Naročam se na e-novice
BJCEM call ŠKUC web-01
P O Z I V
M L A D I M
U M E T N I K O M
M E D I T E R R A N E A
2 0
Mediterranea 20 - Bienale mladih umetnikov_ Evrope in Sredozemlja Nova Gorica/Gorica, 31. maj - 4. junij 2025

JAVNO VABILO K SODELOVANJU
Splošne informacije
BJCEM, GO25! Evropska prestolnica kulture 2025 in Društvo ŠKUC vabijo k sodelovanju na mednarodnem večdisciplinarnem dogodku Mediterranea 20 - Bienale mladih umetnikov_ Evrope in Sredozemlja , ki bo od 31. maja do 4. junija 2025 v Novi Gorici - Gorici. Na njem bo sodelovalo približno 100 evro-sredozemskih umetnikov_.
Bienale, ki se je začel leta 1985, poteka vsaki dve leti v drugem mestu na območju Sredozemlja in se osredotoča na mlade umetnike in ustvarjalce. BJCEM je mednarodna mreža s približno 50 člani in partnerji iz Evrope, Bližnjega vzhoda in Afrike, ki s svojo podporo omogočajo izvedbo dogodka in zagotavljajo udeležbo umetnikov_ z območij, ki jih zastopajo. Društvo ŠKUC je nacionalni koordinator za Slovenijo.
Cilji mednarodne mreže BJCEM so ustvarjati priložnosti za mlade_ umetnike_, ki omogočajo mobilnost, izmenjavo, medsebojno razumevanje, medkulturni dialog, sodelovanje in usposabljanje. Združenje podpira njihove ustvarjalne procese ter jih povezuje z lokalno in mednarodno stvarnostjo, da bi jim pomagalo pri osebni in poklicni rasti.
BJCEM je trdno prepričan o vlogi, ki jo imata umetnost in kultura v družbi, saj omogočata odkrivanje in učenje vrednot različnih kultur, hkrati pa bogatita našo lastno. Umetnost je orodje, s katerim lahko presežemo meje in konflikte, pri čemer ni treba govoriti istega jezika, saj implicira univerzalni kod.
Razpis je namenjen vsem ustvarjalcem_ - multidisciplinarnim umetnikom_, vizualnim umetnikom_, filmskim ustvarjalcem_, piscem_, performerjem_, glasbenikom_, oblikovalcem_ in ustvarjalnim kuharjem_ in drugim ustvarjalcem_ starim od 18 do 34 let (rojenim od 1. januarja 1990). Prijavnine ni in je odprt za vse, ne glede na spol, veroizpoved, družbeno in politično prepričanje. Prijaviti se ne morejo umetniki_, ki so sodelovali_ na več kot eni prejšnjih izdaj; prednost bodo imeli_ umetniki_, ki se še nikoli niso udeležili bienala.
Izbrani_ umetniki_ bodo od 31. do 4. junija 2025 gostovali_ v Novi Gorici. V teh dneh bodo njihova dela in performansi razstavljeni na določenih prizoriščih v mestih. Razstave bodo za javnost odprte do konca junija 2025.
Rok za oddajo prijav je 31. oktober 2024, 21.00 po srednjeevropskem času. Prijave, ki bodo poslane po izteku roka, bodo samodejno zavrnjene.
Imena izbranih umetnikov_ bodo objavljena na spletni strani BJCEM ( www.bjcem.org ) najpozneje 22. novembra 2024.
Prijavo pošljite na naslov: bienale.mladih@skuc.org


1. SPOROČILO KURATORJEV

Draga telesa,
vsi skupaj smo telo.
Piševa s skupne mize v pisarni GO!25 Borderless v Novi Gorici, po najinem obisku na terenu, pred prvim srečanjem z lokalnimi novinarji in pred začetkom objave razpisa.
Na priloženi fotografiji javni napis v treh jezikih, slovenščini, italijanščini in angleščini, sporoča ime gradbenega območja s tremi različnimi izrazi za njegovo „identiteto“: TRG EVROPE, PIAZZA TRANSALPINA in BORDERLESS SQUARE. Obe mesti - Nova Gorica in Gorica - si delita floro in favno, zgodovinsko mejo in številne kulturne plasti, kar materializira krovno besedno zvezo GO!2025 "brez meja". Iz enega mestnega središča v drugega se lahko sprehodimo v dobesedno 5 do 10 minutah . Ta bližina bo začasno zagotovila okolje za nastanek sodobne umetniške mikroskupnosti, ki bo sodelovala z lokalnim prebivalstvom z vsemi njegovimi zapleti in prikupnostmi.
Imela sva priložnost videti, da bodo novi urbani razvoji in načrtovanje mest že vplivali in oblikovali naš razstavni zemljevid in koledar dogodkov. Zato vabiva telesa k interakciji s kontekstualno postavljenimi lokacijami, ki vključujejo sodobna vprašanja o naših povezavah, ločitvah in mejah.
Eden od izzivov izvedbe bienala mladih umetnikov_ znotraj evropskih meja ob sredozemskem fokusu pomeni izrisati kolektivni portret novih generacij mladih umetnikov_. Ta tradicija je starejša od mnogih uveljavljenih bienalov in bo svojo 20. izdajo praznovala na geografsko relevantni točki brezmejnosti.
Razočarani, a z upanjem pod krinko brezmejnosti verjamemo, da so zbiranje, združevanje in mnogoterost teles kontekstualno pomembni za današnja trenja. Prinašanje mladih praks v mesta, ki so naseljena s starejšimi, a mladostno aktivirana, je v trenutnem političnem ozračju priložnost, da se o problemih in rešitvah prihodnosti pogovarjamo odprto, mednarodno, medgeneracijsko, skupnostno in skrbno.
Vljudno vas vabiva k razmisleku o sodobnih umetniških praksah, ki ponujajo rešitve med mejami:
„Našo bienalno izdajo uokvirjamo s preprosto formulacijo treh stavkov o tem, kaj se nam zdi pomembno za povezovanje bitij. Trije ključni F-ji (Forums, Forms, Food — Forumi, Oblike, Hrana) in njihovi pridevniki se nanašajo na današnjo sodobno umetnost. Vsi se delijo in izmenjujejo na horizontalnih ravneh:
Forum (critici) - (umetniške) oblike - (Ustvarjalna) hrana
Poudarjamo lahke oblike materialnosti v odnosu do eterične narave, ki nas obdaja. To nas navdihuje, da skupaj obravnavamo prihodnostne oblike umetniškega izražanja in skrbno premislimo, kaj prihaja v to okolje, pri čemer smo pozorni na izraz „odpad“ v povezavi s snovanjem razstav in razstavljalnih tehnik.
Sprašujemo se, kaj je enkratno med različnimi mejami? Kaj se zgodi, ko prestopite mejo, in kdo določa njihov položaj? Katere lahko izpustimo in kje lahko postavimo svoje? Soočeni s fizičnimi mejami, vendar odgovorni za svoje lastne.
Iščemo tiste, ki sanjajo, eksperimentirajo, tvegajo in tiste, ki iščejo pripadnost in povezave , ne pa samooklicanih subjektov s takojšnjim pričakovanjem izmenjave, blagovnih znamk in mreženja.
Vabljeni, da 31. maja 2025 v Novi Gorici in Gorici skupaj z nami rušite mejnike in postavite svoje meje!"
2. PODROBNEJŠE USMERITVE

Pošljite svoj portfolio.
Vključitev konkretnega predloga projekta ni obvezna, a je dobrodošla, če ga želite predstaviti.
Zanima nas:


Raziskovanje pojma brezmejnosti s preučevanjem povezav in meja.


Sodelovanje z drugimi pri gradnji začasne mikroskupnosti sodobne umetnosti.


Delo z eno od treh ključnih tem: kritični forumi, umetniške oblike in ustvarjalna hrana.


Spodbujanje dialoga na mednarodni, medgeneracijski in skupnostni ravni.


Kritično preučevanje in premislek o pomenu meja, pri čemer se osredotočajte na to, katere je mogoče zavreči in kje je treba (osebne) meje ohraniti.


Poudarjanje nekonformnosti, prevzemanje tveganja in eksperimentiranja v lastni umetniški praksi.


Uporaba etičnih in okoljsko trajnostnih metod pri ustvarjanju in razstavljanju umetnosti.


Spodbujanje odprtega, skrbnega in premišljenega sodelovanje z ljudmi in okoljem.


3. NAČINI SODELOVANJA
Umetniki_, ki se želijo prijaviti, morajo poslati:
- V angleškem jeziku pravilno izpolnjen in podpisan prijavni obrazec; - portfolio; - življenjepis;
v kolikor želite predstaviti projekt, sledite navodilom za posamezne discipline:
Uporabne umetnosti: PDF, ki vključuje do 3 projekte ter vključuje 3D skice in digitalno gradivo.
Kuharske prakse in užitna umetnost: Predlagani meni, sestavine in kratek povzetek postopka kuhanja. Navedite povezave in sklicevanja na lokalne kuhinje.
Film: Kratek opis (300 besed) in video dostopen prek povezave na Vimeo ali WeTransfer z delujočim geslom in omogočeno možnostjo prenosa.
Literarna stvaritev: Če je besedilo zaključeno, ga pošljite v obliki dokumenta Word. Če gre za delo v nastajanju, pošljite osnutek z glavnim konceptom v obliki dokumenta Word.
Glasba: Demo mp3 prek Wetransferja; če so na voljo besedila, priložite Word doc.
Participativne prakse, socialni prostor in relacijska umetnost: Opišite kontekst in pogoje v okvirnem predlogu z dejanji in koraki akcij. Pošljite v obliki dokumenta Word.
Performans in uprizoritvene umetnosti: Posredujte v obliki dokumentacije (zmontirane v dolžini največ 5 minut) s seznamom nastopajočih umetnic_. Za delo v nastajanju vključite fotografije procesa, risbe, skice, seznam nastopajočih umetnic_ in scenarij (če obstaja). Uporabite Vimeo ali WeTransfer.
Transdisciplinarne pozicije: Prosimo, da se odločite na praktični podlagi, predstavite nekaj raziskovalnega gradiva in navedite svoja metodološka vprašanja v obliki dokumenta Word.
Vizualna umetnost: Umetniški portfolio s poudarkom na nedavnih projektih in po potrebi predlog v obliki PDF ali Word dokumenta.
Vse besedilno gradivo je treba deliti v obliki Wordovih dokumentov. Vsa video gradiva je potrebno deliti kot povezave na Vimeo ali WeTransfer z vsemi potrebnimi gesli in možnostmi prenosa. Vse fotografije morajo biti v dobri ločljivosti (največ 10 MB), zbrane v formatu PDF ali deljene na disku Google.
POMEMBNE DODATNE INFORMACIJE Kandidature je treba poslati do 22. oktobra 2024 neposredno članu/partnerju BJCEM, kot je navedeno spodaj. Kandidature je treba poslati izključno v elektronski obliki (po elektronski pošti, WeTransferju, mapah Dropbox itd.).
V predmetu elektronskega sporočila mora biti jasno navedeno: ime in priimek prijavitelja, disciplina, mesto/regija/država.
Upoštevajte, da bo vsak član BJCEM izbral število produkcij in disciplin, ki jih določi mreža na podlagi svoje proračunske razpoložljivosti
4. IZBIRNI POSTOPKI
Izbor udeležencev_ bodo opravile lokalne in nacionalne žirije strokovnjakov z različnih področij. Vsaka žirija bo v sodelovanju z dvema mednarodnima kuratorjema izbrala umetnike na podlagi predloženih dosjejev. Odločitve vsake žirije so dokončne in niso predmet pritožbe, dokumentirane pa bodo v poročilu. Kakovost dela in upoštevanje smernic bosta osnovni merili za izbor.
5. SPREJEMANJE PRAVIL
Predstavitev kandidature samodejno pomeni popolno sprejetje teh pravil in odobritev reprodukcije slik, vizualnih in video posnetkov izbranih del v komunikacijskem in promocijskem gradivu, povezanem s prireditvijo ali umetnicami_.
Vsak izbran_ umetnik_ se zaveže, da bo na voljo za sodelovanje na bienalu mladih umetnikov_ Mediterranea 20 od 31. maja do 4. junija 2025.
6. OBVEZNOSTI ORGANIZATORJEV
Mreža BJCEM in lokalni organizatorji bodo poskrbeli za sodelovanje umetnikov__:
Izbrani_ umetniki_ bodo prejele bruto honorar v višini 250 EUR na produkcijo, ki ga bodo na podlagi svojih notranjih pravil neposredno dodelili člani in partnerji mreže BJCEM.
Zagotovljeno bo povratno potovanje iz mesta, navedenega v prijavi kot mesto bivanja, in nazaj.
Umetniki__ bodo nastanjeni_ v dvoposteljnih sobah (enoposteljne sobe ne bodo zagotovljene).
Zagotovljeni bodo prehrana, zavarovanje umetniških del in postavitev.
7. PRAVICE ORGANIZATORJEV
Udeleženci_ se strinjajo, da ima BJCEM neizključno pravico do objave in razmnoževanja slik, videoposnetkov besedil in drugih oblik dokumentacije izbranih umetnikov_ in umetniških del samo za promocijsko in nekomercialno uporabo. Ta produkcija bo promovirana pod logotipom Bienala mladih umetnikov_ Mediterranea 20.
Z izpolnitvijo obrazca za sodelovanje vsak_ umetnik_ dovoljuje uporabo svoje podobe/glasa in razmnoževanje rezultatov svojega raziskovanja za promocijske namene in dejavnosti razširjanja.
8. VARSTVO PODATKOV
Z oddajo te prijave soglašate z zbiranjem, obdelavo in hrambo vaših osebnih podatkov za namen ocenjevanja vaše upravičenosti do sodelovanja v projektu. Vaši podatki bodo obravnavani zaupno in v skladu s Splošno uredbo o varstvu podatkov (GDPR).
Za to objavo velja zakonodaja države, v kateri umetniki_ pošljejo svojo prijavo.
Za splošna vprašanja pišite na naslov: bjcem.aisbl@gmail.com
preberite več
prezivetje in smrt sophia
S O P H I J I N
S I M P O Z I J
PREŽIVETJE IN SMRT V GAZI
Ponedeljek, 14. 10. 2024, ob 19. uri, Galerija ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Pogovor s pisateljem Ahmedom Masoudom in bralna uprizoritev gledališke igre Izdelovalka mrtvaških prtov
Ahmed Masoud je odraščal v Gazi, kjer je še vedno del njegove družine. V Angliji je doktoriral iz angleške književnosti in soustanovil gledališko-plesno skupino ljudskega plesa dabke Al Zaytouna. S svojimi deli utira pot palestinskim zgodbam, želji ljudi po dostojanstvu in osvoboditvi iz okov okupacije in rasizma. Njegov opus zajema romana Vanished in Come What May ter številne gledališke in radijske igre, med njimi The Shroud Maker , Izdelovalka mrtvaških prtov , ki je njegovo prvo prevedeno delo v slovenščini in je bilo nedavno objavljeno v reviji Borec skupaj z obsežnim analitičnim sklopom o okupaciji Palestine in s pričevanjskimi zapisi. O pisateljevem literarnem opusu, življenju v okupirani Gazi in kako je biti palestinski pisatelj na Zahodu danes, predvsem pa o možnih oblikah upora in solidarnosti, se bo s pisateljem pogovarjala Kristina Božič , prevajalka igre Izdelovalka mrtvaških prtov . Odlomke bosta bralno uprizorila gledališka umetnika Slovenskega mladinskega gledališča Draga Potočnjak in Ivan Peternelj .
Prireditev je del pisateljevega gostovanja v Sloveniji in Italiji Iz Gaze za Palestino ter Sophijinega simpozija, ki poteka ob podpori Javne agencije za knjigo RS.
Vabljeni k dejavni udeležbi!

Organizator: Založba SOPHIA v sodelovanju z Galerijo ŠKUC in Gibanjem za pravice Palestincev.
preberite več
druge koze performans
D R U G E
K O Ž E
P E R F O R M A N S
Druge kože: modna revija
Torek, 15. 10. 2024, ob 19. uri, Galerija ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
DISKOlektiv vas oplemeniten z nagrado Zlata strela za delo z občinstvom ter z nagrado Ksenije Hribar za izviren pristop in prakso na področju sodobne plesne umetnosti vabi na dogodek umetniške prakse.
Koža je zemljevid dotikov. Druge kože so drugačni zemljevidi dotikov. So vstop v svet, kjer je dotik oder, pa tudi koreograf in še oblačilo zraven. Z vami bosta uporabljajoč zemljevide po takem odru in koreografiji ter oblačilih plesala DISKOlektiv in Barbara Novak.
"Performans nas ne poziva le k dotikanju (sebe, drugih, tal, zraka), ampak tudi k drugačnim načinom gledanja. To počenja v dveh smislih, »konkretnem« (gledanje z očmi) in »abstraktnem« (gledanje kot pasivna telesna dispozicija)" pravi Jaka Bombač v besedilu na aplavz.art
"Gibanje je umirjeno, v sozvočju, drugič v interferenci, nikoli pretirano ali odrezavo, vselej nepredvidljivo, a logično." pa pravi Metod Zupan v besedilu na neodvisni.art
Več o Drugih kožah.

Foto: Marijo Županov
Koreografija: Oblačila Oblikovanje oblačil, uprizarjanje, sokoreografija, scenografija, kostumografija, oblikovanje luči, zvok in kar je še tega: DISKOlektiv in Barbara Novak
Produkcija: idto.upri.se DIS-KO-produkcija: Svet in Principlay
S podporo Ministrstva za kulturo RS in Mestne občine Ljubljana
V sodelovanju z zavodom Bunker (Ljubljana), društvom Škuc (Ljubljana), društvom Krog (Celje), Kulturnim centrom Q (Ljubljana), Rareco (Albanella), L’Ex Asilo Filangieri (Neapelj) in P.A.R.C. – Performing Arts Research Centre (Firence), projekt Vzdolž poti in Pfefferberg Theater (Berlin), pa še Plesni centar Tala (Zagreb)
preberite več
gospa judit monodrama coverFB brez datuma
G O S P A
J U D I T
M O N O D R A M A
Gospa Judit , monodrama
sreda, 16. oktober, ob 20.00 v Galerija Škuc (v slovenskem jeziku)
torek, 29. oktober, ob 20.00 v Galeriji Škuc (premiera v angleškem jeziku)
CENA VSTOPNICE 15 €, popust za dijake, upokojence, študente 10 €, zaradi omejenega obiska predstave so priporočene rezervacije na info@skuc.org .
sobota, 27. 7. 2024, ob 22. uri, premiera, Festival Dobimo se pred Škucem, Galerija Škuc, Ljubljana.
nedelja, 28. 7. 2024, ob 19. uri, Festival Dobimo se pred Škucem, Galerija Škuc, Ljubljana.
torek, 3. 9. 2024, ob 20.00, Galerija Škuc
Ivan Cankar Gospa Judit
Monodrama, ŠKUC gledališče
Avtorica priredbe in strokovna sodelavka Tatjana Doma Režiser in scenograf Alen Jelen Kostumograf Claudi Sovrè Lektor Martin Vrtačnik Prevajalka v angleščino Ana Bohte Lektorica za angleški jezik Arven Sakti Kralj
Igra
Gospa Judit Gaja Višnar
Roman, novelo ali satirično povest, kot besedilo Gospa Judit žanrsko označujejo različni literarni zgodovinarji, je Ivan Cankar začel pisati leta 1903, izšla pa je leta 1904 kot odgovor na uničujoče in zavrnilne kritike njegovega romana Hiša Marije Pomočnice , ki je izšel leta 1903. V delu Gospa Judit je Cankar odkrito kritiziral zlagano meščansko družbo in moralo svojega časa ter z Judit vzpostavil nov lik ženske v slovenski literaturi – etično pozitiven ženski lik. Cankar v vseh svojih delih, tudi v Gospe Judit , prepleta in razvija dva tematska nastavka: hrepenenje in socialnopolitično tematiko. Tokratna odrska priredba se osredotoča na Juditino hrepenenje in njeno iskanje ljubezni, ki sta gonilo celotnega dogajanja. Judit je edinka, ki je odrasla brez materine ljubezni, izhaja iz intelektualnega okolja, njen oče je učitelj, sama je izobražena, starejši mož pa jo vpelje v družbeno elito. Zelo mlada stopi v zakon brez ljubezni, nezvestega moža prezira, do njega čuti gnus. Tako kot pred njo Ema Bovary in Ana Karenina se tudi Judit ne boji pretrgati vezi zlaganega meščanskega zakona, da bi lahko sledila zahtevam srca. Judit hrepeni po čisti ljubezni, išče jo v različnih moških, ki pa niso dovolj močni, da bi ji ljubezen vračali in tako omogočili, da bi prenehala hrepeneti po njej. Judit je v iskanju ljubezni in hrepenenju popolnoma sodobna junakinja, ki ne pristaja na kompromise, polovičarstvo in zlagane odnose. Ne podreja se pričakovanjem in zahtevam družbe, temveč se poda na samotno pot iskanja ljubezenskega ideala, kar jo pripelje do resignacije in razočaranja. Ali je prava, čista ljubezen med dvema človeškima bitjema, upoštevajoč zahteve družbe, sploh mogoča?

Ivan Cankar Madam Judit
Monodrama, ŠKUC theater
Adapted by Expert Consultant: Tatjana Doma Director and Production Designer: Alen Jelen Costume Designer: Claudi Sovrè Reader: Martin Vrtačnik English Translation: Ana Bohte English Language Consultant: Arven Šakti Kralj
Starring: Madam Judit: Gaja Višnar
In 1903, Ivan Cankar started writing his Madam Judit , a novel or a satirical story, as literary historians describe this work. Published in 1904, it was a response to all the destructive and negative criticism of his previous novel The Ward of Our Lady of Mercy , which had been released a year earlier. In Madam Judit , he openly criticized the phoney bourgeois society and the morals of the time, and introduced a new character to Slovenian literature – an ethically positive character.
In all his works, Madam Judit included, Cankar intertwines and develops two thematic aspects: the longing and the socio-political part. This theater adaptation deals mainly with Judit’s longing and her search for love, two powerful drives of the story. Judit, an only child, bereft of motherly love, stems from an intellectual background. As her father is a teacher, she is well-read and is introduced into high society by her ageing husband. Having entered a loveless marriage at a very young age, she despises her unfaithful husband, moreover, she is disgusted by him. Much like Ema Bovary and Anna Karenina before her, Judit is not afraid to sever all the constraints of a sham marriage and follow her heart. Still pining for pure love, she seeks it in many men, but they turn out too weak to be able to reciprocate this love. So, she keeps yearning ... In her longing and search for love, Judit is quite a modern character, not submitting to compromise, futile or untrue relationships. She does not bow to the expectations of society, but bravely embarks on the lonely path towards her ideal of love, only to end up in resignation and disappointment. Is real, pure love between two people even possible when all of society's demands are taken into account?
Predstavo sta finančno podprla Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana


preberite več
packarije-november-dec-2024 FB cover 1200x628
Š K U C O V E
P A C K A R I J E
J E S E N
2 0 2 4
brezplačne gledališke predstave, ustvarjalne delavnice in pravljična druženja za otroke
vsako soboto med 9. novembrom in 14. decembrom 2024, ob 10. uri dopoldne v Galeriji Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
Brezplačne vstopnice lahko rezervirate vsak dan med 12. in 18. uro preko telefona
01 421 31 42 ali e-pošte info@skuc.org.

P R O G R A M
sobota, 9. november 2024, ob 10:00
ZAČARANA SKRINJA , glasbeno-lutkovna predstava v izvedbi dijakinj_ov 3. letnika SVŠGUGL 2+, 30'
Mentorice: Petra Županič (izdelava lutk in scene), Katarina Virant Iršič (glasbena oprema), Sonja Kononenko (režija in animacija) in Lili Epih (delo z besedilom)
Pavliha in Marjeta živita skromno, a Pavliha je prepričan, da bo našel zakopan zaklad. In res, nekega dne odkoplje staro skrinjo....Oba ne moreta verjeti svojim očem....a skrinja skriva posebno skrivnost... Pridite in si oglejte predstavo...pa boste izvedeli kaj sta odkrila naša junaka, Pavliha in njegova ženka Marjeta.
Po predstavi sledijo ustvarjalne delavnice pod mentorstvom dijakinj_ov SVŠGUGL.

sobota, 16. november 2024, ob 10:00
KRALJEVE URE , lutkovna predstava v izvedbi Darke Erdelji 4+, 36'
V daljnem kraljestvu živi kralj.Da bi ustavil staranje se odloči upočasnit kraljeve ure. Toda prav vsako delo v njegovem kraljestvu ima svoj točno določeni čas. Ko kralj poseže vanj povzroči veliko škodo. Medtem, ko poizkuša škodo popraviti spozna, da je čas ena izmed najbolj skrivnostnih in neulovljivih dimenzij našega življenja.
Avtorski projekt Darke Erdelji v sodelovanju z Urško Sitar Cvetko (glasba) in Polono Červek (producent, asistentka režije, kostumografka). Izdelava scene in lutk: Urban Salezinger in Mitja Ritmanič.
OBLIKE IZ SLIKE , plesna delavnica, vodi Barbara Kanc
Naše telo se lahko preoblikuje v mnogo zanimivih in enkratnih oblik. Lahko se znajdemo v okroglih, zasukanih, zvitih, zavitih, oglatih, iskrivih in popolnoma ‘odbitih’ oblikah. Na plesni delavnici bomo navdih zanje iskali v slikah znanih, pa tudi manj znanih slikarjev. Videne oblike bomo preslikali na telo in jih poljubno sestavljali in razstavljali v novo domišljijsko plesno zgodbo.

sobota, 23. november 2024, ob 10:00
ZMAJEVA REKA , predstava v izvedbi Alje Bulič 3+, 30'
Pripovedovalka Zgodbarka otroke popelje k reki, kjer bivajo pravi zmaji in resnične čarovnice. Zmaji so dobri za človeštvo, saj pohrustajo vse slabe stvari. A zdaj so izginili in našli jih bodo le tisti, ki bodo reki, ki se je znašla v težavah, priskočili na pomoč. Pri tem bodo pomagale čarovnice Vodenka, Vremenarica in stara Ukanarka, ki bodo razkrile svoje uroke, napoje in magične živali.
Po predstavi otroci, ki se prek interaktivnih gledaliških metod učijo o varovanju narave, prejmejo kamen zmajeve moči.
Avtorica in pripovedovalka: Alja Bulič, glasba: Peter Lebar, scenografija: Inti Šraj, Cristal Šraj, lutke: Zanda Priedite, oblikovanje: Sabell-Christina Fabian, produkcija: Čarovniški Blues/Zavod Gamayuna.
GOZDNE NANIZANKE , ustvarjalna delavnica, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
Na delavnici bomo obujali spomine na morske in gozdne potepe. Naplavljen les, školjke, naluknjane kamne in pisane gozdne plodove bomo spreminjali v poljubno dolge nanizanke, ki bodo okrasile naše sobe in terase.

sobota, 30. november 2024, ob 10:00
KAKI, DREVO ŽIVLJENJA , kamišibaj predstava v izvedbi Tine Zadnik 2+, 30'

sobota, 7. december 2024, ob 10:00
ZMAJ ZAKAJ , gledališka predstava v izvedbi Zlata ptica 3+, 35'
Grajska legenda s trubadurjema, maskami, lutkami in kamišibajem
Potujoča igralca - trubadurja potujeta in igrata - kot pravita: za pijačo, jedačo, pa tudi, da bi povedala zgodbe, ki jih ni še nikoli nihče slišal. Tokrat razkrijeta legendo o Zmaju Zakaju, ki je preveč razmišljal in premalo ljubil. Skupaj z gledalci se podata na pot, ki zahteva razvozlavanje ugank, odrekanje, vztrajnost in celo malo zvijačnosti. Če gre vse po sreči, pa nas Zmaj na koncu nauči, da ima beseda "zakaj" eno samo pravo nadaljevanje: "zakaj je tako lepo živeti"?
Igrata: David Logar in Marija Filimonenko, scenarij: Uršula Vratuša, scenografija in kostumi: Marija Filimonenko, Evgenija Erohina
NA OBISKU: EMA KOBAL , vodeni ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski +5, 90'

sobota, 14. december 2024, ob 10:00
O STARKI ZIMI IN NJENIH POMOČNIKIH , lutkovna predstava v izvedbi gledališča Bičikleta 3+, 30'
Starka Zima, ko so jesenski plodovi pobrani in topli puloverji sešiti, pripravlja mrzle, zasnežene, z ledom prekrite zimske dni. Dela je vsako leto zelo veliko, zato vsakih trideset dni poišče pomoč. Najprej se pri njej zglasi krojač Gruden, nato za delo poprime zidar Prosinec, zatem je na vrsti slikar Svečan in na koncu se javi še brezbrižni Sušec. A s Suščevim delom starka Zima ni več zadovoljna, zato se jezna poslovi za devet mesecev. Ravno takrat pa v deželo pokuka pomlad. Poljska pravljica in njena hudomušna, zabavna in duhovita lutkovna uprizoritev otrokom pričarata ostrino in lepoto zimskega letnega časa in prikažeta koledarski potek leta. Hkrati pa jim približata slikovita slovanska imena zimskih mesecev, ki jih nosijo pridni starkini pomočniki.
Avtor: Lucyna Krzemienicka, režija in igra: Brigita Leban, likovna podoba in lutke: Petra Prosen
RECIKLIRANI OKRASKI , ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici bomo izdelovali preproste novoletne okraske iz odpadnega materiala, ki se nam valja doma. Koščki starega kartona, rolice iz toaletnega papirja, embalaža za jajca, plastični kozarci in papirnati krožniki bodo na delavnici postali pisani, bleščeči okraski, smrečice, zvončki, snežaki in še marsikaj drugega, ki nam bo popestrilo praznične dni in okrasilo dom.

Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do naknadne spremembe programa.
Hvala vsem, ki so omogočili projekt:
Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Urad RS za mladino, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana, Mercator, Dana d.d., Druga violina, Slaščičarna pri vodnjaku, Biro center, Ciciban, Cicido in trgovina Mumino.


preberite več
Poziv prostovoljci kcq 2024 3
P O Z I V
Z A
P R O S T O V O L J C E _
K C Q
Želiš soustvarjati v skupnostnem prostoru in te zanima prostovoljstvo v ŠKUC – Kulturni center Q / klubu Tiffany in sekciji ŠKUC Magnus? Želiš pridobiti izkušnje na področju organiziranja in izvedbe kulturnih, mladinskih, izobraževalnih, klubskih in aktivističnih dogodkov? Želiš aktivno ustvarjati vsebine za LGBT+ osebe?
Vabimo te, ne glede na starost*, da se pridružiš kolektivu Društva ŠKUC in z nami soustvarjaš pester LGBT+ program v Kulturnem centru Q / klubu Tiffany.
Klub izvaja različne dogodke, ki so namenjeni LGBT+ skupnosti, med njimi pa izstopajo programski sklopi:
– družabne aktivnosti: klubski večeri, kavarniški večeri, večeri družabnih iger, skupnostni večeri;
– kulturne aktivnosti: Kabaret Tiffany, literarni dogodki, Zlate Tifanije, filmski večeri;
– mladinske aktivnosti: izobraževalne in ustvarjalne delavnice, pogovori, druženja;
– preventiva in aktivnosti s socialno tematiko: LGBT+ zdravje in dobro počutje ter različna programska sodelovanja z LGBT+ mladinskimi in kulturnimi organizacijami.
Programski cilj Kulturnega centra Q / kluba Tiffany je ustvariti varen prostor, v katerem se lahko razvija ustvarjalnost LGBT+ oseb.
DEJAVNOSTI, V KATERIH LAHKO SODELUJEŠ:
– pomoč pri tehnični izvedbi umetniških aktivnosti (luči, zvok, kostumi, …),
– pomoč pri izvedbi pogovornih aktivnosti (priprave na pogovor, moderiranje, …),
– pomoč pri urejanju in vzdrževanju prostorov in okolice,
– sodelovanje v programih sekcije ŠKUC Magnus in Društva ŠKUC,
– pomoč pri organizaciji in koordiniranju aktivnosti,
– soustvarjanje konceptov programa,
– pomoč pri pripravi in izvedbi programskih sklopov,
– pisanje prispevkov za spletno stran in družbena omrežja,
– pomoč pri tehnični izvedbi klubskih dogodkov (izvedba, garderoba, itd.).
BODOČIM PROSTOVOLJKAM_CEM NUDIMO:
– delo v okviru programov in projektov Društva ŠKUC,
– usmerjanje in podporo mentorice_ja,
– izobraževanja in nadaljnja usposabljanja,
– možnost razvijanja lastnih dogodkov, prireditev ali aktivističnih akcij,
– nove izkušnje in znanja s področja organiziranja klubskih, gledaliških, literarnih in aktivističnih dogodkov,
– prost vstop na dogodke v naši produkciji.
Vse zainteresirane prosimo, da do 27. 10. 2024 izpolnite prijavnico: PRIJAVNICA
*zaradi narave dela (večerni/nočni program), morajo biti prijavljene osebe polnoletne. Uvodno srečanje bomo izvedli v novembru. Podrobnosti Vam pošljemo po elektronskem sporočilu. Za dodatna vprašanja in informacije smo na voljo: – e-mail: kulturnicenterq@gmail.com – ali na 01 430 35 35 vsak delovni dan med 10.00 in 14.00. ŠKUC je ena najvidnejših nevladnih organizacij neprofitnega značaja kulturno umetniške produkcije v Sloveniji. Ima status društva, ki deluje v javnem interesu na področju kulture, na področju varovanja zdravja in status mladinske organizacije v javnem interesu v mladinskem sektorju. ŠKUC je članica mreže Prostovoljskih organizacij pri Slovenski filantropiji in je vpisana v register Prostovoljskih organizacij po Zakonu o prostovoljstvu .
preberite več
07 2024 COW, Katarina Jazbec, 4. 10.–31. 10. 2024 FB BANNER TXT
K A T A R I N A
J A Z B E C
S A N J A M O
S K U P A J
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_ na odprtje razstave Katarina Jazbec: Sanjamo skupaj v sklopu 30. Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti – Mesto žensk v petek, 4. 10., ob 19. uri!
4. 10. ob 18. uri: ogled razstave z umetnico Katarino Jazbec in kuratorko Ivo Kovač (v angleščini)
___________
Sanjamo skupaj 30. Mednarodni festival Mesta žensk
4. 10.–31. 10. 2024
Umetnica: Katarina Jazbec
Kuratorka: Iva Kovač
___________
Na svoji samostojni razstavi z naslovom Sanjamo skupaj mlada slovenska umetnica in filmska ustvarjalka Katarina Jazbec razkriva zapletene postopke, ki jih uporablja za vključevanje protagonistk svojih filmov (v dialog) pred kamero. Izhajajoča iz svojih štirih nedavnih filmov Kjer se nahajamo ( Our Bearings ), Pri krušni peči kleklajmo skupaj ( By the Clay Oven We Bobbin-Lace Together ), Ne morete me avtomatizirati ( You Can't Automate Me ) in Sledi kamnom, sledi kamnov ( Know Your Stones ), umetnica z ustvarjanjem prostorskih instalacij razkriva korake, ki so vodili do nastanka filmov, ter nas vabi, da se med spoznavanjem njihovih tematskih poudarkov potopimo v procese – vabljene_ smo, da sanjamo skupaj z različnimi skupnostmi. Umetnica zajema pokrajine in ljudi; od neposredne okolice njene družine in žensk v njenem domačem kraju, spolno opredeljenega dela v mednarodnih pristaniških in postindustrijskih mestih, do različnih protagonistk, ki se borijo za podnebno pravičnost, ter jih prepleta v bogato tapiserijo povezav in skupnih izkušenj. Razstava razkriva razumevanje sestrstva kot ustvarjanja sorodstva, ki presega družinski in spolni pomen besede, in kot predlaga Donna Haraway v delu Staying with the Trouble , kultivira večvrstno pravičnost.
Več o razstavi: / https://www.galerijaskuc.si/si/exhibition/we-dream-together-30th-international-festival-of-contemporary-arts-city-of-women/
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.









preberite več
tehnopolis oktober2024
T E H N O P O L I S
K L U B S K I
V E Č E R
Petek, 18. 10. 2024, ob 23. uri, Publika bar, Ljubljana.
Lepo vabljeni na naslednji dogodek gibanja Tehnopolis, ki bo v petek, 18. 10. 2024, v Publika baru, Ljubljana.
Na tokratnem dogodku bomo predstavili izid novega EP-ja »Moving Shadows«, producenta in DJ-ja LXS ter gosta iz severne Makedonije DJ FLOODER -ja. Na začeteku dogodka pa vas bo ogreval ELECTROSAURUS.
23 – 01 – ELECTROSAURUS 01 – 03 – FLOODER 03 – 05 – LXS
Vabljeni! TEHNOPOLIS TEAM

FLOODER
Legenda DJ-evskega in elektronskega podzemlja iz Skopja – Severna Makedonija. Njegovo gibalo je stremljenje k pestrosti različnih stilov glasbe in načinu njihovega podajanja skozi gramofone. Kot DJ je imel priložnost deliti plošče z imeni, kot so: Carl Cox, Richie Hawtin, Nina Kravitz, Solomun, Peggy Gou, Charlotte De Vite, Kittin, Moodymann, Ben Klock, Umek, Deetron, Valentino Kanzyani, Matthew Johnson, AME, Lehar, Franky & Sandrino, Musumeci, HEIDI, Martin Buttrich, Robert Dietz, Dan Curtin, Steve Rachmad, Christian Smith, John Selway itd. FACEBOOK INSTAGRAM SOUNDCLOUD
LXS
LXS je Damir Ademi, DJ in producent iz Celja. Svoja prva avtorska dela je izdal pri Definition of Mayhem - Nemčija, sledi glasba skladb Cardiac Arrest in Beast, nato izdaja na zahtevo Dj Rush (Kne deep) Silent Noizz Ep. Kmalu so ga povabili v špansko agencijo Trivial Musik (kasneje Cubbo) in sledili so prvi nastopi v tujini, med katerimi je bil najbolj aktiven v Španiji, Italiji, Belgiji, Ukrajini in na Hrvaškem. Aktiven član Hardass techno teama (slo), ki je vključeval dogodek Massacrate in festival Woodshock. Začenja novo ustvarjalno stran pod novim imenom - LXS in objavlja nove kreacije: (Combination research (Advent, UK), Patterns (Nizozemska), Phobiq (Italija), Sigma5 (Slo), Remm rec (Slo), Vezotonik (Slo), Tehnopolis (Slo)). Kot DJ nastopa na festivalih kot so Code (Španija), Eco festival (Slo)..., ter klubih kot so Ambasada Gavioli, K4, Pekarna, Rog, ch0, Tiffany, Subsub, Swenak. Nenazadnje se LXS pojavlja skupaj s Stanislavom Tolkachevom, Thonom Klandom in Organonom na vinilni kompilaciji "TRANS TEHNOPOLIS EXPRESS" z originalno skladbo Kompresst, ki jo je remiksiral legendarni španski tehno DJ in producent KESSELL. FACEBOOK SOUNDCLOUD INSTAGRAM BEATPORT HARDWAX

ELECTROSAURUS
Skladatelj , aranžer, DJ in producent. Svojo glasbeno pot je začel v skupini MILADOJKA. Sledijo glasbeni projekti: DARWA, CLAIR AUDIENT, CHILLI SPACE, ROTOR, AGOTELA, URBAN DANCE INSTITUTION feat. Shola Phillips, Lucy May Lubriani, QUASAR, SPACE ORCHESTRA pri založbah Abstract Reality Rec. - Los Angeles, New York, Urban Torque rec. Kidology Rec, Kinykimalinki Rec, NY Soul Rec,TRAXSOURCE RECORDS – London, Odrex music – Berlin. Pod imenom ELECTROSURUS nastopa kot DJ po več klubih in festivalih , kjer se je ob bok postavil z mnogim znanimi imeni, kot so Inigo Kennedy, Donato Dozzy, Milton Bradley, DJ Pete aka Substance, ... Ustanovitelj klubske scene TEHNOPOLIS in založbe TEHNOPOLIS MUSIC, s katerima je povezal ustvarjanje slovenskih in tujih umetnikov v Tehno, dub Tehno in Deep Tehno sceni v distribuciji TRIPLE VISION. TRIPLE VISION BANDCAMP INSTAGRAM FACEBOOK OPENSEA

Tehnopolis omogočata Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo.

preberite več
impro aktivacija okt 2024
I M P R O
A K T I V A C I J A
Impro aktivacija je sklop druženj, na katerih se bomo s pomočjo orodij in prvin improvizacijskega gledališča učile_i pripovedništva.
Srečanja bodo potekala od oktobra dalje. Prvo srečanje bo 1. 10. 2024 ob 17.00 v klubu Tiffany. Prijavite se lahko vsi, predhodne izkušnje niso potrebne. Delavnice so brezplačne. Mesta na delavnici so omejena. Prijave zbiramo na naslovu info.center@skuc.org .
Naslanjali_e se bomo na lastne izkušnje, raziskovali_e družbene teme in razmišljali_e v kakšen okvir lahko postavimo performans katerega vsebina ni vnaprej določena. Randy Dickson pravi, da moraš pri ustvarjanju impro predstave vedno pogledovati nazaj, Tanja Matijašević, vaša pedagoginja, pa pravi: »Pejmo v akcijo.«
Moč improvizacijskega gledališča je v ustvarjanju podpornega okolja v katerem vsakdo prepozna prostor za izraz. Na delavnicah se bomo srečale_i osemkrat in na koncu določile v kakšni obliki bomo predstavile_i končni produkt.
Delavnice bo vodila Tanja Matijašević v sodelovanju z drugimi improvizatorkami iz kolektiva Sile na klancu.
Tanja Matijašević je gledališka pedagoginja, improvizatorka, ki rada združuje različne umetnosti. V impro se je potopila leta 2014 (gledališče IGLU), skozi različne delavnice pa je spoznavala in krepila svoje impro veščine. Pred improm so bile lutke, ulično gledališče in ognjene umetnosti. Nekaj časa je bila članica kolektiva Improške. Trenutno pa se spogleduje s fizičnim gledališčem, drag performansom in poezijo, improvizira pa s skupino izkušenih improvizatork, ki gravitirajo v feminizem in si rečejo Sile na klancu.

Projekt podpira Urad za mladino Mestne občine Ljubljana. Projekt je nastal v sodelovanju Zavoda Omrežje in Info centra Škuc.
preberite več
Bralni klub za mlade 25102024
B R A L N I
K L U B
Z A
M L A D E
petek, 25. 10. 2024, ob 18. uri, Info center ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Vljudno vabljeni_ne na bralni klub za mlade!
Tokrat beremo knjigo Lolita Vladimirja Nabokova.
Lolita pripoveduje o prepovedani strasti glavnega junaka, sedemintridesetletnega Humberta Humberta, ki ga občutje nemira in bridek spomin na neizživeto najstniško ljubezen preženeta v Ameriko. Vendar pa tudi tam ne najde notranjega miru, prav nasprotno, usodno ga pretrese srečanje z dvanajstletno Dolores Haze, ki prebudi v njem silovit spomin na njegovo prezgodaj preminulo ljubico Annabello Leigh. Deklico preimenuje v Lolito in si izdela osvajalski načrt ...
Bralni klub je namenjen vsem mladim, ki radi berete in se o prebranih knjigah tudi pogovarjate.
Vodi ga Tadeja Pepeljnak, študentka gozdarstva. V prostem času poleg lazenja po gozdu in druženja z drevesi rada preživlja čas z dobrimi knjigami in prijatelji ter trapastimi ali poglobljenimi debatami o življenju, vesolju in sploh vsem.
Bralnega kluba se lahko udeležite, tudi če knjige niste prebrali v celoti. Na bralnem klubu namreč teme v knjigi navezujemo na lastno življenje in svoje izkušnje.
Na bralnem klubu se dobimo ob 18.00 v Škucu na Starem trgu 21.
Če se bralnega kluba udeležite več kot 5x, vam podarimo knjigo Založbe ŠKUC.
Za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo na info.center@skuc.org .

Dogodek sofinancirata Mestna občina Ljubljana in JAK.
preberite več
rez sola aktivisticnega videa 1200x628
R E Z !
P R I J A V E
REZ! - Mala šola aktivističnega videa
Lepo vabljene_i k prijavam na REZ! - Malo šolo aktivističnega videa! Rok za prijavo je do 23. 10. 2024.
REZ! je cikel brezplačnih delavnic in predavanj namenjenih mladim v okviru katerih bomo skozi medij umetniškega videa obravnavali pereče družbene problematike in pojave.
V okviru projekta se bomo veliko naučili o filmski in video produkciji, postprodukciji, scenaristiki, uporabi tehnologije, ki jo imamo na voljo (na primer mobilni telefoni) za izvedbo video dela in še marsikaj drugega. Prav tako bomo raziskovali, reflektirali in debatirali o perečih družbenih problematikah, ki se nam zdijo pomembne ter iskali najboljše načine, da, skozi medij umetniškega videa, o teh tematikah spregovorimo.
Skozi projekt bomo tako aktivno spoznali celoten proces ustvarjanja družbeno angažiranega umetniškega dela v mediju videa - od izbire teme, raziskovanja materiala vezanega na temo, snovanja vsebine in dramaturgije projekta do tehnične izvedbe projekta. Predvsem se bomo spoznavali, družili, zabavali in potrudili, da skozi svoja umetniška dela prispevamo ustvarjanju boljšega sveta.
Nastala video dela bodo objavljena na spletnih profilih projekta ter tudi predstavljena na zaključnem dogodku projekta v Galeriji Škuc.
Mentorica projekta je izkušena pedagoginja, intermedijska umetnica, videastka in režiserka Valerie Wolf Gang .
Prvo spoznavno srečanje bo v torek, 29. oktobra ob 17.30 v Info centru Škuc, za ostala srečanja se bomo dogovorili.
Število mest je omejeno, zato pohitite s prijavami. Prijave sprejemamo na e-naslov: ustvarjalno.skuc@gmail.com , do 23. 10. 2024.
Za vsa morebitna vprašanja smo na voljo na zgornjem e-naslovu.
Veselimo se druženja in ustvarjanja z vami! Se vidimo!
Projekt je nastal v sodelovanju z Zavodom Omrežje in Info centrom ŠKUC. Projekt podpira Urad za mladino MOL.
preberite več
LANA SPLET
L A N A D E L R A B I E S
P H A R M A K O N
K O L L A P S
K O N C E R T
ŠKUC KSB predstavlja
Lana Del Rabies, Pharmakon in Kollaps petek, 25. 10. 2024, ob 20h, Klub Gromka
cena vstopnice v predprodaji 15 € na dan koncerta 18 €
Vstopnice že v predprodaji na: https://www.mojekarte.si/si/lana-del-rabies-pharmakon-in-kollaps/vstopnice-1188010.html
Vabljeni v Gromko na čaščenje noiserske neuravnovešenosti in obilja decibelov. Poetično poimenovana Lana Del Rabies, ki opeva ezoterično brutalnost naše biti na tem svetu in svoj nastop spusti kot nuclear powered pošast nad nadvse deviško publiko. Pharmakon s svojim zvočnim praznovanjem čiste feralnosti in s svojim performansom prav eksplodira po celi dvorani in ljudem ni jasno, kako lahko ena oseba ustvari takšno sonično apokalipso. In seveda mednarodni noise titani Kollaps, ki se po novem bohotijo z umetniško instalacijo, ki jo hkrati uporabljajo kot tolkala, sestavljeno iz obdukcijske opreme. Kar je včasih rezal možgansko tkivo, ga sedaj zvočno. S pomočjo sintov na tenkočutno sadističnih nastavitvah, feedback loopih, odpadnim železjem ustvarijo industrial death eksekucijo z absolutno psihopatskim nastopom, kjer članom vedno, milorečeno, strga na odru. Varno in zabavno!

Lana Del Rabies death industrial/noise/goth/power electronics https://lanadelrabies.bandcamp.com/ https://www.facebook.com/LanaDelRabiesMusic https://www.instagram.com/iamlanadelrabies/ https://www.youtube.com/watch?v=b5Hrem8apTk
Pharmakon death industrial/noise/power electronics https://pharmakon.bandcamp.com/ https://www.instagram.com/pharmakon_noise/ https://pharmakon.bandcamp.com/ https://www.youtube.com/watch?v=ROpK-7vWSPc
Kollaps death industrial/noise https://kollaps-noise.bandcamp.com/ https://www.instagram.com/kollapsmusic/?hl=en https://www.facebook.com/Kollapsmusic https://www.youtube.com/watch?v=qdzLCxeIBp0
Koncert omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo.

preberite več
FB EVENT 26.10
K 4
R O Z A
D E A D
G I R L S
W A L K I N G
26. 10. 2024, ob 21.00, Klub K4
Vstopnice že v predprodaji na: https://www.mojekarte.si/si/k4-roza-dead-girls-walking/vstopnice-1190697.html
Noč čarovnic se v kripti pod Kersnikovo 4 začne že 26. oktobra! Obetajo se vam groza, strah in temačna neustavljiva strast! Dogodek, ki ga preprosto ne smete zamuditi!
Obiskovalke_ci boste od blizu spoznale_i najstrašnejša bitja domače drag scene, medtem ko bodo vaše korake na plesišču usmerjali dobri znanci_ke slovenskih kvirovskih plesišč. Dogodek pa je tudi uradna zabava mladinske konference IGLYO, ki prav tako kot naše gibanje praznuje 40 let delovanja.
Zorica (21:30) House of Kunt - Dead girls walking.
V Zorici bodo gostovale punce iz Kunterberg High, ki niso le strašne - so prave pošasti! Ko šolo preplavijo zombiji, volkodlaki in druga zloglasna bitja, se je treba znajti med krožki, izpiti in napadi nadnaravnih sil. Med spopadi, ki se vijejo po šolskih hodnikov do plesišča, vas bo na odru bodrila House of Kunt v drag šovu Dead Girls Walking. Ko bodo trupla odplesala svoj zadnji ples, se jim pridruži še ti na Roza Partiju v klubu K4.
Klub (23:00) Arena: Marino Mentalika Protein
Bar: DVMIR b2b gramma
Artwork: Iza Kunt ___________________________ KLUB K4 Kersnikova 4, Ljubljana www.klub-k4.si // www.facebook.com/klubk4 STAROSTNA OMEJITEV / AGE LIMIT: 18+

VSTOPNINA / ENTRANCE FEE:
DRAG SHOW ZORICA: 15€ COMBO: 20€ (Zorica + klub)
KLUB: Early bird: 10€ Regular: 12€ Door: 15€

INFO: info@klub-k4.si GARDEROBA / LOST & FOUND k4garderoba@gmail.com
preberite več
techno oldies goldies 1124
T E C H N O
O L D I E S
G O L D I E S
Petek, 1. 11. 2024, ob 23. uri, Klub K4, Ljubljana.
Stara šola se vrača, z njo pa techno, ki je takrat zvenel mistično a pomenil tudi optimističen pogled v prihodnost, ki se (še) ni zgodila.
Za krmilom lokomotive bo vinile obračal prvi oficir Dojaja, legenda Štirke, nekoč junak Propagande in dolgoletni sinonim za "kvalitat" izbor, ki se mu bosta tokrat pridružila EB King in Lazy. Prvi je bil nekdaj član eklektične techno ekipe Scienceofuse s številnimi gostovanji na Kersnikovi, danes pa je v prvi vrsti ljubitelj analognih sintetizatorjev. Lazyjev renome seže še dlje in sicer med mite devetdesetih, ko je bil skupaj z Umekom, DJ Bizzyjem in Dojajo član kruja ABsense, ki je zaslovel predvsem kot visoko funkcionalna techno založba, Lazy pa se lahko pohvali z nastopi v danes kultnih diskačih kot sta bila Palma in DC-3 Dakota.
Za klasično protiutež bo na malem flooru iz penzije vinilni hišni nabor navrgel Vuka, ki ga lahko poleg Butika tokrat ujamete še v 4ki. Žeži!
Techno floor
Lazy (ABsense) EB King (Scienceofuse) Dojaja (Consumer Recreation)
House floor
Vuka (Kvalitat)
Predprodaje ni tko da prit hitr!

KLUB K4 Kersnikova 4, Ljubljana FB: www.facebook.com/klubk4 IG: klub_k4 STAROSTNA OMEJITEV / AGE LIMIT: 18+
VSTOPNINA: 15 €
INFO: info@klub-k4.si GARDEROBA / LOST & FOUND: info@klub-k4.si
preberite več
NuovoTestamento
N U O V O
T E S T A M E N T O
K O N C E R T
Nuovo Testamento (US/IT) - darkwave/italo-disco petek, 22. 11. 2024, ob 21.00, Klub Gromka
Cena vstopnice v predprodaji 12 € in so že na voljo na https://www.mojekarte.si/si/nuovo-testamento/vstopnice-1189478.html
Predragi pristaši temačnejših, a nevarno plesnih ritmov,
poletje se poslavlja in v naša disharmonično melanholična srca je zapihal hladnejši, jesenski veter in s tem prinese naš zdaj že vsakoletni jesenski darkwave/disco ritual z Nuovo Testamento. Glasbeni kolektiv, ki je stilsko ter zvočno tako agresivno 80's, da se ob sami misli na njih v možganih prižgejo neonske luči, ki presekajo skozi gosto meglo, ki se počasi vije čez oder v naša vedno bolj zapacana pljuča. Pričarajo se spomini na čase groznih trajnih pričesk in ko so se na filmskih platnih vrteli filmi franšiz, kot so Beetlejuice, Star Wars, Ghostbusters, Dune, Alien in ... aja ... čakaj. Kakorkoli, gre za ameriško-italjansko navezo, ki kombinira darkwave in italo-disco. Mešanica, še bolj ikonična od prej omenjenih Star Wars fanov in diabetesa. Osvojili so srca, playliste ter plesišča ljudi, ki skrivajo svoje obraze za zavesami monokromatskega make-upa. Relativno novejša zasedba, a člani so se prej kalili v raznovrstnih bandih, kot so d-beat psihiči Tørsö, death rock titani Horror Vacui, Crimson Scarlet in še marsikaki drugi underground klasiki. Vrtinec udarnih sintov, ki se boleče zahakljajo v naša ušesa in tam ostanejo za veke vekov, 80's električni bobni in energična Chelsea, ki s svojo odrsko karizmo ter glasom vojaško zavzame cel oder. Pred kratkim so jih Molchat Doma nespametno povabili na turnejo in so jim za vsako, milo rečeno, ukradli show.
https://nuovotestamento.bandcamp.com/album/love-lines
https://www.youtube.com/watch?v=XeADtPcM9r8
https://www.youtube.com/watch?v=ldZPLUhXEXw https://www.instagram.com/nuovotestamento.band/?hl=en






Koncert omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo.







preberite več
klockDva
C L O C K
D V A
K O N C E R T
lock DVA – industrial/post-punk/experimental
torek, 26. 11. 2024, ob 21h, Klub Gromka cena vstopnice: 18€ v predprodaji, 22€ na dan
vstopnice že v prodaji na: https://www.mojekarte.si/si/clock-dva/vstopnice-1189541.html
'David Lynch meets Cyberpunk' Pionirji eksperimentalne industrial glasbe, ki spuščajo svoje elektro, distopične zvoke nad občo populacijo že od gospodovega 1978. Skozi svojo evolucijo so v svoj biomehanični tvor vsrkavali druge zvrsti in ustvarili retro futuristično pošast, ki nas vsrka v panično atmosfero svojih audiovizualnih koncertov. Kot da bi gledali daljno prihodnost na VHS kaseti v družbi gnijočega kadavra kiborga. Desetletja nazaj so opevali distopično prihodnost, kjer postajamo sužnji 'planned obsolescence'. V času, ko so njihova svarila postala realnost, so se po skoraj 30ih letih vrnili postarani kot najžlahtnejše vino z novimi svarili. V njihovih delih vidimo močne vtise suprematizma, dadaizma, v besedilih se kažejo temačna videnja prihodnosti, filozofske teorije projektivizma ter konektivizma. Eksperimentalen monolit, ki ga ni moč ravno pogostokrat videti. Dokler je v vašem srcu brezup, vam močno priporočamo ta dogodek!
https://www.youtube.com/watch?v=r4hefB_POv4
https://www.youtube.com/watch?v=31BjwrVl_xk https://www.youtube.com/watch?v=Sputl2yAbfQ
Koncert omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo.










preberite več
info skuc podporna skupina
I N F O
Š K U C
P O D P O R N A
S K U P I N A
Info center ŠKUC bo 3. 10. 2024 začel s podporno skupino namenjeno mladim (16 - 26 let), ki se soočate s težavami v duševnem zdravju.
Podporna skupina bo ponujala varen prostor, v katerem boste lahko delili_le svoje občutke, stiske in prejele_i medsebojno podporo.
Na srečanjih bomo težave in izzive naslavljali z metodo pogovora s podporo družinske terapevtke. Terapevtsko skupino bo vodila Inge Salmič Zajec , ki je svoje terapevtsko znanje pridobila na magistrskem študiju Zakonske in družinske študije na Teološki fakulteti ter na izpopolnjevanju s področja zakonske in družinske terapije.
Inge Salmič Zajec je po osnovni izobrazbi zgodovinarka in umetnostna zgodovinarka, svoje terapevtsko znanje je pridobila na magistrskem študiju Zakonske in družinske študije na Teološki fakulteti ter na izpopolnjevanju s področja zakonske in družinske terapije. V letu 2021 in 2022 je stažirala na Študijsko raziskovalnem centru za družine v Ljubljani. Tam je kot stažistka terapevtka izvajala individualne, partnerske in družinske terapije.
Izkušnje je pridobivala na društvih in organizacijah, kjer je opravila tudi različna izobraževanja in usposabljanja (Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja, Društvo Vita za pomoč po nezgodni poškodbi glave, Društvo za inkluzijo, Društvo Snaga žene, Center Janeza Levca).
Ima opravljen strokovni izpit iz socialnega varstva. Njen osnovni način in pristop dela je po modelu relacijsko družinske terapije.
Zaželena je udeležba na vseh srečanjih. Udeležba je brezplačna.
Srečanja se bodo pričela 3. 10. 2024 in se nadaljevala 10 tednov. Srečanja bodo potekala ob četrtkih ob 18.00.
Prijave se zbirajo do 1. 10. 2024.
Prijavnica je na voljo tukaj .

Projekt omogoča Urad za mladino MOL.
preberite več
Prisotnost skupnosti fb cover
T V O J I
S P O M I N I
Š T E J E J O
Vabljene_i k sodelovanju v sklopu projekta Prisotnost skupnosti
V sklopu projekta Prisotnost skupnosti pod okriljem Galerije Škuc, k sodelovanju vabimo mlade_i raziskovalke_ci .
Z vašo pomočjo želimo dokumentirati zgodbe in spomine, ki se navezujejo na kvir prostore . Kje ste se smejale_i? Kje jokale_i? Jezile_i? Kateri prostori so za vas bili ali so še vedno pomembni? Kaj se je tam zgodilo? Kaj zbudi te spomine?
Vabimo vas, da svoja občutja in spomine delite v obliki intervjuja oziroma v obliki, v kateri se boste počutile_i bolj prijetno in varno. V kolikor želite, boste to lahko storile_i tudi anonimno.
Hkrati vas vabimo, da projektu donirate kakršnokoli gradivo povezano s svojo zgodbo; naj bodo to slike, predmeti ali karkoli drugega, kar vas veže na vašo zgodbo.
Tekom raziskovanja želimo vzpostaviti prostor, kjer je možno deliti svoje izkušnje, specifično povezane s prostori. Cilj projekta je doseči vidnost kvir zgodb, normalizacijo naših življenj ter arhiviranje nevidnih zgodb.
Zbrane zgodbe bomo predstavile_i v spletnem projektu kjer bodo na interaktiven način vaše zgodbe v prirejeni obliki dostopne na ogled širši javnosti . S takšnim načinom želimo utrditi prisotnost kvir življenj in prostorov v našem mestu in vsem kvir osebam pokazati, da je naša skupnost močno prisotna.
Za sodelovanje pri projektu nam pišite na: kvirlab.skuc@gmail.com
Veselimo se vaših zgodb,
Mlade_i raziskovalke_ci
Nuka Horvat, Tamara Mihalič, Danko Ostojić, Monika Zupin

Kvir lab je del projekta Mladi in prihodnost LGBTQIA+skupnosti , ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
razstava plakatov lgbt gibanje M6 web
R A Z S T A V A
P L A K A T O V
L G B T +
G I B A N J A
5. 6. - 31. 12. 2024, Metelkova 6, Ljubljana.
Razstavo posvečamo Bogdanu Lešniku (1952-2024), pionirju LGBT gibanja v Sloveniji in tedanji Jugoslaviji.
Letos praznujemo 40. obletnico gibanja LGBT v Sloveniji. Aktivistični boj proti družbenemu, političnemu, kulturnemu ali ekonomskemu izključevanju gejev in lezbijk, se je začel leta 1984 s prvim Magnus festivalom.
Enakost in enakopravnost LGBT-oseb se je v Sloveniji v zadnjih letih izboljšala, k čemur je prispevalo predvsem skoraj štiridesetletno neutrudno delo številnih civilnodružbenih organizacij, skupin in posameznic_kov ter njihovih lokalnih in mednarodnih zaveznic_kov. Razširitev tega gibanja iz Ljubljane na celotno ozemlje države in tudi zunaj nje je zaznamovala težka in zapletena pot, tako z vidika sprejemanja in osveščanja družbe kot tudi zakonskih, tj. pravno-formalnih določil, ki naj bi omogočali dostojno življenje vsakemu posamezniku znotraj naše družbe.
Pričujoča razstava plakatov iz arhiva društva ŠKUC je le del celoletnega dogajanja obeležitve, ki ga pripravljamo v Društvu ŠKUC, Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Mestnem muzeju Ljubljana (MGML) in drugih LGBT+ organizacijah. Razstavljeni plakati bodisi predstavljajo ključne mejnike v prvih letih gibanja (Festival Magnus – homoseksualnost in kultura, izid prve številke Revolverja, prvi slovenski lezbični film, …) ali pa s svojo formo in sporočilno vrednostjo predstavljajo druge ključne premike aktivističnega gibanja skupnosti (Roza klub pozdravlja prihod svetega očeta, Varno v meni, Vse ljubezni so enako lepe, …).
Plakati:
Dnevi gay in lezbičnega filma (1992) - Od 6. do 13. decembra potekajo Osmi dnevi gay in lezbičnega filma. Filmske projekcije potekajo v Kapelici na Kersnikovi 4 v Ljubljani.
Plushivisti – skupina za samopomoč (2005) - od leta 2005 delujoča anonimna skupina za samopomoč (s prvotnim imenom Mercury), namenjena s HIV-om okuženim moškim, ki imajo spolne odnose z moškimi. Za vizualno podobo izberejo poslikave Keitha Haringa, umetnika in AIDS aktivista.
Revolver (1990) - revija za kulturna in politična vprašanja (s homoerotičnim nabojem). Plakat z naslovnico prve številke Revolverja, revije Roza kluba, ki je izhajala med leti 1990 in 1997, štirikrat letno, in je prinašala članke na tematiko istospolne usmerjenosti.
10. konferenca mednarodnega združenja lezbijk in gejev (ILGA) (1996) - plakat 10. ILGA konference za vzhodno, jugovzhodno in srednjo Evropo, ki so jo med 8. in 11. avgustom 1996 organizirali in gostili ŠKUC Roza klub, Magnus in LL.
Parada ponosa (2003) - 20. junija poteka tretja parada gejevskega in lezbičnega ponosa pod geslom "Mi drugačni, vi enakopravni", ki jo organizirajo Magnus, LL, Roza klub, Legebitra, Out in Slovenija in Libero. Parada se začne v parku Tivoli, paradniki in paradnice nato "objamejo" parlament in iz njega prikličejo predsednika DZ Boruta Pahorja.
Vse ljubezni so enako lepe … (1998) - kampanja Roza kluba proti nestrpnosti do gejev in lezbijk v obliki plakatne akcije
Varno v meni (1992) - ŠKUC, Roza Klub in Urad za mladi novembra 1992 objavijo zloženko »Spolnost in aids: Varno v meni« ter pričujoči plakat, ki ga je oblikoval Andrej Brumen-Čop. Zloženka aprila 1993 povzroči radikalno zaostrovanje homofobije z izrazitim klerikalno nacionalističnim tonom.
Pogled moškega (1992) - – Od 14. do 28. januarja v organizaciji Roza kluba v Galeriji Škuc poteka fotografska razstava "Pogled moškega". Sodelujejo Alen Kos, Boštjan Lisec, Gorazd Majaron, Marko Radovan, Mio Vesović. Organizator je Roza klub.
Derek Jerman – retrospektiva filmov (1986) - Od 9. do 14. junija poteka tretji festival Magnus 1986, z retrospektivo filmov Dereka Jarmana (Dream Machine, Sebastiane, In the shadow of the Sun, The Tempest, Tape Köln, Throbing Gristle Psychic Rally in Heaven, Jubilee, The Angelic Conversation, Caravaggio, Home Movies I and II)
Magnus – homoseksualnost in kultura (1984) - Od 23. do 29. aprila poteka v Ljubljani festival Magnus: "Homoseksualnost in kultura". Festival označuje začetek LGBT gibanja v Sloveniji, filmski del pa šteje kot 1. festival gejevskega in lezbičnega filma.
Roza klub pozdravlja prihod svetega očeta (1996) - drugi iz serije satiričnih plakatov, natisnjen maja 1996, ko se je Roza klub pridružil feminističnim skupinam, ki so protestiral proti prihodu papeža v Slovenijo. Ciklus plakatov oblikujeta Irena Woelle (oblikovalka Narobe) in Vuk Ćosić (Post Deadline Productions), prvi v seriji je bil "Roza klub pozdravlja prihod pomladi", tretji pa "Roza klub pozdravlja gradnjo slovenskih avtocest".
Varuhi meje (2002) - 9. maja se v Ljubljani, Mariboru in Celju zgodi premiera filma Varuh meje Maje Weiss. Scena ga poimenuje za prvi slovenski lezbični film.

Razstavo pripravili: pisarna društva ŠKUC in redakciji družbenih gibanj
preberite več
40 let gibanja javni poziv
R A D I
B I
S L I Š A L I
T V O J O
Z G O D B O
40. obletnica gibanja skupnosti LGBT v Sloveniji
Radi bi slišali tvojo zgodbo!
Letos praznujemo 40. obletnico gibanja LGBT v Sloveniji. Ob tej priložnosti se bo skozi leto odvilo več razstav in dogodkov, ki jih pripravljamo v Društvu ŠKUC, Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter Mestnem muzeju Ljubljana (MGML). S partnerji projekta poudarjamo pomembnost vsestranskega prepoznavanja pomena tega zgodovinskega angažmaja družbene skupine in se dotika lokalnih, nacionalnih in mednarodnih vidikov gibanja LGBT.
Zato v prvi fazi h konkretnemu sodelovanju vabimo vsakogar, ki bi si želel o omenjeni temi prispevati svojo zgodbo, predmet, spomin. Namen javnega poziva, ki je objavljen na spletni strani: https://40lgbt.si/ , je povabilo k sodelovanju za vse, ki si želijo s svojimi izkušnjami, spomini in predmeti soustvariti in dokumentirati raznolikost zgodovine LGBT skupnosti v Sloveniji. Sodelovanje bo oblikovalo bolj avtentično sliko ključnih dogodkov ter tako obogatilo našo kulturno in družbeno dediščino.
Enakost in enakopravnost LGBT-ljudi se je v Sloveniji v zadnjih 40 letih izboljšala, k čemur je prispevalo predvsem skoraj štiridesetletno neutrudno delo številnih civilnodružbenih organizacij, skupin in posameznic_kov ter njihovih lokalnih in mednarodnih zaveznic_kov. Razširitev tega gibanja iz Ljubljane na celotno ozemlje države in tudi zunaj nje je zaznamovala težka in zapletena pot, tako z vidika sprejemanja in osveščanja družbe kot tudi zakonskih, tj. pravo-formalnih določil, ki naj bi omogočali dostojno življenje vsakemu posamezniku znotraj naše družbe.
Z omenjeno institucionalno mrežo bo gibanju LGBT namenjen prepotreben prostor znotraj javnih kulturnih institucij. Na ta način želimo muzeje odpreti in nuditi prostor za predstavitev tudi tistim družbenih skupinam, ki tradicionalno delujejo izven tovrstnih ustanov oz. njihovo delovanje pogosto ni prepoznano ali beleženo, čeprav je jasno, da je njihova zapuščina sestavni del našega okolja.

Foto: Obvoznica mimo nestrpnosti. Junij 2001, Ljubljana. Foto: Brane Mozetič. Škuc LGBT digitalni arhiv 1984-2021. Hrani: Inštitut za novejšo zgodovino, Ljubljana.

Kontakti za medije:
Urša Karer, Mestni muzej Ljubljana, ursa.karer@mgml.si Jernej Škof, Društvo ŠKUC, info@skuc.org , jernej.skof@skuc.org Barbara Kolenc, Muzej sodobne in novejše zgodovine, barbara.kolenc@muzej-nz.si

preberite več
02 03 Pino utube
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 6
Tanjin zadnji letošnji gost je Pino Pograjc , študent anglistike in primerjalne književnosti na magistrski stopnji na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Rojen leta 1997, odraščal je v Kamniku, kjer je na tekmovanjih v slam poeziji prvič bral svoje pesmi pred občinstvom in nekajkrat zmagal. Leta 2022 je postal del selekcijske ekipe za Festival LGBT Filma v Ljubljani. Istega leta je založba Črna skrinjica izdala njegov pesniški prvenec Trgetanje , za katerega je dobil nagrado za najboljši literarni prvenec, ki se podeli v sklopu Slovenskega knjižnega sejma. Leta 2023 se je pridružil mednarodnemu pesniškemu projektu POT-VOT (Poezija sodobnosti – glasovi prihodnosti), s katerim bodo sodobni pesnice in pesniki obiskovali srednje šole. Njegova pesem »burleska« je bila za zbornik Rukopisi prevedena v srbščino. Lidija Dimkovska je izbor njegovih pesmi prevedla v makedonščino za platformo Blesok. Anamarija Šporčič je njegovo poezijo vključila v svoje predavanje o slovenski LGBT+ literaturi na St. Mary's College of Maryland.Dr. Borut Škodlar ga je septembra 2023 povabil kot govorca na mednarodni konferenci Contemplative Traditions and Psychotherapy , kjer je v pogovoru s z dr. Škodlarjem govoril o poeziji kot načinu osmišljanja psihotičnih izkušenj.
Podcast: https://open.spotify.com/episode/0pQKRmzrlwNL2bNJK3YPOz?si=tDQHnSSxTt-MzHPzmPnWtg

Asociacije : rdeča - olimpija in bači poljubi
Časovni stroj : kako je učiteljica slovenščine vzpodbujala Pina k pisanju, kdaj je zvedel za Braneta Mozetiča in nekaj o filmu. Veš kaj je videoteka?
Jezikovni vozli: baksuz, čš, gegice, mastić, lol
Degustacija: Izbruhek XVI, Naj nihče ne spi, Palestina, Radniškaj
Knjižna priporočila: Jericho Brown - The Tradition, Andreja Štepec - Jesenožki, Karel Hmeljak - Zategadalj, Blaž Božič: mleček, žbunje: grobovi v njem.
Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman
preberite več
N I
N A M
V S E E N
P O D C A S T
Poslušate lahko naslednje podcaste:
o endomitrozi: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Endometrioza-e23osn0
Bistro pri lačnem študentu: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Bistro-pri-lanem-tudentu-e1vdl0j
38. Festival LGBT filma: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/38--festival-LGBT-filma-e1rpdco
Svetovni dan duševnega zdravja: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Svetovni-dan-duevnega-zdravja-e1p5hs9
Zvok mladosti: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Zvok-mladosti--osrednji-dogodek-ob-Evropskem-letu-mladih-2022-e1jevv2
Mladi in politična participacija: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Mladi-in-politina-participacija-e1heb18
Perkarno delo: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Prekarno-delo-e1fq1lm
o prostovoljstvu : https://anchor.fm/dashboard/episode/e13pgpi
o Paradi ponosa: https://anchor.fm/dashboard/episode/e13ilq5
o kulturi avtonomnih prostorov: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Stanovanjska problematika: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Stanovanjska-problematika-e1doq9k
o lažnih novicah : https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
EVS prostovoljec v Berlinu: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Življenje z manj odpadki: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Mladi in duševno zdravje: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
preberite več
Skupaj-obvladujemo-hiv-stigmo-cover
S K U P A J
O B V L A D U J E M O
H I V
S T I G M O
Objavljamo novo knjižico z naslovom Skupaj obvladujemo hiv stigmo , ki je nastala z izmenjavo vidikov ljudi s hivom in zdravstvenih delavcev na stigmo povezano s hivom, z namenom da bi se stvari izboljšale.

Knjižica je bila sofinancirana s sredstvi Ministrstva za zdravje.
preberite več
ŠKUC-ZBORNIK končen-naslovnica 1
Z B O R N I K
I N F O R M I R A N J E
M L A D I H
Pri Društvu ŠKUC je izšel zbornik »Primeri dobrih praks s področja informiranja mladih v Sloveniji«. V zborniku lahko najdete dobre prakse s področja informiranja mladih, si preberete zakaj je informiranje mladih pomembno ter kaj vse se na področju informiranja mladih dogaja v Sloveniji. Zbornik je nastal v okviru Ljubljanske mreže info točk, ki se ukvarja z informiranjem mladih v Ljubljani. link do zbornika je tukaj: http://www.lmit.org/wp-content/uploads/2021/01/SKUC-ZBORNIK.pdf Zbornik je financiral Urad za mladino MOL.
preberite več
2020-Knjiznica-1-15.5.2020  2
L E Z B I Č N A
K N J I Ž N I C A
I N
A R H I V
LEZBIČNA (LGBT+) KNJIŽNICA IN ARHIV vsak četrtek in petek, med 15.00 in 19.00, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, (julij, avgust zaprto) Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv , projekt Lezbične sekcije Škuc-LL , zaobjema delovanje specializirane knjižnice in arhiva, ki sta namenjena lezbičnim in gejevskim študijam (LGBT), študijam spolov in seksualnosti, človekovim pravicam in razvoju GLBT+ skupnosti in gibanja v Sloveniji. Je edina tovrstna specializirana zbirka v Sloveniji ter v širši regiji in je v teku let postala referenčna, saj pokriva področje, s katerim se sistematično ne ukvarja nobena druga splošno izobraževalna ali specializirana knjižnica ali ustanova v Republiki Sloveniji. Neprekinjeno deluje od maja 2001. Zbirka Knjižnice zaobjema preko 6000 bibliografskih enot (klasično knjižno gradivo, avdio in vizualno gradivo), ki se deli na strokovno literaturo (teorija); pravne dokumente EU in R Slovenije (zakoni in predpisi na področju GLBT); priročnike za varstvo človekovih pravic; slovensko leposlovje (poezija, proza); tuje in prevodno leposlovje (poezija, proza); periodiko (revije, serije); poljudno gradivo (stripi, vodiči); avdio-vizualno gradivo (zvočni zapisi, VHS, DVD, fotografije, plakati, transparenti); dokumentarno gradivo (arhivski dokumenti); medijski arhiv; slovensko GLBT bibliografijo. Zbirka je klasificirana v skladu z osnovnimi bibliotekarskimi standardi. Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv predstavlja znotraj samega AKC Metelkova enega od členov metelkovskih knjižnic (skupaj s knjižnico Mirovnega inštituta , StripBurgerja , SCCA in Škratove čitalnice ), obsežnih kolekcij, ki v prostoru Slovenije ohranjajo in negujejo javno dostopni fond predvsem sodobnih teoretskih in umetniških zvrsti, nepogrešljivih za razvoj kritičnega mišljenja. Pripravila: Nataša Velikonja, koordinatorka Lezbične knjižnice projekt omogoča: Mestna občina Ljubljana
preberite več