Naročam se na e-novice
sophijin simpozij maj2025
S O P H I J I N
S I M P O Z I J

Sophijin simpozij: Feministični aktivizem in podpora ob travmi zaradi spolnega nasilja

Ponedeljek, 19. maja 2025, ob 18. uri v Galeriji ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana

Sodelujejo: Lepa Mlađenović, Biljana Branković, Darja Zaviršek, Zala Metlika in Mojca Dobnikar

»Čustva je treba dekolonizirati« – osvoboditi vseh tistih interpretacij, ki jih zasužnjujejo in izkoriščajo, torej osvoboditi seksizma, rasizma, nacionalizma, homofobije. V knjigi predstavljene nevrobiološke raziskave možganov potrjujejo, da v situaciji spolnega nasilja možgani delujejo tako dobro, kot le morejo, da bi se ubranili napada. Najpogosteje za to uporabijo molk. Zato avtorica utemeljuje novi model podpore travmatiziranim osebam, travmo upoštevajoči pristop, ki se osredotoča na pričevanje preživelih in na njihove potrebe, izkušnje preživelih pa osvobaja najrazličnejših psiholoških, psihoterapevtskih, psihiatričnih, medicinskih interpretacij in diagnoz.

Lepa Mlađenović, avtorica knjige, je psihologinja, feministična svetovalka za ženske s travmami zaradi moškega nasilja, aktivistka feminističnega, lezbičnega in protivojnega gibanja. Študijo je napisala na osnovi tridesetletnih izkušenj s svetovanjem ženskam s travmami zaradi spolnega nasilja, tudi posilstva v vojni. Je ena od pionirk drugega vala jugoslovanskega feminizma, znotraj katerega so se oblikovale tudi slovenske feministične skupine in v tesnem sodelovanju s pobudami iz Zagreba in Beograda začele delovati proti nasilju nad ženskami. Lepa je bila v tem gibanju od samega začetka strastna zagovornica ženske solidarnosti in pozitivnega vrednotenja ženskih izkušenj.

Biljana Branković, psihologinja, svetovalka mednarodnih teles na področju dela proti nasilju nad ženskami in otroki, članica strokovne skupine za spremljanje izvajanja Istanbulske konvencije.

Darja Zaviršek, avtorica spremne besede, je redna profesorica na Fakulteti za socialno delo, raziskovalka na področjih nasilja v družini, feministične teorije, življenja ljudi s posebnimi potrebami ter na področjih drugih perečih družbenih problemov.

Mojca Dobnikar, prevajalka knjige, feministična aktivistka in publicistka, zlasti na področju dela proti nasilju nad ženskami.

Zala Metlika, pravnica na Centru za socialno delo, na Pravni fakulteti je magistrirala na temo ukrepov prepovedi približevanja v primerih nasilja v družini skozi feministični konceptualni okvir, deluje tudi na področjih enakosti spolov in samoorganiziranih skupnosti.

Vabljeni k dejavni udeležbi!

Pogovor bo potekal v slovenščini in srbohrvaščini.

Založba SOPHIA v sodelovanju z Galerijo Škuc.