo tudi na delavnici.
Število mest je omejeno, zato pohitite s prijavami. Prijave sprejemamo na e-naslov: ustvarjalno.skuc@gmail.com , do 1. 7. 2025.
Za vsa morebitna vprašanja smo na voljo na zgornjem e-naslovu.
Veselimo se druženja in ustvarjanja z vami! Se vidimo!
Projekt je nastal v sodelovanju z Zavodom Omrežje in Info centrom ŠKUC. Projekt podpira Urad za mladino MOL in Urad RS za mladino
preberite več
knjiznica-pod-krosnjami-1200x628
K N J I Ž N I C A
P O D
K R O Š N J A M I
A T R I J
G A L E R I J E
Š K U C
KNJIŽNICA POD KROŠNJAMI , atrij Galerije Škuc
Bralni kot na ozelenjenem vrtu sredi stare Ljubljane, poleg listanja knjig, ponuja še brezplačen ogled tekočih razstav galerije. Tu občasno potekajo zanimive delavnice, pred Škucem pa se odvijata tradicionalna poletna festivala Živa književnost in Dobimo se pred Škucem.
Urnik Knjižnice pod Krošnjami, atrij Galerije Škuc:
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 2. 7. in 22. 7. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto).
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 20. 5. in 11. 6. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Knjižnica bo odprta v času festivala Živa književnost: med 13. 6. in 20. 6. 2025, vsak dan med 17.00 in 22.00.
Knjižnica bo od 22. do 30. 6., zaradi popravil dinmnikov, zaprta. Prosimo za razumevanje.
Knjižnica bo odprta v času festivala Dobimo se pred Škucem: med 25. 7. in 3. 8. 2025, vsak dan med 17.00 in 22.00 uro.
Knjižnica bo odprta v času razstave: med 8. 8. in 19. 9. 2025, vsak dan med 12.00 in 19.00 uro (ponedeljek zaprto) .
Delavnice in spremljevalne dogodke lahko spremljate na spletni strani: https://skuc.org/ in socialnih omrežjih: https://www.instagram.com/skuc_drustvo/ in https://www.facebook.com/skuc.association

Delovanje Društva ŠKUC omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.
preberite več
descartes-a-kant-splet
D E S C A R T E S
A
K A N T
K O N C E R T
Descartes a Kant (Mehika) - art rock/pop/punk/experimental/cabaret
sreda, 30. 7. 2025, ob 21.00, Gala Hala
vstopnice: 15 € predprodaja mojekarte, 18 € na dan koncerta
vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/descartes-a-kant/vstopnice-1201691.htm l
Umetniški kolektiv, ki v kabaret meša punk, metal, pop, shoegaze in še marsikaj. Priznani titani bizarnosti so trenutno znani kot voditelji mehiškega undergrounda s svojimi živimi, umetniškimi, domala gledališkim nastopom. Nekatere skladbe so hardcore, nekatere so artpop, nekatere pa se začnejo s psihedeličnim hip-hopom, ki preide v Broadway muzikal. S svojim domišljijskim, živim ter nekonvencionalnim pristopom k glasbi so si zaslužili mesto na turneji ob priznanih glasbenikih kot so Dave Lombardo (Slayer) in Mike Patton (Faith no More, Mr. Bungle, Fantomas).
Koncerte omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo
preberite več
LGBT-film-fest-poziv-kratki
P O Z I V
Z A
K R A T K E
F I L M E
Poziv za kratke filme – 41. Festival LGBT filma
Ustvarjate kratke filme z LGBT+ tematiko, liki ali zgodbami? Postanite del najstarejšega LGBT+ filmskega festivala v Evropi!
Festival LGBT filma z veseljem vabi k prijavi kratkih filmov (do 30 minut), ki odražajo raznolikost, pogum in ustvarjalnost LGBT+ skupnosti. Prijavite svoj film in se potegujte za glavno festivalsko nagrado!
Rok za prijavo: 1. september 2025
Prijavnico in vse napotke najdete na: www.lgbtfilmfest.si
Pridružite se festivalu, ki že več kot štiri desetletja odpira prostor zgodbam, ki spreminjajo pogled na svet.
preberite več
buzz-kull-splet-2
B U Z Z
K U L L
K O N C E R T
Buzz Kull (avstralija) - darkwave/post-punk
torek, 23. 9. ob 21.00, Klub Gromka, Ljubljana
vstopnica: 12 € predprodaja mojekarte, 15 € na dan koncerta
vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/buzz-kull/vstopnice-1201692.html
Buzz Kull je kreativno ime avstralskega multiinstrumentalista Marca Dwyerja. S svojo specifično interpretacijo elektro glasbe si je zaslužil naziv kot enega najbolj inovativnih ter temačnih izvajalcev znotraj darkwave/post-punk sveta. Do sedaj je izdal tri albume in vsi so prepojeni z zasanjano, domala vesoljsko pop senzibilnostjo, ki lebdi nad močno, 80's synthpop ritmiko. Zasanjano, udarno, inovativno.
Koncert omogočata: Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana

preberite več
naxatras-koncert-junij-2025
N A X A T R A S
K O N C E R T
Naxatras (psychedelic/stoner/space rock)
Sreda, 22. 10. 2025, ob 21.00, Gala Hala, Ljubljana.
Vstopnina: 22€ (na dan koncerta) / 18€ (predprodaja)
vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/naxatras/vstopnice-1201842.html
ŠKUC KSB in Društvo KAPA predstavljata:
„ The Citadel illuminates the starry gateways Inside its ancient chambers, the Spacekeeper waits The secret land of Narahmon unfolds before his gaze Time is standing still before the mirror breaks „
1000Mods, Nightstalker, Tuber, Villagers of Ioannina City, Planet of Zeus, Puta Volcano in druga imena ob katerih ukim poznavalcem psihedeličnih tonov zastrižejo mastnih tonov vajena ušesa. Kupček močnih predstavnikov stonerske zvrsti, ki uspejo prepričati in izstopati v vedno bolj prenasičeni zvrsti in vsem je poleg močnega glasbenega izraza skupno tudi to, da so iz Grčije, države, ki se je v antičnih časih bohotila z impozantnimi templji, fascinantno mitologijo in pestro zgodovino, ki je skrbno usidrana na častnem mestu zgodovinskih učbenikov širom sveta.
Večini je jasno, da je skoraj vsako kulturno gibanje odgovor na trenutno politično situacijo. Grčija zadnje dekade ni ravno v razcvetu in ta prvinski gnev se definitivno opazi na stonerskem izvozu. Glasba je vedno bolj mastna, iskrena, polna gneva, jeze in z močno željo po soju upanja v večni temi.
Med nasadom prej omenjenih grških bendov je močno vzklila trajnica Naxatras. Kvartet, ki skrbno pili svoj zasanjan, a močan zvok že več kot dekado. Njihove studijske stvaritve so striktno posnete z analogno opremo v živo. S tem direktnim pristopom k snemanju uspejo neposredno prevesti notranje boje v zvočni zapis in poslušalca skozi zvočnike posesajo v svoj svet, prepojen z močno kreativnostjo, melanholijo in kančki upanja.
Iz svojih psych/stonerskih začetkov so razširili svojo mrežo zvrsti in presekajo svoje dolge, težke, instrumentalne pasaže s spretnimimi sprehodi skozi funk, jazz, kdaj tudi pop vode. Na tej turneji predstavljajo svoj peti album V, kjer je zaznan večji zadah space rocka. Fletno!
FACEBOOK INSTAGRAM BANDCAMP YOUTUBE
Za fane: My Sleeping Karma, Colour Haze, All Them Witches, 1000Mods, Stoned Jesus, Samsara Blues Experiment

Koncert omogočata: Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana

preberite več
literarni glasovi 11
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 11
S3E5 Podkast in čajanka z vešo:
Veronika Razpotnik - Sršena pičim nazaj
Tanja Matijašević tokrat gosti pesnico, prevajalko in aktualno urednico Lezbozina , ki je hkrati magistrica biokemije in magistrska študentka francistike. Veronika Razpotnik se je pred kratkim vrnila iz Francije naravnost v vešin podkast. Trenutno jo lahko srečate na pesniških odrih, s podporo kolektiva Lezbična četrt pa se začela spogledovati tudi s performerstvom in zato boste njene alter ege lahko občudovali v mensplejnerskih šovih Dragi Drago. Prisluhnite podkastu na vseh podkasterskih platformah. Na voljo tudi na you tubeu.

Asocicacije: od Metelkove do zvončkov, vmes pa malo o pustu in kuturni apropriaciji :)
Časovni stroj: o nastajanju prve (Krekspot na požarnih štengah) in druge (Sršena pičim nazaj) pesniške zbirke, kako je biti urednica Lezbozina in zakaj je opistila pisanje litararnih kritik
Jezikovni vozli: pingvinon, titin, sonic hedgehog, JAK
Leksikon: Se Veronika raje vozi z vlakom ali busom? V katero trgovino bi šla, če bi imela neomejeno budgeta. Kako je pa s hotelskimi sobami? :)
Degustacija: Lajež (pesem, ki jo berejo tudi župniki na mašah), Muza.
Knjižna priporočila : Kaliban in čarovnica (Silvia Federici), Megalomast in izbruhijada (Pino Pograjc), Vse, kar ti moram povedati (Špela Setničar) Vse je eno vse je vseeno (Hannah Koselj Marušič), Le kaj bo rekel Ivan? Nismo utrujeni (Nežka Struc), Če neke zimske noči popotnik (Italo Calvino), Kadetke , tovornjakarice in tete (Teja Oblak)

Veronika Razpotnik je magistrica biokemije in magistrska študentka francistike. Njen pesniški prvenec Krekspot na požarnih štengah (Hiša poezije, 2021) je bil nominiran za prvenec leta, leta 2023 pa je prejela prvo nagrado na AirBeletrininem natečaju za kratko zgodbo in gostovala na festivalu Lagos International Poetry Festival. Leta 2024 se je uvrstila v finale Pesniškega turnirja. Lani je izšla njena druga pesniška zbirka Sršena pičim nazaj (Škuc – Lambda, 2024). Njene verze in kratke zgodbe najdete v številnih slovenskih antologijah ter na osrednjih literarnih platformah in revijah (Literatura, LUD Literatura, AirBeletrina, Mentor), pa tudi v dokumentarcu Razcepljene konice Hannah Koselj Marušič in na koži Dejana Kobana. Je prejemnica JAK-ove štipendije za literaturo, del organizacijske ekipe festivala Lezbična četrt, organizira LGBT+ literarne dogodke v Ljubljani, poučuje francoščino ter prevaja.

Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
podporna
I N F O
Š K U C
P O D P O R N A
S K U P I N A
2 0 2 5
Info center ŠKUC bo 16. 4. 2025 začel s podporno skupino namenjeno mladim (16 - 26 let), ki se soočate s težavami v duševnem zdravju. Podporna skupina bo ponujala varen prostor, v katerem boste lahko delili_le svoje občutke, stiske in prejele_i medsebojno podporo.
Na srečanjih bomo težave in izzive naslavljali z metodo pogovora s podporo družinske terapevtke. Podporno skupino bo vodila Inge Salmič Zajec, ki je svoje terapevtsko znanje pridobila na magistrskem študiju Zakonske in družinske študije na Teološki fakulteti ter na izpopolnjevanju s področja zakonske in družinske terapije in na različnih drugih izobraževanjih.
Inge Salmič Zajec je po osnovni izobrazbi zgodovinarka in umetnostna zgodovinarka, svoje terapevtsko znanje je pridobila na magistrskem študiju Zakonske in družinske študije na Teološki fakulteti ter na izpopolnjevanju s področja zakonske in družinske terapije. V letu 2021 in 2022 je stažirala na Študijsko raziskovalnem centru za družine v Ljubljani. Tam je kot stažistka terapevtka izvajala individualne, partnerske in družinske terapije.
Izkušnje je pridobivala na društvih in organizacijah, kjer je opravila tudi različna izobraževanja in usposabljanja (Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja, Društvo Vita za pomoč po nezgodni poškodbi glave, Društvo za inkluzijo, Društvo Snaga žene, Center Janeza Levca). Ima opravljen strokovni izpit iz socialnega varstva. Njen osnovni način in pristop dela je po modelu relacijsko družinske terapije.
Zaželena je udeležba na vseh srečanjih. Udeležba je brezplačna.
Srečanja se bodo pričela 16. 4. 2025 in se nadaljevala 10 tednov. Srečanja bodo potekala ob sredah ob 18.00.
Prijave se zbirajo do 14. 4. 2025. Prijavnica je na voljo tukaj: https://forms.gle/K5NMrJHPSYGyHe98A
Projekt omogoča: Mestna občina Ljubljana, Oddelek za mladino
preberite več
Literarni glasovi s3e4
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 10
S3E4 Podkast in čajanka z vešo:
Katarina Šeme - Sumatra in Iz Jame
Knjižna veša Tanja Matijašević, se je tokrat zapodila v stripe in v goste povabila čudovito Katarino Šeme. Pogovarjali sta se o njeni striparski poti, preverili kako plastičen kozarček reagira na vroč čaj in se spustili v svet pod zemljo in v svet obkrožen z morjem. Tudi v jezikovnih vozlih sta se zapletli v zanimive izraze.

Asocicacije: od knjige do poplav in civilne zaščite do kužike Cho, @antikat_motion @anikat_comics in skupna prijateljica Polona.
Časovni stroj: Katarina je svojim sovrtčarskim prjatučkom risala medvedke in to je njen origin story, malo pa so njeni knjižni začetki povezanimi tudi s tem, da je njena sestra Marija zavrnila sodelovanje skupno za skupno knjigo (ko sta bilo v osnovki), vmes boste slišali še moje opravičilo Karolini Umetnini in kaj je bilo potrebno založbi VigeVageKnjige poslati na razpis za izdajo prvenca Sumatra;
Jezikovni vozli: kložje, kukrle, zuofen, đalan đalan.
Leksikon: najljubša jed, katere 3 stvari bi vzela s seboj na rezidenco?
Degustacija: Sumatra: pogovor med protagnistko in njeno sostanovalko; Iz Jame: začetek reševalne akcije; s Katarino se preiskusiva v igri vlog :)
Knjižna priporočila : Katarina Goboč Čeh - Nihče nikogar ne spozna, Hubert & Zanzim - Moška koža;

Katarina Šeme (1993) je ilustratorka in 2D računalniška animatorka, dela pa tudi kot grafična oblikovalka. Leta 2017 je na ljubljanski ALUO diplomirala iz vizualnih komunikacij. Kot grafična oblikovalka je delala v Sloveniji, na Cipru in v Belgiji. Štipendija ji je omogočila leto študija tradicionalnih umetnosti in kulture v Indoneziji, ki je služilo kot navdih za njen prvi risoroman Sumatra - Leto na tropskem otoku (2022). Katarina pa je tudi jamarka in je sodelovala pri reševanju ponesrečene jamarke iz Vranjedolske jame aprila 2023, o čemer govori njen drugi risoroman Iz jame (2024). Živi in dela v Ljubljani. V zadnjih letih veliko svojega prostega časa posveča tudi treniranju svoje psičke, ki je lansko leto že uspešno opravila izpit za reševalnega psa in se uvrstila v osrednjeslovensko enoto za reševanje in iskanje pogrešanih oseb.
Sumatra : leto na tropskem otoku . Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2022. Iz jame. Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2024.

Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman

preberite več
kultura zame
K U L T U R A
J E
T U D I
Z A M E
V letu 2024 sta Zavod Omrežje in društvo Škuc izvajala projekt Kultura je tudi zame.

Namen projekta je bil, da se mladi seznanijo s kulturnimi ustanovami v Ljubljani na njim prilagojen način, se ustvarjalno izražajo ter seznanijo s prostori in umetniškimi mediji, ki jih še ne poznajo. Tekom projekta smo opolnomočili ranljive skupine in jim ponuditi obisk kulturnih institucij in delavnice, saj verjamemo, da so kulturni prostori namenjeni vsem.

Srečanja so potekala v obliki delavnice ali obiska galerije ter pogovora o videnem. Pri razstavah, ki smo jih obiskali smo si vedno vzeli čas in ogled prilagodili mladim, na voljo smo bili za širšo razlago in odgovore na vprašanja. Prav tako smo na delavnicah uporabljali različne tehnike in materiale, s pomočjo katerih so mladi lahko izrazili občutke in vtise, ki so jih dobili ob ogledu razstave.

V projekt smo vključili mlade s posebnimi potrebami, z zelo različnimi oviranostmi. Sodelovali smo s Centrom Janeza Levca in na ta način v projekt vključili zelo različne mlade. Prav tako smo v projektu sodelovali z mladimi s težavami v duševnem zdravju, skupino mladih, ki se aktivno vključujejo v pogovorno podporno skupino, ki poteka v Info centru Škuc.
Udeleženci so se spoznali z interaktivnimi razstavami, novimi mediji in z nekonvencionalnimi načini izražanja. Ogledali smo si razstave v galeriji Kresija, v Zgodovinskem atriju Mestne hiše Ljubljana, v galeriji Škuc, delavnice pa so izvajale Maša Cvar, Nevena Aleksovski, Nina Pernat, Tamara Mihalič, Inge S. Zajec in Laura Fajfar.
projekt je sofinancirala Mestna občina Ljubljana.
preberite več
N I
N A M
V S E E N
P O D C A S T
Poslušate lahko naslednje podcaste:
o endomitrozi: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Endometrioza-e23osn0
Bistro pri lačnem študentu: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Bistro-pri-lanem-tudentu-e1vdl0j
38. Festival LGBT filma: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/38--festival-LGBT-filma-e1rpdco
Svetovni dan duševnega zdravja: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Svetovni-dan-duevnega-zdravja-e1p5hs9
Zvok mladosti: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Zvok-mladosti--osrednji-dogodek-ob-Evropskem-letu-mladih-2022-e1jevv2
Mladi in politična participacija: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Mladi-in-politina-participacija-e1heb18
Perkarno delo: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Prekarno-delo-e1fq1lm
o prostovoljstvu : https://anchor.fm/dashboard/episode/e13pgpi
o Paradi ponosa: https://anchor.fm/dashboard/episode/e13ilq5
o kulturi avtonomnih prostorov: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Stanovanjska problematika: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Stanovanjska-problematika-e1doq9k
o lažnih novicah : https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
EVS prostovoljec v Berlinu: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Življenje z manj odpadki: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Mladi in duševno zdravje: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
preberite več
Skupaj-obvladujemo-hiv-stigmo-cover
S K U P A J
O B V L A D U J E M O
H I V
S T I G M O
Objavljamo novo knjižico z naslovom Skupaj obvladujemo hiv stigmo , ki je nastala z izmenjavo vidikov ljudi s hivom in zdravstvenih delavcev na stigmo povezano s hivom, z namenom da bi se stvari izboljšale.

Knjižica je bila sofinancirana s sredstvi Ministrstva za zdravje.
preberite več
ŠKUC-ZBORNIK končen-naslovnica 1
Z B O R N I K
I N F O R M I R A N J E
M L A D I H
Pri Društvu ŠKUC je izšel zbornik »Primeri dobrih praks s področja informiranja mladih v Sloveniji«. V zborniku lahko najdete dobre prakse s področja informiranja mladih, si preberete zakaj je informiranje mladih pomembno ter kaj vse se na področju informiranja mladih dogaja v Sloveniji. Zbornik je nastal v okviru Ljubljanske mreže info točk, ki se ukvarja z informiranjem mladih v Ljubljani. link do zbornika je tukaj: http://www.lmit.org/wp-content/uploads/2021/01/SKUC-ZBORNIK.pdf Zbornik je financiral Urad za mladino MOL.
preberite več
2020-Knjiznica-1-15.5.2020  2
L E Z B I Č N A
K N J I Ž N I C A
I N
A R H I V
LEZBIČNA (LGBT+) KNJIŽNICA IN ARHIV vsak četrtek in petek, med 15.00 in 19.00, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, (julij, avgust zaprto) Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv , projekt Lezbične sekcije Škuc-LL , zaobjema delovanje specializirane knjižnice in arhiva, ki sta namenjena lezbičnim in gejevskim študijam (LGBT), študijam spolov in seksualnosti, človekovim pravicam in razvoju GLBT+ skupnosti in gibanja v Sloveniji. Je edina tovrstna specializirana zbirka v Sloveniji ter v širši regiji in je v teku let postala referenčna, saj pokriva področje, s katerim se sistematično ne ukvarja nobena druga splošno izobraževalna ali specializirana knjižnica ali ustanova v Republiki Sloveniji. Neprekinjeno deluje od maja 2001. Zbirka Knjižnice zaobjema preko 6000 bibliografskih enot (klasično knjižno gradivo, avdio in vizualno gradivo), ki se deli na strokovno literaturo (teorija); pravne dokumente EU in R Slovenije (zakoni in predpisi na področju GLBT); priročnike za varstvo človekovih pravic; slovensko leposlovje (poezija, proza); tuje in prevodno leposlovje (poezija, proza); periodiko (revije, serije); poljudno gradivo (stripi, vodiči); avdio-vizualno gradivo (zvočni zapisi, VHS, DVD, fotografije, plakati, transparenti); dokumentarno gradivo (arhivski dokumenti); medijski arhiv; slovensko GLBT bibliografijo. Zbirka je klasificirana v skladu z osnovnimi bibliotekarskimi standardi. Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv predstavlja znotraj samega AKC Metelkova enega od členov metelkovskih knjižnic (skupaj s knjižnico Mirovnega inštituta , StripBurgerja , SCCA in Škratove čitalnice ), obsežnih kolekcij, ki v prostoru Slovenije ohranjajo in negujejo javno dostopni fond predvsem sodobnih teoretskih in umetniških zvrsti, nepogrešljivih za razvoj kritičnega mišljenja. Pripravila: Nataša Velikonja, koordinatorka Lezbične knjižnice projekt omogoča: Mestna občina Ljubljana
preberite več