F L E E T
O F
Y L E M
K O N C E R T
Fleet of Ylem | koncert
Petek, 21. 2. 2025, ob 20.30, Galerija Škuc, Ljubljana.
Cena vstopnice 8 €, priporočene so rezervacije na info@skuc.org
Fleet of Ylem je improvizacijska zasedba, ki jo sestavljajo izvajalka na shengu Li-chin Li iz Tajvana, violinistka in vokalistka Ana Kravanja iz Slovenije ter tolkalec in vokalist Yann Hunziker iz Švice. Trio je bil ustanovljen leta 2024 med glasbeno rezidenco La Symphonie de Ségriès v južni Franciji, kjer so trije glasbeniki našli skupno resonanco in stik v glasbi drug drugega. Na podlagi razširjenih tehnik in eksperimentalnega izvajanja Fleet of Ylem gradi okreten, dinamičen in nepredvidljiv karakter s katerim se podaja na skupno pot raziskovanja zvoka in glasbe.
Li-Chin Li – sheng (Tajvan) Yann Hunziker – bobni, zvočila, glas (Švica) Ana Kravanja – violina, pihala, zvočila, glas (Slovenija)
foto: Paul Rousteau
Li-Chin Li je solistka, skladateljica in izvajalka na tradicionalnem kitajskem glasbilu sheng. Diplomirala je iz kitajske glasbe na Tainan National University of Arts in se izobrazila na področju tradicionalne glasbe. Po diplomi je delala za prestižni orkester Hong Kong Chinese Orchestra kot izvajalka na shengu.
Li-chin je znana po svoji uporabi shenga v različnih glasbenih žanrih in v različnih oblikah umetnosti. S svojim delom raziskuje raznolikosti vlog v uprizoritvenih umetnostih. Zanima jo neznano. Zadnja leta deluje med Tajvanom in Evropo. Svoj inštrument redno raziskuje z mladimi skladatelji sodobne glasbe v Franciji, ZDA, na Tajvanu itd. Igra z evropskimi ansambli in orkestri: Cairn v Parizu, LINEA v Strasbourgu, Laponski komorni orkester na Finskem, Nacionalni kitajski orkester na Tajvanu itd. Sodeluje pri raziskovalnem in ustvarjalnem projektu "sheng! l'orgue à bouche" (2019-2026), ki ga organizira TPMC v Franciji.
https://lichinli.art/ https://www.youtube.com/@lichinli1111 Yann Hunziker , raziskovalec zvoka, svojo glasbeno dejavnost posveča tolkalom in glasu ter razvija izviren pristop skozi svoje različne projekte. Študiral je bobne na Haute École de Musique v Lausanni na oddelku za jazz in nadaljuje šolanje klasičnega petja (kontratenor) na konservatoriju v Lausanni. Pri petnajstih letih se je pridružil prvim rock zasedbam Wolf & Rhino in Zahnfleisch, s katerimi je nastopal na priznanih festivalih in prizoriščih v Švici (Fri-Son, Nox Orae, Le Romandie itd.). Danes je del več ansamblov, kot so Hors-Piste, Laure Betris, Gogo Talco, Collectif Tumulte in Ensemble Eole, hkrati pa od leta 2023 razvija svoj solo projekt, kjer združuje bobne in glas. Odprt za razlnolika umetniška sodelovanja, Yann redno sodeluje z glasbeniki, koreografi in ustvarjalci, kot so David Zambrano, Ganesh Geymeier, Clément Grin, Le Cabaret Littéraire, Ariane Laramée, Camille Mermet in združenje Fréquence Moteur. Je tudi soustvarjalec festivala Jolie Vue, letnega dogodka v St-Saphorinu, ki je od leta 2019 posvečen solo nastopom.
https://www.instagram.com/yann_hunziker https://hors-piste-music.bandcamp.com/album/hors-piste https://youtube.com/watch?v=2vw78_zQJpQ&feature=shared https://munz.bandcamp.com/album/he-would-have-said Ana Kravanja je slikarka in glasbenica, ki se posveča svobodni glasbeni improvizaciji in komponiranju ter iskanju novega, drugačnega zvoka. Njeno delo je prepoznavno po svoji subtilnosti in globokem občutku za široko zvočno pokrajino. Ustvarja avtorsko glasbo za gledališče, filme, animacije, pripovedovanje zgodb, poezijo, ples in vizualne predstave. Sodeluje s številnimi slovenskimi in tujimi glasbeniki, plesalci in vizualnimi umetniki. Ana je tretjina mednarodno uveljavljene slovenske glasbene skupine Širom, kjer igra na različne tradicionalne, klasične in lastnoročno izdelane inštrumente. Nastopili so na številnih pomembnih festivalih in mestih po Evropi. Kot pevka sodeluje tudi v triu Kačis, kontemplativnem zvočnem svetu vokalnih večglasij in strunskih prerij.
https://www.sploh.si/en/about-sploh/artists/ana-kravanja http://siromband.si/ https://www.youtube.com/watch?v=4ScEKknhqtY
Delovanje Društva ŠKUC omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.
preberite več
C H I L L I
S P A C E
V E Č E R
Chilli space večer
Petek, 12. 4. 2024, ob 20.00, Zorica // Lok4acija, Kersnikova 4, Ljubljana.
Chilli Space predstavlja izid 19. kompilacije najnovejših elektronskih zvočnih prebojev preteklega leta, ki jih bodo začilili Thon, Deadline in Dojaja.
Kljub tradiciji se Chilli Space v glasbenem izrazu neprestano transformira, prinaša fluidnost in odraža vztrajnost, prodornost in evolucijo slovenske elektronske scene.
Tokrat se bosta na Chilli Space večeru s svojimi nastopi prvič predstavila artista Thon in Deadline . Projekt Deadline je nastal leta 2015 kot odziv na poziv kompilacije Chilli Space. Prvič se je predstavil s skladbo Concede, ki je bila izbrana za izid 12. kompilacije. Zdaj pa bo prav ob predstavitvi nove kompilacije doživel tudi svoj debitantski nastop v živo.
Thon Kland, sicer techno DJ, na Chilli Space kompilaciji pod imenom Thon predstavlja lažjo oziroma bolj eksperimentalno plat svoje elektronske produkcije. Na predstavitvenem dogodku 19. izdaje bo v prvi uri improviziral v programu Ableton Live, kjer bo predstavil svoje komade in njihove izpeljave z avtorskimi zvočnimi strukturami. Nato bo nadaljeval z DJ setom, skladnim s temo dogodka. Večer bo s svojim DJ setom zaključil legenda slovenske elektronske scene – Dojaja .
Na samem dogodku boste lahko kupili tudi novo CD izdajo kompilacije.
Chilli Space 19 Mastering: NSK Studio by Iztok Turk Kurator: Marjan Crnković Izvajalci: Organon, Luka Gornik, Wichiwaka, Deadline, Space Orchestra, Miroki'i, Dojaja, Eigengrau, Electrosaurus, Thon in Marko Lük Dizajn: Enya Belak Založba: ŠKUC Ventilator
VSTOPNINE NI! Chilli Space omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo
preberite več
J A V N O
P O V A B I L O
2 0 2 5
M U Z I K A
T E A T E R
D E L A V N I C E
JAVNO POVABILO 2025
Društvo ŠKUC vabi ustvarjalke in ustvarjalce k sodelovanju pri projektih Muzika na Starem trgu , Teater v galeriji in ustvarjalnih delavnicah za otroke in mlade .
Muzika na Starem trgu in Teater v galeriji
Cikel koncertov Muzika na Starem trgu že od svojih začetkov poleg že izoblikovanih in uveljavljenih skupin, vključuje tudi mlade avtorje in izvajalce različnih glasbenih zvrsti (klasika, jazz, ambientalna, sodobna improvizirana glasba, etno, …). Prav slednje vabimo tudi v letu 2025 z javnim povabilom. V okviru cikla Muzika na Starem trgu si ŠKUC želi predstaviti nove, nekomercialne in še neuveljavljene ustvarjalce, ki bi želeli svoje delo predstaviti širši publiki v samem centru Ljubljane. Namen cikla je predstaviti raznolik program različnih glasbenih zvrsti ter zanimivih in inovativnih pristopov. V ta sklop se lahko uvrstijo tudi kombinacije različnih zvrsti umetnosti, kot je primer glasbenega performansa z igro ali glasbeno-vizualnega performansa, … Cikel koncertov Muzika na Starem trgu poteka skozi leto v Galeriji Škuc in v mesecu juliju pred Galerijo ŠKUC.
Teater v galeriji je gledališki festival, ki predstavlja aktualno gledališko produkcijo za otroke in odrasle. V letu 2025 ga bomo organizirali že dvaindvajseto leto zapored. Festival bo potekal v mesecu juliju na malem odru pred Galerijo Škuc, zahtevnejše predstave pa v prostorih galerije. Tudi v sklopu Teatra v galeriji želimo k sodelovanju privabiti nove, nekomercialne in še neuveljavljene ustvarjalce, skupine in kulturna društva, ki želijo predstaviti svojo produkcijo. ŠKUC si želi, da bi v okviru tega cikla predstavili nova dramska dela, dela mladih neuveljavljenih dramskih ustvarjalcev, ki lahko vključujejo otroške predstave, ulično gledališče, performans, body art in inovativne kombinacije gledališča z drugimi umetnostnimi zvrstmi. Pomemben dejavnik pri izboru sodelujočih bo tako tehnična izvedljivost projekta, kot umeščenost prostora v staro mestno jedro. Izmed prejetih prijav bo selektorska komisija izbrala najmanj šest umetnikov/skupin. Prijave naj vsebujejo kratko predstavitev avtorja ali avtorske skupine, predstavitev dela ter avdio, video in slikovni material. Društvo ŠKUC prejetega materiala ne vrača.
Ustvarjalne delavnice za otroke in mlade
Program Društva ŠKUC vključuje tudi ustvarjalno-izobraževalne delavnice za otroke (Škucove packarije) in mlade (Ustvarjalni ponedeljki). Enodnevne delavnice potekajo v Galeriji Škuc in Info centru čez celo leto, večdnevne delavnice pa izvajamo v času poletnih festivalov Živa književnost in Dobimo se pred Škucem. K sodelovanju vabimo ustvarjalce in ustvarjalke z različnih področij (likovna, glasbena, gledališka, literatura, sodobni mediji …). Pri izbiri bo pomembno vlogo igrala inovativnost vsebin in pristopov. Prijava naj vsebuje kratko predstavitev avtorja in predlog delavnice, trajanje in priporočljivo starost udeležencev.
Izbranim avtorjem oz. skupinam bo ŠKUC poleg honorarja omogočil tudi nadaljnje sodelovanje ter promocijo njihovega dela. Svoje prijave oddajte najpozneje do ponedeljka, 31. marca 2025, na naslov: Društvo ŠKUC, p. p. 4337, Ljubljana ali po elektronski pošti: info@skuc.org .
preberite več
Š K U C O V E
P A C K A R I J E
2 0 2 5
ŠKUCOVE PACKARIJE 2025
brezplačne gledališke predstave, ustvarjalne delavnice in pravljična druženja za otroke
vsako soboto med 18. januarjem in 22. februarjem 2025, ob 10. uri dopoldne v Galeriji Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
Brezplačne vstopnice lahko rezervirate vsak delovnik med 9. in 15. uro preko telefona01 430 35 30 ali e-pošte info@skuc.org.
P R O G R A M
sobota, 18. januar 2025, ob 10:00
ENA ZAJČJA , lutkovna predstava v izvedbi LG Zapik
2+, 35'
Vsi imamo radi domek, posebej, če je v njem toplo. Zajček ima v njem tudi mehko posteljico s pisano odejico, pa gre vendar ven v mraz, veter in sneg – da bi osličku odnesel darilo. Naslednje jutro se tudi na njegovem pragu znajde darilo. Le kdo ga je prinesel v tem vremenu? Nastopata: Urška Cvetko in Andraž Jug, režija: Jelena Sitar, likovna podoba: Igor Cvetko, glasba: Urška Cvetko Premiera: 1. december 2024
POKUKAJMO V SVET UMETNOSTI: PISANI ODTISI , vodstvo po razstavi in ustvarjalna likovna delavnica; v svet umetnosti nas bo popeljala Nevena Aleksovski
Najprej si bomo ogledali razstavne eksponate na aktualni razstavi v Galeriji Škuc. Na delavnici bomo vstopili v svet grafičnega ustvarjanja. Igrali se bomo z različnimi načini ustvarjanja odtisov, predvsem pa bomo uporabljali posebne folije za pripravo svojih izvirnih motivov iz katerih nato bodo nastale pisane grafike.
sobota, 25. januar 2025, ob 10:00
STRAH , lutkovna predstava, v izvedbi LG Tri v sodelovanju z Lutkovno skupino Bobek
3+, 35'
Kdo se boji črnega moža? Nihče – več! Kdo se boji Straha? Zakaj bi se ga bali; saj je znotraj votel, okoli ga pa nič ni. Kaj pa če to ne drži? Vsakogar je nečesa strah; tudi medveda in zajčka in mačko in miško. Rajši se vprašajmo, ali strah nosimo v sebi ali je okrog nas. Zgodbica Jane Milčinski govori o Strahu, ki bi rad bil strašen pa mu to ne uspeva. Režija, glasba, scena: Andrej Adamek, likovna podoba in lutke: Mateja Šušteršič, Andrej Adamek, poslikava lutk: Neva Vrba, poslikava scene: Tina Grabar, igra in animacija: Mateja Šušteršič, Ksenija Ponikvar
NA OBISKU: MAJA BABIČ KOŠIR ,vodeni ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
+5, 90'
Dobimo se ob 10.30 uri v Galeriji Škuc, po predstavi se bomo skupaj z Neveno Aleksovski odpravili na obisk ateljeja v Šiški.
Maja Babič Košir (1978) je diplomirala in magistrirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, pod mentorstvom prof. Dube Sambolec. Leta 2007 je zaključila podiplomski študij kreativne ilustracije in tehnik vizualne komunikacije na EINA v Barceloni. Sodelovala je v številnih samostojnih in skupinskih razstavah v Evropi, veliko na Portugalskem in v Španiji, kjer je živela in ustvarjala skoraj 10 let. Umetnica nam bo najprej razkazala svoj delovni prostor ter predstavila svojo umetniško prakso, ki večinoma temelji na uporabi najdenih in zavrženih predmetov in materialov. Z umetnico se bomo nato pogovorili o različnih stvareh s področja njenega ustvarjanja, umetniškega poklica ter sodobne umetnosti na splošno. Sledila bo ustvarjalna delavnica na kateri bomo, s pomočjo umetnice, tudi sami ustvarjali svoje umetnine iz različnih kosov odpadnega materiala.
sobota, 1. februar 2025, ob 10:00
ZAOBLJUBA REKI , glasbeno lutkovna predstava v izvedbi Alje Bulič
3+, 35'
Vodna vila Virka razkrije, da se je reka znašla v nevarnostih, zaradi katere izginjajo živali, ki prebivajo v njej. Da bi rešila reko in njene prebivalce, vila potrebuje pomoč pogumnih otrok. Otroci pomagajo očistiti smeti iz reke, opozorijo tovarno, da ne sme v reko zlivati umazanije, preženejo betonski jez itd., na koncu pa izrečejo zaobljubo, s katero postanejo pravi varuhi in varuhinje rek. Skozi predstavo se v imaginarnem svetu učijo, da se je treba v realnem življenju povezati in aktivirati za učinkovito varovanje vodnih virov oz. celotne narave. Po predstavi sledi likovna delavnica: POBARVAJ SVOJO STEKLENIČKO! , vodi Alja Bulič
sobota, 8. februar 2025, ob 10:00
KAMENA JUHA , predstava v izvedbi LG Karabola
4+, 40'
Popotnik s svojim letečim kolesom pristane v nekem čudnem kraju: Na ulici ni nikogar in nihče mu noče odpreti vrat. Zakaj se vsi skrivajo v svojih hišah? Kaj se bo zgodilo, ko bo začel kuhati skrivnostno kameno juho? Tradicionalna portugalska pravljica z ročno izdelanimi lutkami in glasbo v živo. Zgodba o blagodejnosti odpiranja srca. Izdelava lutk in scenografija, glasbeni aranžma, animacija: Fei Reizidou, kitara, vokal: Janez Špendov, prevod, lektura: Jana Kreča, Janez Špendov, tolkala, vokal: Tzina Kardiolaka, Fei Reizidou
POKUKAJMO V SVET UMETNOSTI: KLEPETKI , vodstvo po razstavi in ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Nevena Aleksovski
Svet lutk je čudovit, zanimiv in igriv. Da ustopimo v ta pravljični svet dejansko ne potrebujem veliko – na tokratni delavnici le kos papirja, nekaj barvic in svojo domišljijo. Ustvarjali bomo namreč Klepetke – ročne lutke iz papirja. Lutkam bomo tako vdahnili življenje, z njimi se poistovetili, se pogovarjali ter jim dovolili, da nas popeljejo v pravljični svet domišljije in igre.
sobota, 15. februar 2025, ob 10:00
RAZGIBANE ŽIVALI , ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
Na delavnici se bomo potopili v živalski svet ter iz pisane kartonske embalaže s prepogibanjem, sestavljanjem, rezljanjem in risanjem sestavili ptiče, krokodile ter druga bitja iz živalskega kraljestva.
sobota, 22. februar 2025, ob 10:00
POMAGAJMO MEDVEDKU, MEDVEDKU SLADKOSNEDKU , interaktivna glasbeno-lutkovna predstava z Matejo Fi
2+, 40'
"Slišala sem ptičko pet, zapela je tako,
Medved Rudi je zbolel in lačen je zelo.
Nikogar nima, sam je tam.
Želodček kruli dan na dan.
O ne, ne, ne!
Tako ne gre!
Pomagajmo mu mi!"
Z otroki gremo na razburljivo pot, polno presenečenj. Nesemo mu dobrine, dobrote in tisto najboljše zdravilo. Na poti srečamo veliko živali, naša družba se bogati. Prečimo različne naravne življenjske prostore, ki jih s poslušalci ozvočimo. Izvirno gledališče izpod rok slikarja Mitje Ficka. Napet splet zgodbe s prvoosebnimi dogodivščinami poslušalcev. Slovenske ljudske pesmi in nekaj Matejinih avtorskih. Glasbila in zvočila, ki narišejo bogastvo narave.
NA OBISKU: EMA KOBAL ,vodeni ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Tokrat se bomo na obisk odpravili k Emi Kobal. Predstavila nam bo svojo umetniško prakso in delovni atelje, kjer večinoma riše in tiska grafike na majhni stiskalnici. Pri svojem delu uporablja tudi druge materiale, kot sta glina in tekstil, pogosto pa izdeluje tudi majhne skulpture v tehniki, imenovani papirmaše. Na koncu bo sledila delavnica, na kateri bodo otroci lahko s pomočjo preproste grafične tehnike s penasto gumo tiskali svoje grafike. Izrezane motive bomo lahko v različnih barvah odtisnili tudi na daljšo skupinsko grafiko.
Škucove packarije so del LUV FESTA 2025, ki ga organizira Turizem Ljubljana .
Program Društva ŠKUC omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino
Hvala vsem, ki so nam omogočili projekt:
Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Urad RS za mladino, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana, Mercator, Dana d.d., Druga violina, Slaščičarna pri vodnjaku, Biro center, Ciciban, Cicido in trgovina Mumino.
preberite več
I Z O B R A Ž E V A N J E
Z A
M L A D E
Ponedeljek, 24. 2. 2025, ob 16. uri, Info center ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Želiš postati Sherlock Holmes na področju zaznavanja dezinformacij?
Vabimo te, da se udeležiš treninga Info džungla: kako se orientirati med poplavo informacij, ki bo potekal 24. 2. 2025 med 16.00 in 18.00 v Škucu, na Starem trgu 21 . Trening je namenjen vsem mladim, ki bi radi lažje navigirali skozi poplavo informacij.
Izobraževanje je interaktivne narave in te pripravi, da na koncu veš, na kaj moraš biti pozoren ob branju člankov in pridobivanju informacij iz socialnih platform.
Del izobraževanja je namenjen spoznavanju priložnosti na področju dela, izobraževanja in prostovoljstva tako v Sloveniji kot v tujini. Spoznal_a boš programe in organizacije, preko katerih lahko pridobiš nova znanja, kompetence in nepozabne izkušnje.
Prijave zbiramo do 21. 2. 2025 na info.center@skuc.org . Na dogodku bo poskrbljeno za tople napitke in prigrizke.
Info center sofinancirata: Mestna občina Ljubljana in Urad RS za mladino
preberite več
N A
O B I S K U
E M A
K O B A L
sobota, 22. februar 2025, ob 10:00
NA OBISKU: EMA KOBAL ,vodeni ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Dobimo se na vhodu Archinetova ulica 5 ob 12.00 (kontakt Nevena 040 805 958)
Tokrat se bomo na obisk odpravili k Emi Kobal. Predstavila nam bo svojo umetniško prakso in delovni atelje, kjer večinoma riše in tiska grafike na majhni stiskalnici. Pri svojem delu uporablja tudi druge materiale, kot sta glina in tekstil, pogosto pa izdeluje tudi majhne skulpture v tehniki, imenovani papirmaše. Na koncu bo sledila delavnica, na kateri bodo otroci lahko s pomočjo preproste grafične tehnike s penasto gumo tiskali svoje grafike. Izrezane motive bomo lahko v različnih barvah odtisnili tudi na daljšo skupinsko grafiko.
Veselimo se druženja z vami!, Obisk vodi Nevena Aleksovski. Trajanje: 2 uri
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.
Organizacija: Zavod Omrežje in Društvo ŠKUC
Program Društva ŠKUC sofinancirajo: mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.
preberite več
R A D A R
M E N
F R O M
T H E
M O O N
K O N C E R T
ŠKUC KSB in Društvo KAPA predstavljata: Radar Men From the Moon & The Canyon Observer
Sobota, 22. 3. 2024, ob 20h, Gala Hala, AKC Metelkova Mesto
Vstopnica 15 €, na dan koncerta 18 €
Vstopnice že v prodaji: https://www.mojekarte.si/si/radar-men-from-the-moon-the-canyon-observer/vstopnice-1197066.html
Cenjeni in precenjeni ušesni sadomazohisti, pripravite se na epicenter zvočne nečimrnosti in vsesplošnega (pre)obilja decibelnih kalorij!
Radar se opisujejo kot eksperimentalni kolektiv, kjer ni nič fiksnega. Razumljivo. Od njihovega zadnjega koncerta v naših logih je odbila že dekada in takrat so se nam predstavili kot zasanjan space rock kolektiv.
Skozi leto je njihov zvok šel skozi stilsko turbulenco iz katere je prišel globoko poškodovan z globokimi fizičnimi ter psihičnimi brazgotinami. Kot, da bi glasba odrasla. Brezskrbno zasanjanost je povozila težka industrijska mašinerija vsakdana in za seboj pustila samo čustveno uničenje.
Kot potek skozi film življenja, ki se začne kot brezskrbna podpovprečna risanka na slovenskem jutranjem kanalu. Čez čas se prelevi v zblojeno romantično dramo o odraščanju in nekje po prvi četrtini zapade (in ostane) v eksperimentalni psihološki grozljivki.
Sanjavost se je prelevila v temačno, nevrotično vzdušje. Glasbo preveva atonalnost, distopičen brezup, hipnotična repetitivnost, vokali, ki jočejo po brezupu. Intenzivna izkušnja, kjer so sadistični glasbeni sladokusci veseli, da se je ta kolektiv odločil za glasbo namesto terapije.
Svoj zadnji album, poetično imenovan Vomitorium, so izdali pri kultni založbi Fuzz Club, ki bi jih lahko opisali kot A24 glasbe. Gre za 8 potovanj skozi mentalne pokrajine, kjer je vsaka bolj zlomljena od druge. Vsaka v svojem stilskem kraju, a vsak kraj nedvomno del države RMFTM, ker jim je v prenasičenem glasbenem podzemlju uspelo ustvariti svoj prepoznaven zvok.
Stilska evolucija ne pride brez kadrovskih sprememb v zasedbi, ker so nesrečneži število svojih bobnarjev zredili na dva s čimer repetitivna, represivna koračnica ritem sekcije še bolj udarja po našem šibkem črevesju.
Ko smo že pri čustvenih ranjencih, ki so skozi svojo evolucijo do zvočnega kaosa pridobili še enega bobnarja, ne moremo brez omembe slovenskih proizvajalcev tektonskih premikov The Canyon Observer.
En dogodek, dva izvajalca, štirje bobnarji. To bi morali biti prepovedano. Na srečo/žalost, še ni.
Radar Men from the Moon https://www.facebook.com/@radarmenfromthemoon https://radarmenfromthemoon.bandcamp.com/album/vomitorium https://www.youtube.com/watch?v=2Simx4JqBkA https://www.youtube.com/watch?v=x7JUm059huM
The Canyon Observer https://www.facebook.com/TheCanyonObserver https://kaparecords.bandcamp.com/album/figura https://youtu.be/5L_IZUMrpdw?si=DSnTBxv5sxlA3rnR
https://www.youtube.com/watch?v=BaRRTVjidqs
Music policy: Experimental, industrial, noise, post-punk, sludge, free jazz in druge glasbene zvrsti, kjer ni bil prisoten Adderall
Za fane: Swans, Godflesh, The Cosmic Dead, Amenra, Cult of Luna, Neurosis
Koncert omogočata: Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana
preberite več
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 10
S3E4 Podkast in čajanka z vešo:
Katarina Šeme - Sumatra in Iz Jame
Knjižna veša Tanja Matijašević, se je tokrat zapodila v stripe in v goste povabila čudovito Katarino Šeme. Pogovarjali sta se o njeni striparski poti, preverili kako plastičen kozarček reagira na vroč čaj in se spustili v svet pod zemljo in v svet obkrožen z morjem. Tudi v jezikovnih vozlih sta se zapletli v zanimive izraze.
Asocicacije: od knjige do poplav in civilne zaščite do kužike Cho, @antikat_motion @anikat_comics in skupna prijateljica Polona.
Časovni stroj: Katarina je svojim sovrtčarskim prjatučkom risala medvedke in to je njen origin story, malo pa so njeni knjižni začetki povezanimi tudi s tem, da je njena sestra Marija zavrnila sodelovanje skupno za skupno knjigo (ko sta bilo v osnovki), vmes boste slišali še moje opravičilo Karolini Umetnini in kaj je bilo potrebno založbi VigeVageKnjige poslati na razpis za izdajo prvenca Sumatra;
Jezikovni vozli: kložje, kukrle, zuofen, đalan đalan.
Leksikon: najljubša jed, katere 3 stvari bi vzela s seboj na rezidenco?
Degustacija: Sumatra: pogovor med protagnistko in njeno sostanovalko; Iz Jame: začetek reševalne akcije; s Katarino se preiskusiva v igri vlog :)
Knjižna priporočila : Katarina Goboč Čeh - Nihče nikogar ne spozna, Hubert & Zanzim - Moška koža;
Katarina Šeme (1993) je ilustratorka in 2D računalniška animatorka, dela pa tudi kot grafična oblikovalka. Leta 2017 je na ljubljanski ALUO diplomirala iz vizualnih komunikacij. Kot grafična oblikovalka je delala v Sloveniji, na Cipru in v Belgiji. Štipendija ji je omogočila leto študija tradicionalnih umetnosti in kulture v Indoneziji, ki je služilo kot navdih za njen prvi risoroman Sumatra - Leto na tropskem otoku (2022). Katarina pa je tudi jamarka in je sodelovala pri reševanju ponesrečene jamarke iz Vranjedolske jame aprila 2023, o čemer govori njen drugi risoroman Iz jame (2024). Živi in dela v Ljubljani. V zadnjih letih veliko svojega prostega časa posveča tudi treniranju svoje psičke, ki je lansko leto že uspešno opravila izpit za reševalnega psa in se uvrstila v osrednjeslovensko enoto za reševanje in iskanje pogrešanih oseb.
Sumatra : leto na tropskem otoku . Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2022. Iz jame. Založništvo in izdelava - Ljubljana : Zavod VigeVageKnjige, 2024.
Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman
preberite več
B O B R I
V
G A L E R I J I
Š K U C
2 0 2 5
Društvo ŠKUC se tudi v letu 2025 vključuje v program Festivala Bobri. Festival Bobri je ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje, ki ga prirejamo že od leta 2009. V sklopu festivala vsako leto otrokom in mladim ponudimo izbor kakovostnih kulturnih in umetniških vsebin. Vsi dogodki na festivalu so brezplačni. Več o festivalu https://bobri.si/ .
Program Društva ŠKUC:
Na obisku pri Adrijanu Prazniku , voden ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica.
ponedeljek, 17. 3. 2025, ob 10.00, atelje Stari trg 21, za OŠ
dobimo se pred Galerijo Škuc
Priporočena starost otrok: 4+
Trajanje: 90’
Obiskali bomo ateljeje umetnika Adrijana Praznika. Umetnik nam bo najprej pokazala svoja dela ter razkazala svoj delovni prostor. Nato bomo skupaj ustvarjali ter se naučili nekaj zanimivih načinov ustvarjanja kolažev.
Adrijan Praznik (1988) je leta 2016 zaključil študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je prejel tudi nagrado akademije za posebne umetniške dosežke. Leta 2014 se je predstavil s samostojno razstavo Na naslednji postaji izstopim v Kinu Šiška ter skupaj z Evo Lucijo Kozak in dr. Petjo Grafenauer pripravil razstavi Neujemanja I in II v Galeriji Equrna in UGM Studiu v Mariboru. Istega leta je z The Lost World samostojno razstavljal v Galeriji Alkatraz. V 2015 je sodeloval na razstavi Tribuna; lep časopis v avditoriju Moderne galerije in skupinski razstavi Svetlobne gverile V temo v Galeriji Vžigalica. Leta 2016 se je predstavil s samostojno razstavo v sklopu Cikla samostojnih razstav v Kinu Šiška. Udeležil se je umetniških rezidenc v Rigi ter Berlinu, kjer je z Evo Lucijo Kozak in dr. Petjo Grafenauer pripravil razstavo Mismatches na Veleposlaništvu RS ter s pomočjo Toppalais razstavo Dezemberausstellung. Konec leta 2015 je sodeloval na skupinski razstavi Equrna POP! v Galeriji Equrna, oktobra 2016 pa se je s samostojno razstavo Kongres predstavil v novomeški galeriji Simulaker. Redno je ilustriral za Tribuno ter objavljal v številnih drugih publikacijah. V sklopu programa Odprti atelje galerije DobraVaga se je predstavil s projektom Old News v sodelovanju z Andreo Knezović in Andreasom Cesarinijem. Njegova dela so del grafične zbirke Mednarodnega grafičnega likovnega centra. Živi in dela v Ljubljani.
Obisk vodi Nevena Aleksovski. Galerija ŠKUC
Število otrok: največ 10
Tudi za otroke s posebnimi potrebami.
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.
Prijave in informacije: info@skuc.org, 01 40 35 30, vsak delavnik med 9.00 in 15.00, ter 01 421 31 42, vsak delavnik med 12.00 in 18.00.
Pravljice z Bajalko
Pravljično druženje z Alenko Spacal
četrtek, 20. 3. 2025, 10.00 , Galerijo Škuc, za OŠ in Vrtce
Priporočena starost otrok: 4+
Trajanje: 90’
Alenka Spacal bo pripovedovala ljudske in avtorske pravljice. Pravljičarka razvija sodobno pravljičarstvo pod okriljem Bajalke, zavoda za založništvo in umetnost pripovedovanja. Verjame v posebno moč žive besede, zato pripoveduje brez rekvizitov, brez glasbe, brez scene, brez kostumov. Njena pripovedovanja temeljijo na glasu in gibih telesa, kar predstavlja nekakšno obliko pragledališča. Ob ljudskih pravljicah ni prisotna niti knjiga, avtorske pravljice pa pripoveduje ob slikanicah, da lahko otrokom pokaže tudi ilustracije. Pripovedovanju bo sledila likovna ustvarjalnica.
Alenka Spacal je pisateljica, ilustratorka in pravljičarka. Ustvarila je pet avtorskih slikanic: Plastelinčica in časopis (2022), Fižolčica beži pred fižolovo juho (2019), Modre ptičje misli (2018), Kako ti je ime? (2018) in Mavrična maškarada (2013). Avtorske in ljudske pravljice pripoveduje v vrtcih, šolah, knjižnicah, galerijah in na prireditvah za otroke. Razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah ilustracij doma ter v tujini. Njene ilustracije so bile večkrat nagrajene. Več o avtorici in njenem delu najdete na spletni strani: www.bajalka.si.
Mentorica: Alenka Spacal
Število otrok: največ 20
Tudi za otroke s posebnimi potrebami.
Galerija ŠKUC
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.
Prijave in informacije: info@skuc.org, 01 40 35 30, vsak delavnik med 9.00 in 15.00, ter 01 421 31 42, vsak delavnik med 12.00 in 18.00.
Na obisku pri Adrijanu Prazniku , voden ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica.
sobota, 22. 3. 2025, ob 11.00, atelje Stari trg 21, za izven
dobimo se pred Galerijo Škuc
Priporočena starost otrok: 4+
Trajanje: 90’
Otroci in starši, lepo vabljeni na obisk ateljeja umetnika Adrijana Praznika. Umetnik nam bo najprej pokazala svoja dela ter razkazala svoj delovni prostor. Nato bomo skupaj ustvarjali ter se naučili nekaj zanimivih načinov ustvarjanja kolažev.
Adrijan Praznik (1988) je leta 2016 zaključil študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je prejel tudi nagrado akademije za posebne umetniške dosežke. Leta 2014 se je predstavil s samostojno razstavo Na naslednji postaji izstopim v Kinu Šiška ter skupaj z Evo Lucijo Kozak in dr. Petjo Grafenauer pripravil razstavi Neujemanja I in II v Galeriji Equrna in UGM Studiu v Mariboru. Istega leta je z The Lost World samostojno razstavljal v Galeriji Alkatraz. V 2015 je sodeloval na razstavi Tribuna; lep časopis v avditoriju Moderne galerije in skupinski razstavi Svetlobne gverile V temo v Galeriji Vžigalica. Leta 2016 se je predstavil s samostojno razstavo v sklopu Cikla samostojnih razstav v Kinu Šiška. Udeležil se je umetniških rezidenc v Rigi ter Berlinu, kjer je z Evo Lucijo Kozak in dr. Petjo Grafenauer pripravil razstavo Mismatches na Veleposlaništvu RS ter s pomočjo Toppalais razstavo Dezemberausstellung. Konec leta 2015 je sodeloval na skupinski razstavi Equrna POP! v Galeriji Equrna, oktobra 2016 pa se je s samostojno razstavo Kongres predstavil v novomeški galeriji Simulaker. Redno je ilustriral za Tribuno ter objavljal v številnih drugih publikacijah. V sklopu programa Odprti atelje galerije DobraVaga se je predstavil s projektom Old News v sodelovanju z Andreo Knezović in Andreasom Cesarinijem. Njegova dela so del grafične zbirke Mednarodnega grafičnega likovnega centra. Živi in dela v Ljubljani.
Obisk vodi Nevena Aleksovski. Galerija ŠKUC
Število otrok: največ 10
Tudi za otroke s posebnimi potrebami.
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.
Prijave in informacije: info@skuc.org, 01 40 35 30, vsak delavnik med 9.00 in 15.00, ter 01 421 31 42, vsak delavnik med 12.00 in 18.00.
Fižolje pravljice
Pravljično druženje z Alenko Spacal
četrtek, 27. 3. 2025, 10.00 , Galerijo Škuc, za vrtce
Priporočena starost otrok: 4+
Trajanje: 90’
Pravljičarka bo otrokom najprej pripovedovala ljudske pravljice na temo fižola. Sledilo bo pripovedovanje iz avtorske slikanice Fižolčica beži pred fižolovo juho. Mala modra junakinja pobegne iz sklede s fižoli, ki so namenjeni za juho. Ko se na svojem begu kotali po tleh stanovanja in spoznava svet od spodaj navzgor, so povsod okrog nje same noge. To je perspektiva majhnega otroka, ki raziskuje svojo okolico, ko se igra in plazi po tleh. Čigave noge sreča Fižolčica na svoji poti? Ali uspe pobegniti fižolovi juhi? Njene dogodivščine se ob menjavi letnih časov sklenejo tam, kjer se začenja nova fižolja zgodba ...
Po želji lahko v naslednji uri pripravimo tudi likovno ustvarjalnico.
Alenka Spacal je pisateljica, ilustratorka in pravljičarka. Kot samozaposlena v kulturi deluje pod okriljem Bajalke, zavoda za založništvo in umetnost pripovedovanja. Ustvarila je pet avtorskih slikanic: Plastelinčica in časopis, Fižolčica beži pred fižolovo juho, Modre ptičje misli, Kako ti je ime? in Mavrična maškarada. Avtorske in ljudske pravljice pripoveduje v vrtcih, šolah, knjižnicah, galerijah in na prireditvah za otroke. Razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah ilustracij doma ter v tujini. Njene ilustracije so bile večkrat nagrajene. Več o avtorici in njenem delu najdete na spletni strani: www.bajalka.si.
Mentorica: Alenka Spacal
Število otrok: največ 20
Tudi za otroke s posebnimi potrebami.
Galerija ŠKUC
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.
Prijave in informacije: info@skuc.org, 01 40 35 30, vsak delavnik med 9.00 in 15.00, ter 01 421 31 42, vsak delavnik med 12.00 in 18.00.
sobota, 29. 3. 2025, ob 11.00, Švicerija, Pod turnom 4, za izven
dobimo se pred glavnim vhodom v Švicerijo
Priporočena starost otrok: 4+
Trajanje: 90’
Na obisku pri Heleni Tahir , voden ogled delovnega prostora in ustvarjalna delavnica,
Tokrat gremo na obisk k Heleni Tahir, umetnici, ki se ukvarja s slikarstvom, fotografijo, risbo in grafiko. Helena je diplomirala iz slikarstva in umetniške grafike na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Svoja dela je predstavila v osrednjih prostorih za sodobno umetnost tako na samostojnih kot na mnogih skupinskih razstavah doma in v tujini. Helena nam bo najprej razkazala svoj delovni prostor ter predstavila svoja zanimiva dela in umetniško prakso. Nato bomo tudi sami ustvarjalni. S Helenino pomočjo se bomo poskusili v nenavadnih grafičnih tehnikah ter ustvarili zanimive umetniške izdelke.
Helena Tahir (1992) se ukvarja s slikarstvom, fotografijo, risbo in grafiko, za katero je prejela nagrado Majskega salona (ZDSLU) za najboljšo mlado avtorico Sodelovala je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah v domačem in tujem kulturnem okolju, med drugim na Transformation of Image v Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb, SlovenIndia v Narodni galeriji moderne umetnosti v New Delhiju, na samostojni razstavi V vrtincu v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, na prvi skupinski razstavi Nekje končati, nekje začeti v Ravnikar Gallery Space, kjer se je kasneje predstavila tudi s samostojno razstavo Poetika otroštva, ter 2020 na samostojni razstavi Nekje blizu v MGLC v Ljubljani.
Obisk vodi Nevena Aleksovski.
Tudi za otroke s posebnimi potrebami.
Število otrok: največ 10
Galerija ŠKUC
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno
Prijave in informacije: info@skuc.org, 01 40 35 30, vsak delavnik med 9.00 in 15.00, ter 01 421 31 42, vsak delavnik med 12.00 in 18.00.
Program Društva ŠKUC sofinancirajo: mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.
preberite več
V S A K D A N J E
Ž I V L J E N J E
L G B T I Q +
O S E B
Vsakdanje življenje LGBTIQ+ oseb v Sloveniji (raziskava)
Vljudno vas vabimo k sodelovanju pri tretji izvedbi sociološke raziskave o vsakdanjem življenju LGBTQ+ oseb v Sloveniji, ki sta jo Alenka Švab in Roman Kuhar prvič opravila leta 2004, potem pa ponovno leta 2014.
Po desetih letih se raziskava ponavlja, da bi ugotovili, kako se je spremenil položaj LGBTQ+ oseb v Sloveniji. Vljudno vabljeni_e k sodelovanju v anketi tudi, če ste v tej raziskavi že sodelovali_e v prvi ali drugi izvedbi.
Dostop do ankete: https://1ka.arnes.si/lgbtq
Hvala za sodelovanje in deljenje ankete naprej!
preberite več